Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, pripravila súťaž o najlepší ekologický projekt zameraný na ochranu prírody a krajiny pre základné školy v meste Banská Bystrica pod názvom Krok pre prírodu. Súťaž je realizovaná pri príležitosti 100 rokov štátnej ochrany prírody na Slovensku (1919 – 2019).
Termín súťaže: 24. máj 2019 – 17. jún 2019
Ako škola sa určite zapájate a realizujete v priebehu školského roka množstvo projektov, ktoré sú zamerané aj na problematiku ochrany prírody a krajiny.
Buďte Vy tou zmenou a inšpirujte svoje okolie, pretože každý krok pre prírodu sa počíta.
Hlavný cieľ súťaže je zvyšovanie zodpovedného správania sa žiakov v oblasti ochrany prírody a krajiny všeobecne, či konkrétne pri ochrane jednotlivých druhov, území a celkovo prírodných zdrojov, zlepšenie spolupráce a podporenie aktívnej účasti na riešení problémov komunity a regiónu.
Pravidlá súťaže
Vyhodnotenie
Určite neváhajte a zapojte sa do súťaže.
Víťazný triedny kolektív súťaže čaká zaujímavá cena.
Kontakt
Mgr. Ingrid Moravčíková Károlyová, PhD.
vedúca Odboru environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety
Tel.:048/4136660
Mob.: +421 903 308 298
e-mail: ingrid.moravcikova@sopsr.sk
7.12. Objavenie Ochtinskej aragonitovej jaskyne (1954) - jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Jaskyňa bola sprístupnená v roku 1972 v dĺžke 230 m ako jedna z troch aragonitových jaskýň na svete. Je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
11.12. Vyhlásenie trilaterálnej SK-PL-UA biosférickej rezervácie Východné Karpaty (1998) - Biosférická rezervácia Východné Karpaty je cezhraničné chránené územie globálneho významu, ktoré bolo vyhlásené biosférickú rezerváciu UNESCO. Územie s rozlohou 2 132,11 km? sa nachádza vo Východných Karpatoch na území Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Toto územie bolo od roku 1992 iba na území Poľska a Slovenska a až v roku 1998 sa pripojila aj ukrajinská časť a vznikla tak prvá trilaterálna biosférická rezervácia.
18.12. Vyhlásenie Tatranského národného parku (1948) - Poslanci Slovenskej národnej rady (SNR) zákonom č. 11/1948 zo dňa 18. decembra 1948 zriadili Tatranský národný park (TANAP). Zákon nadobudol účinnosť 1. januára 1949.
28.12. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat (1973) s cieľom ochrany a zveľaďovania prírody a prírodných zdrojov, zabezpečenia koordinácie jej hospodárskeho využívania v súlade s ochranou prírodného bohatstva a prírodných krás vzhľadom na ich všestranný kultúrny, vedecký, ekonomický a zdravotno - rekreačný význam. V tomto chránenom území platí druhý stupeň ochrany.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.