SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY 2007/2/ES zo 14. marca 2007, ktorou sa zriaďuje Infraštruktúra pre priestorové informácie v Európskom spoločenstve (Inspire)
Je iniciatívou Európskej komisie s cieľom vytvoriť európsky legislatívny rámec potrebný na vybudovanie európskej infraštruktúry priestorových informácií. Smernica stanovuje všeobecné pravidlá na vybudovanie tejto infraštruktúry predovšetkým na podporu politík s dopadom na životné prostredie. Hlavným cieľom INSPIRE je zabezpečiť sprístupnenie veľkého množstva kvalitných a štandardizovaných priestorových informácií na úrovni EÚ a na všetkých úrovniach členských štátov.
Základné princípy INSPIRE:
- údaje sú zbierané iba raz a na takej úrovni kde sa to deje najefektívnejšie možnosť bezproblémovo kombinovať priestorové údaje z rôznych zdrojov a zdieľať ich medzi mnohými užívateľmi a aplikáciami
- priestorové údaje vytvárané na jednej úrovni štátnej správy a používané ďalšími úrovňami
- priestorové údaje budú dostupné za podmienok, ktoré nebudú obmedzovať ich rozsiahle používanie
- jednoduchšie vyhľadávanie dostupných priestorových údajov, vyhodnotenie vhodnosti ich použitia na daný účel a sprístupnenie informácie za akých podmienok je možné tieto údaje použiť
Smernica INSPIRE - [pozri pdf]
Smernica bola transponovaná do národnej legislatívy do Zákona č. 3/2010 Z.z. NR SR o Národnej infraštruktúre pre priestorové informácie (Zákon o NIPI) a jeho vyhlášky.
Zákon o NIPI - [pozri pdf, Zákon č. 3/2009 Z.z. Národnej infraštruktúre pre priestorové informácie v znení neskorších predpisov]
Národná stránka o smernici INSPIRE a jej transpozícií do národnej legislatívy zákona o NIPI je na adrese http://inspire.gov.sk/. Na tejto stránke sa nachádzajú aj najnovšie informácie o aktuálnom stave implementácie smernice na Slovensku a najnovšie verzie dátových špecifikácií a Štátna ochrana prírody SR je zodpovedná za dáta z 5 tém smernice . Dátové špecifikácie pre jednotlivé témy smernice INSPIRE sa ešte vyvíjajú. V súčasnosti sú ukončené dátové špecifikácie pre témy Prílohy I.
Príloha I
9. Chránené územia - [pozri pdf]
Príloha III
7. Zariadenia na monitorovanie životného prostredia
17. Biogeografické regióny
18. Habitaty a biotopy
19. Výskyt druhov
7.12. Objavenie Ochtinskej aragonitovej jaskyne (1954) - jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Jaskyňa bola sprístupnená v roku 1972 v dĺžke 230 m ako jedna z troch aragonitových jaskýň na svete. Je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
11.12. Vyhlásenie trilaterálnej SK-PL-UA biosférickej rezervácie Východné Karpaty (1998) - Biosférická rezervácia Východné Karpaty je cezhraničné chránené územie globálneho významu, ktoré bolo vyhlásené biosférickú rezerváciu UNESCO. Územie s rozlohou 2 132,11 km? sa nachádza vo Východných Karpatoch na území Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Toto územie bolo od roku 1992 iba na území Poľska a Slovenska a až v roku 1998 sa pripojila aj ukrajinská časť a vznikla tak prvá trilaterálna biosférická rezervácia.
18.12. Vyhlásenie Tatranského národného parku (1948) - Poslanci Slovenskej národnej rady (SNR) zákonom č. 11/1948 zo dňa 18. decembra 1948 zriadili Tatranský národný park (TANAP). Zákon nadobudol účinnosť 1. januára 1949.
28.12. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat (1973) s cieľom ochrany a zveľaďovania prírody a prírodných zdrojov, zabezpečenia koordinácie jej hospodárskeho využívania v súlade s ochranou prírodného bohatstva a prírodných krás vzhľadom na ich všestranný kultúrny, vedecký, ekonomický a zdravotno - rekreačný význam. V tomto chránenom území platí druhý stupeň ochrany.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.