VYHODNOTENIE SÚŤAŽE:
KATEGÓRIA I. STUPEŇ:
KATEGÓRIA II. STUPEŇ:
CENA POROTY:
Jakub Zajac, ZUŠ Smižany, 3.A
Viac informácií k vyhodnoteniu ako aj fotografie výherných prác nájdete v článku v našich aktualitách kliknutím sem.
V rámci prebiehajúceho Ekovýchovného programu Bocian vyhlasuje Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky celoslovenskú výtvarnú súťaž v tvorbe komiksov pre žiakov na tému BOCIAN BIELY.
Vymysli pútavý príbeh o ceste bociana z jeho zimoviska až na Slovensko do jeho domovského hniezda. Nakresli čo všetko mohol zažiť, vidieť, aké nástrahy a nebezpečenstvá musel počas cesty prekonať a ako vyzeral jeho príchod domov.
Je Afrika pre bociany domov či len zimovisko? Čo zažíva bocian na ceste z teplých krajín? Priletí na rovnaké miesto alebo si musí nájsť nový domov?
KTO SA MÔŽE ZAPOJIŤ?
Žiaci I., II. stupňa základných škôl, základných umeleckých škôl a osemročných gymnázií. Súťaž je určená pre žiakov do 15 rokov.
ČO TREBA UROBIŤ?
Nakresli, namaľuj alebo rôznymi kombinovanými technikami vymysli komiksový príbeh o situáciách, ktoré bocian prežije počas roka.
PODMIENKY SÚŤAŽE
1 komiks – 1 autor
Každý súťažiaci môže zaslať maximálne jeden komiks.
Forma spracovania
Spracovanie rôznymi technikami: kresba, maľba, koláž, počítačové grafiky (pri grafike je dôležitá vlastná tvorba).
Rozsah a formát
Odovzdanie
Vypracovaný komiks spolu so Súhlasom so spracovaním údajov a Súhlas autora s použitím diela pošli naskenovaný e-mailom na sutaz@sopsr.sk, alebo poštou či osobne na adresu:
Odbor komunikácie a propagácie
Štátna ochrana prírody SR
Tajovského 28 B
974 01 Banská Bystrica
Na zadnej strane komiksu musí byť uvedené:
Meno, priezvisko autora, vek, trieda, názov školy, kontaktné údaje mail, alebo telefónne číslo. Ak prácu do súťaže prihlasuje pedagóg, alebo učiteľ kontaktné údaje (mail a tel.č.) postačí zaslať na nich, ostatné údaje na prihláseného žiaka.
Koľko mám času na spracovanie?
Výtvarná súťaž NAKRESLI KOMIKS – ROK V ŽIVOTE BOCIANA prebieha od 1.júna do 30. septembra 2023.
VYHODNOTENIE:
Zo zaslaných komiksov vyhlási Odborná porota ŠOP SR spolu s garantom Ekovýchovného programu Bocian RNDr. Miroslavom Fulínom výhercov v týchto kategóriách:
ČO VŠETKO SA NA KOMIKSOCH HODNOTÍ?
Originalita, výtvarné spracovanie, posolstvo ohľadom bociana bieleho, dodržanie témy – stavba príbehu a jeho zrozumiteľnosť, pôsobivosť. Odporúčame kresliť príbehy o situáciách, ktoré si sami vymyslíte.
Výhercovia získajú od organizátora a zainteresovaných organizácií vecné ceny a diplom o účasti.
Účasťou v programe súhlasíte so spracovaním osobných údajov a s použitím diela na propagačné účely ŠOP SR.
Tie najzaujímavejšie práce budú zdokumentované a umiestnené na webových stránkach ŠOP SR, www.bociany.sk.
Tešíme sa na všetky vaše komiksové spracovania a prajeme veľa zážitkov s bocianmi.
S akýmkoľvek otázkami sa môžete obrátiť na e-mail sutaz@sopsr.sk.
ŠOP SR zastrešuje program Bocian na Slovensku prostredníctvom regionálnych koordinátorov z chránených území v spolupráci s národnými parkami, Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny ako aj za podpory organizácie SOS/Birdlife Slovensko. Odborným garantom a autorom programu je RNDr. Miroslav Fulín CSc., koordinátor sčítania bociana bieleho na Slovensku.
3.10. Objavenie Jaskyne Domica (1926) - Domica predstavuje časť jaskynného komplexu, ktorý vytvára s jaskyňou Baradla v Maďarsku jeden genetický systém celkovej dĺžky cca 25 km. Samotná Domica je dlhá 5 358 m, z čoho je od roku 1932 pre verejnosť sprístupnený okruh dlhý 1 315 m.
4.10. Svetový deň ochrany zvierat - Prvýkrát bol oslavovaný v roku 1931 vo Florencii počas stretnutia ekológov. Tento deň bol vybraný, pretože naň pripadá sviatok sv. Františka z Assisi, ktorý bol veľkým milovníkom zvierat a je patrónom zvierat a ekológov.
10.10. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina (1989) - rozkladá sa na území geomorfologického celku Cerová vrchovina v okresoch Lučenec a Rimavská Sobota. Zo západu do nej zasahuje Ipeľská kotlina a z východu Rimavská kotlina. Je ohraničená Krupinskou planinou, zo severozápadu Javorím a zo severu Stolickými vrchmi.
20.10. Stredoeurópsky deň stromov - Myšlienka osláv Dňa stromov vznikla už v 19. storočí v americkej Nebraske. Presný dátum osláv sa v každom štáte alebo regióne líši v závislosti na klimatických podmienkach vhodných k vysádzaniu stromov.
20.10. Európska dohoda o krajine (2000) - Európsky dohovor o krajine (prijatý vo Florencii 20. októbra 2000) nadobudol účinnosť 1. marca 2004. Jedná sa o vôbec prvý dohovor Rady Európy komplexne zameraný na ochranu, manažment a plánovanie krajiny.
20.10. 100 rokov štátnej ochrany prírody na Slovensku - štátna ochrana prírody na Slovensku bola bytostne zviazaná s pamiatkovou starostlivosťou, o čom svedčí aj jej základný dokument z roku 1919. Ten pod názvom "Nariadenie ministra - plnomocníka vlády Československej republiky pre správu Slovenska č. 155/1919 o právomoci Vládneho komisariátu na ochranu pamiatok na Slovensku" začal písať históriu slovenskej štátnej ochrany prírody.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.