Ak máte radi históriu, turistiku a športové aktivity, táto súťaž je určená Vám.
Štátna ochrana prírody SR, odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety si pre Vás pripravila fotografickú súťaž pod názvom CESTA V ČASE.
Ste vášniví turisti alebo rekreační športovci a milujete prírodu? Viete aká bola turistika v minulosti?
Na Slovensku ešte stále nájdeme zachovalé, alebo len málo pozmenené prírodné lokality predstavujúce jedinečné chránené územia. Ako málokde v Európe, vďaka hustej sieti značených turistických chodníkov, ciest, magistrál sa však v nich nestratíte a ešte stále môžete zažiť pocit divočiny. A to sú zároveň aj dôvody, prečo taký veľký počet návštevníkov ich ročne navštívi.
Ako sa zapojiť
Pohľadajte staré historické fotografie po Vašich predkoch, ktorí sú odfotení v chránených územiach, na turistických chodníkoch, na svahoch, pri jazerách, v jaskyniach a pod. Zároveň nám odfoťte a pošlite fotky zo súčasnosti z toho istého miesta, ako je historická fotografia a odfoťte sa na tom istom mieste aj Vy so svojím zhodným vybavením ako je na fotografii. Porovnajte súčasné turistické aktivity v prírode s minulosťou a dajte výstižné pomenovanie svojim fotografiám, snažte sa pritom neporušiť zákon o ochrane prírody a krajiny ale aj návštevný poriadok.
Hlavným cieľom fotografickej súťaže je priblížiť osobitosti prírodných lokalít Slovenska, ich vysoký potenciál pre využívanie krajiny turizmom, v súčasnosti však spojený s neúmerných zaťažovaním chránených území so zraniteľnými ekosystémami a poukázať na možné zmeny orientácie turizmu na proenvironmentálne formy, ktoré naopak skvalitnia zážitok návštevníkov a súčasný prístup k turistike a prinášajú nové autentické zážitky, plynúce z kontaktu s čo najmenej narušenou prírodou.
Viete kde je hranica, kam až turista môže zájsť?
V súčasnosti je turistika v chránených územiach veľmi atraktívna a to najmä z dôvodu prírodných scenérií, množstvu prírodných hodnôt, pôvodných a veľmi dobre zachovalých ekosystémov, významných rastlín a živočíchov, prispieva k tomu aj jedinečná a autentická kultúra území. Následne stúpajúcej návštevnosti turistov je jedinečná príroda chránených území, vystavená silnému tlaku. Prekračovanie hraníc ekologickej únosnosti spôsobuje najmä masový turizmus a rozvoj komerčných športov vo voľnej prírode. Tento záujem so sebou prináša mnohé negatívne javy, ktoré ovplyvňujú hlavne aj okolité územie.
Keďže máme veľa turistických chodníkov a značených trás, odporúčame Vám ich navštíviť v daných územiach. Pri návšteve národných parkov sa oboznámte aj s návštevnými poriadkami, ktoré vymedzujú jednotlivé aktivity a oblasti určené v rámci území, aj pre aktuálne ročné obdobie.
Nájdete ich tu:
Tatranský národný park https://www.tatryportal.sk/tanap-tatransky-narodny-park/
NP Nízke Tatry http://napant.sopsr.sk/pre-navstevnikov/navstevny-poriadok/
NP Veľká Fatra http://npvelkafatra.sopsr.sk/navstevny-poriadok/
NP Malá Fatra http://npmalafatra.sopsr.sk/navstevnici/navstevny-poriadok/
NP Poloniny http://nppoloniny.sopsr.sk/navstevnici/navstevny-poriadok/
NP Muránska planina http://npmuranskaplanina.sopsr.sk/navstevnici/navstevny-poriadok/
NP Pieniny http://pienap.sopsr.sk/navstevny-poriadok/
NP Slovenský raj http://npslovenskyraj.sopsr.sk/navstevny-poriadok/
NP Slovenský kras http://npslovenskykras.sopsr.sk/navstevnici/navstevny-poriadok/
Svoje fotografie posielajte od 20.2.2020 do 20.3.2020 na e-mail: sutaz@sopsr.sk .
Výhercu súťaže čaká hodnotná cena.
Pravidlá súťaže
Do súťaže sa zapojíte tak, že nám pošlete staré historické fotky po Vašich predkoch, ktorí sú odfotení na chránených územiach, v jaskyniach, na turistických chodníkoch a pod. Zároveň nám odfotíte a pošlete fotky zo súčasnosti z toho istého miesta, ako je historická fotka.
Vyhodnotenie
1.4. Svetový deň vtáctva - korene tohto sviatku siahajú až do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Tento dátum sa spája s príletmi sťahovavých vtákov a podľa ornitológov je apríl mesiacom, kedy k nám priletí najviac vtákov, odhaduje sa až 30 miliónov. Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie.
20.4. Sprístupnenie Jasovskej jaskyne pre verejnosť (1846) - Jasovská jaskyňa najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku sa nachádzajúca pri obci Jasov v okrese Košice - okolie v Košickom kraji. V roku 1846 bola čiastočne sprístupnená mníchmi z jasovského kláštora. Jej dĺžka je 2 811 m, z čoho je verejnosti sprístupnených 550 m (dĺžka prehliadkovej trasy je 720 m).
22.4. Svetový deň Zeme - tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu v roku 1970. OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr. V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach.
24.4. Objavenie Bystrianskej jaskyne (1926) - o otvore do Starej jaskyne vedeli miestni obyvatelia oddávna. Do jej ďalších priestorov prenikli objavitelia v roku 1923. Priepasť Peklo, ktorou sa neskôr zostúpilo do Novej jaskyne, sa objavila v roku 1926. Časť jaskyne sa verejnosti sprístupnila v rokoch 1939 a 1940. V terajšom stave je sprístupnená od roku 1968 v dĺžke 490 m. Od roku 1971 sa Bystrianska jaskyňa využíva na speleoterapiu.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.