Leto je už nenávratne za nami a s ním aj dni v znamení prázdnin, oddychu a zábavy. Počas tohto roku sme všetci pocítili silu extrémnych horúčav a sucha, ktoré sú dôsledkom miznúcich prameňov, stratených studničiek aj potokov. Rozhorúčená zem v krajine a páľava v mestách vytvorili náročné podmienky nielen pre ľudí, ale aj živočíchy, rastlinstvo a úrodu. Práve teraz, začiatkom školského roka, kedy sa kreatívne kolektívy žiakov stretnú, je čas na nové myšlienky a hľadanie pomoci pre nás a našu Zem.
Pozorujte prírodu, preskúmajte jednotlivé procesy a život v mokradiach a oboznámte sa s rastlinstvom a živočíchmi, ktoré sa mokradiach vyskytujú. Čo ich ohrozuje a prečo sú vzácne?
Pri tvorbe projektov je priestor zamyslieť aj nad zmenou klímy a jej súvis s mokraďami. Čo všetko dokáže každý z nás urobiť v ich prospech a pomôcť ich záchrane?Vyplnením prihlasovacieho formulára súhlasíte so spracovaním osobných údajov [pozri pdf]
Tvorba projektu (technické parametre):
Využite svoju kreativitu, tímovú spoluprácu a spoločne vytvorte 3D model – diorámu mokrade a života, ktorý v nej môžeme nájsť. Môžete si zvoliť ľubovoľný tvar a veľkosť diorámy. Podmienkou pri tvorbe je používanie prírodných materiálov, aktuálne dostupných v prírode (listy, kamene, trávy, dreviny..). Pri využívaní prírodného materiálu z okolia zbierajte len to, čo skutočne spotrebujete.
Zhotovte fotografie Vášho projektu z viacerých uhlov a pohľadov a zašlite nám ich na e-mailovú adresu sutaz@sopsr.sk. Maximálna veľkosť súborov v prílohe je 20 MB.
Svoje mokraďové projekty nám posielajte e-mailom do 21. 11. 2022
Vyhodnotenie:
Súťaž bude pozostávať z dvoch okruhov hodnotenia:
1. Najlepší projekt, ktorý získa cenu poroty, vyberie komisia odborných zamestnancov zo ŠOP SR, ktorá bude hodnotiť prevedenie myšlienky z hľadiska témy, formu, kreativitu, technické a ochranárske prvky súvisiace s udržateľným využívaním mokradí.
2. Všetky projekty budú hodnotené v online súťaži na sociálnych sieťach a projekt s najväčším počtom „like“ získa cenu verejnosti.
Tri víťazné projekty vyhlásime 30.11. 2022 na facebooku ŠOP SR a na našej webovej stránke a získajú od nás darčekové predmety a hodnotné knižné publikácie
Najlepšie projekty, ktoré vyberie odborná komisia budú súčasťou originálnej výstavy.
Súťaž a vyhodnotenie budú zaregistrované na stránke Ramsaru. Stanete sa tak súčasťou medzinárodnej kampane na ochranu a múdre využívanie mokradí.
Hlavným cieľom súťaže je zvyšovanie povedomia o dôležitosti mokradí a ich funkcií pre udržanie rovnováhy v krajine, pre ich nenahraditeľný význam v oblasti poskytovania potravy, surovín, pitnej a úžitkovej vody, ale aj v znižovaní rizík prírodných pohrôm a v zmierňovaní zmeny klímy.
ČO všetko SÚ MOKRADE?
Mokrade patria k najproduktívnejším a súčasne aj k najviac ohrozeným ekosystémom sveta. V prírodných podmienkach strednej Európy sú za mokrade považované všetky biotopy, ktorých existencia je podmienená prítomnosťou vody...čítať ďalej
Poďte do akcie, tvorte a premýšľajte! Zviditeľnite svoju školu a triedu na sociálnych sieťach a staňte sa súčasťou skvelej výstavy. Možno práve Váš kolektív dostane originálny nápad, ako zrealizovať svoj vlastný projekt na obnovu, či ochranu mokrade. Dajte nám o tom vedieť! Tešíme sa na všetky Vaše mokraďové projekty.
Potrebujete pomôcť alebo poradiť? Neváhajte sa na nás kedykoľvek obrátiť.
Kontaktná osoba: Mgr.art Mateja Ištokovičová
E-mailová adresa: mateja.istokovicova@sopsr.sk
tel.: +421 903 298 111
PDF domukent s informáciami o súťaži si môžete stiahnut kliknutím na tento link.
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.