VYHODNOTENIE SÚŤAŽE:
KATEGÓRIA I. STUPEŇ:
KATEGÓRIA II. STUPEŇ:
CENA POROTY:
Jakub Zajac, ZUŠ Smižany, 3.A
Viac informácií k vyhodnoteniu ako aj fotografie výherných prác nájdete v článku v našich aktualitách kliknutím sem.
V rámci prebiehajúceho Ekovýchovného programu Bocian vyhlasuje Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky celoslovenskú výtvarnú súťaž v tvorbe komiksov pre žiakov na tému BOCIAN BIELY.
Vymysli pútavý príbeh o ceste bociana z jeho zimoviska až na Slovensko do jeho domovského hniezda. Nakresli čo všetko mohol zažiť, vidieť, aké nástrahy a nebezpečenstvá musel počas cesty prekonať a ako vyzeral jeho príchod domov.
Je Afrika pre bociany domov či len zimovisko? Čo zažíva bocian na ceste z teplých krajín? Priletí na rovnaké miesto alebo si musí nájsť nový domov?
KTO SA MÔŽE ZAPOJIŤ?
Žiaci I., II. stupňa základných škôl, základných umeleckých škôl a osemročných gymnázií. Súťaž je určená pre žiakov do 15 rokov.
ČO TREBA UROBIŤ?
Nakresli, namaľuj alebo rôznymi kombinovanými technikami vymysli komiksový príbeh o situáciách, ktoré bocian prežije počas roka.
PODMIENKY SÚŤAŽE
1 komiks – 1 autor
Každý súťažiaci môže zaslať maximálne jeden komiks.
Forma spracovania
Spracovanie rôznymi technikami: kresba, maľba, koláž, počítačové grafiky (pri grafike je dôležitá vlastná tvorba).
Rozsah a formát
Odovzdanie
Vypracovaný komiks spolu so Súhlasom so spracovaním údajov a Súhlas autora s použitím diela pošli naskenovaný e-mailom na sutaz@sopsr.sk, alebo poštou či osobne na adresu:
Odbor komunikácie a propagácie
Štátna ochrana prírody SR
Tajovského 28 B
974 01 Banská Bystrica
Na zadnej strane komiksu musí byť uvedené:
Meno, priezvisko autora, vek, trieda, názov školy, kontaktné údaje mail, alebo telefónne číslo. Ak prácu do súťaže prihlasuje pedagóg, alebo učiteľ kontaktné údaje (mail a tel.č.) postačí zaslať na nich, ostatné údaje na prihláseného žiaka.
Koľko mám času na spracovanie?
Výtvarná súťaž NAKRESLI KOMIKS – ROK V ŽIVOTE BOCIANA prebieha od 1.júna do 30. septembra 2023.
VYHODNOTENIE:
Zo zaslaných komiksov vyhlási Odborná porota ŠOP SR spolu s garantom Ekovýchovného programu Bocian RNDr. Miroslavom Fulínom výhercov v týchto kategóriách:
ČO VŠETKO SA NA KOMIKSOCH HODNOTÍ?
Originalita, výtvarné spracovanie, posolstvo ohľadom bociana bieleho, dodržanie témy – stavba príbehu a jeho zrozumiteľnosť, pôsobivosť. Odporúčame kresliť príbehy o situáciách, ktoré si sami vymyslíte.
Výhercovia získajú od organizátora a zainteresovaných organizácií vecné ceny a diplom o účasti.
Účasťou v programe súhlasíte so spracovaním osobných údajov a s použitím diela na propagačné účely ŠOP SR.
Tie najzaujímavejšie práce budú zdokumentované a umiestnené na webových stránkach ŠOP SR, www.bociany.sk.
Tešíme sa na všetky vaše komiksové spracovania a prajeme veľa zážitkov s bocianmi.
S akýmkoľvek otázkami sa môžete obrátiť na e-mail sutaz@sopsr.sk.
ŠOP SR zastrešuje program Bocian na Slovensku prostredníctvom regionálnych koordinátorov z chránených území v spolupráci s národnými parkami, Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny ako aj za podpory organizácie SOS/Birdlife Slovensko. Odborným garantom a autorom programu je RNDr. Miroslav Fulín CSc., koordinátor sčítania bociana bieleho na Slovensku.
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.