Leto je už nenávratne za nami a s ním aj dni v znamení prázdnin, oddychu a zábavy. Počas tohto roku sme všetci pocítili silu extrémnych horúčav a sucha, ktoré sú dôsledkom miznúcich prameňov, stratených studničiek aj potokov. Rozhorúčená zem v krajine a páľava v mestách vytvorili náročné podmienky nielen pre ľudí, ale aj živočíchy, rastlinstvo a úrodu. Práve teraz, začiatkom školského roka, kedy sa kreatívne kolektívy žiakov stretnú, je čas na nové myšlienky a hľadanie pomoci pre nás a našu Zem.
Pozorujte prírodu, preskúmajte jednotlivé procesy a život v mokradiach a oboznámte sa s rastlinstvom a živočíchmi, ktoré sa mokradiach vyskytujú. Čo ich ohrozuje a prečo sú vzácne?
Pri tvorbe projektov je priestor zamyslieť aj nad zmenou klímy a jej súvis s mokraďami. Čo všetko dokáže každý z nás urobiť v ich prospech a pomôcť ich záchrane?Tvorba projektu (technické parametre):
Využite svoju kreativitu, tímovú spoluprácu a spoločne vytvorte 3D model – diorámu mokrade a života, ktorý v nej môžeme nájsť. Môžete si zvoliť ľubovoľný tvar a veľkosť diorámy. Podmienkou pri tvorbe je používanie prírodných materiálov, aktuálne dostupných v prírode (listy, kamene, trávy, dreviny..). Pri využívaní prírodného materiálu z okolia zbierajte len to, čo skutočne spotrebujete.
Zhotovte fotografie Vášho projektu z viacerých uhlov a pohľadov a zašlite nám ich na e-mailovú adresu sutaz@sopsr.sk. Maximálna veľkosť súborov v prílohe je 20 MB.
Svoje mokraďové projekty nám posielajte e-mailom do 21. 11. 2022
Vyhodnotenie:
Súťaž bude pozostávať z dvoch okruhov hodnotenia:
1. Najlepší projekt, ktorý získa cenu poroty, vyberie komisia odborných zamestnancov zo ŠOP SR, ktorá bude hodnotiť prevedenie myšlienky z hľadiska témy, formu, kreativitu, technické a ochranárske prvky súvisiace s udržateľným využívaním mokradí.
2. Všetky projekty budú hodnotené v online súťaži na sociálnych sieťach a projekt s najväčším počtom „like“ získa cenu verejnosti.
Tri víťazné projekty vyhlásime 30.11. 2022 na facebooku ŠOP SR a na našej webovej stránke a získajú od nás darčekové predmety a hodnotné knižné publikácie
Najlepšie projekty, ktoré vyberie odborná komisia budú súčasťou originálnej výstavy.
Súťaž a vyhodnotenie budú zaregistrované na stránke Ramsaru. Stanete sa tak súčasťou medzinárodnej kampane na ochranu a múdre využívanie mokradí.
Hlavným cieľom súťaže je zvyšovanie povedomia o dôležitosti mokradí a ich funkcií pre udržanie rovnováhy v krajine, pre ich nenahraditeľný význam v oblasti poskytovania potravy, surovín, pitnej a úžitkovej vody, ale aj v znižovaní rizík prírodných pohrôm a v zmierňovaní zmeny klímy.
ČO všetko SÚ MOKRADE?
Mokrade patria k najproduktívnejším a súčasne aj k najviac ohrozeným ekosystémom sveta. V prírodných podmienkach strednej Európy sú za mokrade považované všetky biotopy, ktorých existencia je podmienená prítomnosťou vody...čítať ďalej
Poďte do akcie, tvorte a premýšľajte! Zviditeľnite svoju školu a triedu na sociálnych sieťach a staňte sa súčasťou skvelej výstavy. Možno práve Váš kolektív dostane originálny nápad, ako zrealizovať svoj vlastný projekt na obnovu, či ochranu mokrade. Dajte nám o tom vedieť! Tešíme sa na všetky Vaše mokraďové projekty.
Potrebujete pomôcť alebo poradiť? Neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť.
Kontaktná osoba: Mgr.art Mateja Ištokovičová
E-mailová adresa: mateja.istokovicova@sopsr.sk
tel.: +421 903 298 111
PDF domukent s informáciami o súťaži si môžete stiahnut kliknutím na tento link [pdf 1.4MB].
31.7. Svetový deň strážcov má poukázať na profesionálnu prácu strážcov chránených území pri ochrane svetového prírodného a kultúrneho dedičstva. Tento deň je aj spomienkou na strážcov zabitých alebo zranených pri výkone svojej práce v teréne na celom svete a podpore rodín a pozostalých po strážcoch. Svetový deň strážcov podporuje ho 63 členských združení Medzinárodnej federácie rangerov (International Ranger Federation, IRF), Nadácia tenkej zelenej línie (The Thin Green Line) ale i organizácie, jednotlivci a školy, ktorí podporujú prácu strážcov a členov IRF na celom svete.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.