Odborno-náučný časopis o životnom prostredí, ktorý vydáva Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia. Enviromagazín - archív
História časopisu NATURAE TUTELA siaha do roku 1987. V tomto roku sa opatrením MK SR dostal časopis, vtedy ešte zborník, do pôsobnosti Múzea vývoja ochrany prírody, predchodcu Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Od roku 1992 sa zmenila obálka pôvodného zborníka, ktorá 11 ročníkov predtým tvorila v odborných kruhoch jeho image a na základe požiadavky štátnej ochrany prírody sa zmenilo aj číslovanie. Druhé číslo zborníka Ochrana prírody pokračuje v zmenách a aby sa odlíšilo od Ochrany prírody vydávaným Štátnou ochranou prírody v záhlaví zborníka sa objavilo jeho latinské pomenovanie NATURAE TUTELA, latinská podoba názvu zborníka sa začala používať od 3. čísla zborníka. Mení sa aj profilácia zborníka, t. j. rozširuje sa jeho obsahová stránka o ďalšie aktivity týkajúce sa ochrany prírody.
Viac informácií a časopis na stiahnutie tu: http://www.smopaj.sk/sk/naturae-tutela
Časopis Ochrana přírody
vydáva Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) ako odborný časopis zaoberajúci sa problematikou ochrany prírody a krajiny v najširších súvislostiach. Je určený profesionálnym pracovníkom ochrany prírody a vedecko-výskumných inštitúcií, záujemcom z neziskových organizácií, pedagogickým pracovníkom a všetkým záujemcom o ochranu prírody.
V rámci zmluvy o spolupráci uzavretej medzi Štátnou ochranou prírody SR a AOPK ČR, zverejňujeme odkaz na tento časopis aj na našej webovej stránke.
www.casopis.ochranaprirody.cz
1.4. Svetový deň vtáctva - korene tohto sviatku siahajú až do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Tento dátum sa spája s príletmi sťahovavých vtákov a podľa ornitológov je apríl mesiacom, kedy k nám priletí najviac vtákov, odhaduje sa až 30 miliónov. Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie.
20.4. Sprístupnenie Jasovskej jaskyne pre verejnosť (1846) - Jasovská jaskyňa najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku sa nachádzajúca pri obci Jasov v okrese Košice - okolie v Košickom kraji. V roku 1846 bola čiastočne sprístupnená mníchmi z jasovského kláštora. Jej dĺžka je 2 811 m, z čoho je verejnosti sprístupnených 550 m (dĺžka prehliadkovej trasy je 720 m).
22.4. Svetový deň Zeme - tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu v roku 1970. OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr. V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach.
24.4. Objavenie Bystrianskej jaskyne (1926) - o otvore do Starej jaskyne vedeli miestni obyvatelia oddávna. Do jej ďalších priestorov prenikli objavitelia v roku 1923. Priepasť Peklo, ktorou sa neskôr zostúpilo do Novej jaskyne, sa objavila v roku 1926. Časť jaskyne sa verejnosti sprístupnila v rokoch 1939 a 1940. V terajšom stave je sprístupnená od roku 1968 v dĺžke 490 m. Od roku 1971 sa Bystrianska jaskyňa využíva na speleoterapiu.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.