Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, pripravila súťaž o najlepší ekologický projekt zameraný na ochranu prírody a krajiny pre základné školy v meste Banská Bystrica pod názvom Krok pre prírodu. Súťaž je realizovaná pri príležitosti 100 rokov štátnej ochrany prírody na Slovensku (1919 – 2019).
Termín súťaže: 24. máj 2019 – 17. jún 2019
Ako škola sa určite zapájate a realizujete v priebehu školského roka množstvo projektov, ktoré sú zamerané aj na problematiku ochrany prírody a krajiny.
Buďte Vy tou zmenou a inšpirujte svoje okolie, pretože každý krok pre prírodu sa počíta.
Hlavný cieľ súťaže je zvyšovanie zodpovedného správania sa žiakov v oblasti ochrany prírody a krajiny všeobecne, či konkrétne pri ochrane jednotlivých druhov, území a celkovo prírodných zdrojov, zlepšenie spolupráce a podporenie aktívnej účasti na riešení problémov komunity a regiónu.
Pravidlá súťaže
Vyhodnotenie
Určite neváhajte a zapojte sa do súťaže.
Víťazný triedny kolektív súťaže čaká zaujímavá cena.
PLÁGAT PRE TLAČ ] [pdf 763.5KB]
Kontakt
Mgr. Ingrid Moravčíková Károlyová, PhD.
vedúca Odboru environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety
Tel.:048/4136660
Mob.: +421 903 308 298
e-mail: ingrid.moravcikova@sopsr.sk
8.7. Objavenie Važeckej jaskyne (1922) - Važecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci. Podzemné priestory zahŕňajú chodby, dómy a siene, ktoré vznikali na miestach tektonických puklín a mnohé majú rútivý charakter. Priestory jaskyne skrášľuje pestrofarebná, sklovito-modrá, modro-biela alebo voskovo žltá sintrová výplň. Zo stropu visia tenké brčká, stalaktity, záclony, na podlahe sú hrubšie stalagmity a podlahové náteky.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.