Dohoda o ochrane netopierov v Európe (EUROBATS)
Podpis: 1991 v Londýne
Platnosť: 16. januára 1994
Platnosť pre SR: 8. augusta 1998
Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR 250/1999 Z. z. o Dohovore o ochrane netopierov v Európe stiahni [pdf]
Depozitár: Vláda Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska
http://www.eurobats.org/publications/eurobat_chat.htm
www.unep-aewa.org
Základné povinnosti:
» každá zmluvná strana zakáže úmyselný odchyt držbu alebo zabíjanie netopierov (výnimku vydáva kompetentný orgán)
» každá zmluvná strana určí také lokality, ktoré sú významné pre ochranu netopierov a zabezpečí ochranu takýchto lokalít pred ničením a pred vyrušovaním
» každá strana podnikne primerané kroky zamerané na ochranu netopierov a bude informovať verejnosť o význame takejto ochrany
» každá strana bude zvažovať vplyvy aplikácií pesticídov na netopiere a bude sa snažiť nahrádzať chemikálie s vysoko toxickými účinkami na netopiere používané pri ošetrovaní stavebného dreva bezpečnejšími alternatívami
Hlavné úlohy na nasledujúce obdobie vyplývajúce z členstva SR v dohovore EUROBAT
» Priebežne pripravovať podklady pre pravidelnú trojročnú správu o implementácii Bonnského dohovoru v podmienkach SR.. Zasadnutie Výboru EUROBAT v roku 2005 sa uskutoční na Slovensku
» Po každej konferencii zmluvných strán zabezpečiť transkripciu prijatých doplnkov k textu Dohovoru a nových druhov do príloh Dohovoru do národnej legislatívy
» Aplikovať Smernicu pre ochranu a manažment významných podzemných habitatov netopierov. Hlavnými úlohami vyplývajúcimi z tejto smernice je pravidelný monitoring netopierov na navrhnutých lokalitách, opravy uzáverov zabezpečenie právnej ochrany týchto lokalít
» Ochrana netopierov a trvalo udržateľný manažment lesov. Uvedená rezolúcia nadväzuje na závery Ministerských konferencií o ochrane lesov v Európe (MCPFE).
» Smernice pre vydávanie povolení pre krúžkovanie a ďalšie aktivity značenia netopierov.
» Venovať zvýšenú pozornosť problematike vplyvov veterných elektrární na netopiere
» Implementácia Plánu ochrany a manažmentu na obdobie 2003 ? 2006.
Dokumenty:
» 15 výročie EUROBATS [doc]
» 15th Anniversary of EUROBATS [doc]
1.6. Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť (Bernský dohovor) - bol podpísaný v Berne 19. septembra 1979 a nadobudol platnosť 1. júna 1982. Cieľom dohovoru je ochrana voľne žijúcich rastlín a živočíchov a ich prírodných stanovíšť v Európe, osobitne tých, ktorých zachovanie vyžaduje spoluprácu niekoľkých štátov, pričom osobitný dôraz sa kladie na ohrozené a zraniteľné druhy, vrátane ohrozených a zraniteľných sťahovavých druhov.
5.6. Svetový deň životného prostredia - je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti environmentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem".
14.6. Vyhlásenie Národného parku Nízke Tatry (1978) - NAPANT je rozlohou najväčší národný park Slovenska. Jeho najvyšším vrcholom je Ďumbier (2043 m n. m.). Pohorie sa tiahne stredom Slovenska východo-západným smerom v dĺžke takmer 100 km. Masív Kráľovej hole je pramenným miestom troch slovenských riek - Váhu, Hrona a Hnilca.
15.6. Objavenie Dobšinskej ľadovej jaskyne (1870) - Otvor do jaskyne s názvom "Ľadová diera" bol známy od nepamäti.. Zásluhou mesta Dobšiná bola jaskyňa sprístupnená už v roku 1871. Dobšinská ľadová jaskyňa sa v roku 1887 stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku.
23.6. Dohovor o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (Bonnský dohovor) - podľa miesta prijatia sa Dohovor nazýva tiež Bonský dohovor a je známy pod anglickou skratkou CMS. Dohovor je zameraný na ochranu a zachovanie terestriálnych, morských a lietajúcich migrujúcich druhov v celom ich areáli, pričom osobitnú pozornosť venuje tým druhom, ktorých stav prežívania je nepriaznivý.
24.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie (1985) ? CHKO Ponitrie bola vyhlásená dňa 24. júna 1985 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Bánovce nad Bebravou, Levice, Nitra, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Zlaté Moravce a čiastočne okresy Žarnovica a Žiar nad Hronom.
25.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Latorica (1990) ? CHKO Latorica bola vyhlásená dňa 25. júna 1990 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Michalovce, Trebišov Latorica je po Chránenej krajinnej oblasti Záhorie druhé veľkoplošné chránené územie nížinného typu krajiny. Najvýznamnejším fenoménom CHKO Latorica sú vzácne vodné a močiarne biocenózy.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.