Dohovor o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals) – Bonnský dohovor zastrešený Organizáciou Spojených národov (OSN), poskytuje globálnu platformu pre ochranu a trvalo udržateľné využívanie sťahovaných druhov živočíchov a ich biotopov. Ide o jediný celosvetový dohovor, ktorý sa špecializuje na ochranu sťahovavých druhov a ich biotopov vrátane ich migračných trás. Dohovor spája tzv. areálové štáty, cez ktoré sťahovavé druhy živočíchov prechádzajú a dáva právny základ pre koordinované opatrenia na ochranu migračných areálov na medzinárodnej úrovni. Spolupracuje s množstvom medzinárodných organizácií, mimovládnych organizácií a s partnermi v médiách, ako aj s podnikateľským sektorom. V súčasnosti združuje 132 zmluvných strán.
Podpis: 1979 v Bonne
Platnosť: 1. novembra 1983
Platnosť pre SR: 1. marca 1995
Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí SR 91/1998 Zb. o Dohovore o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov stiahni [pdf]
Depozitár: vláda Spolkovej republiky Nemecko
Web: https://www.cms.int/
Orgány dohovoru
V rámci organizačnej štruktúry dohovoru funguje niekoľko jeho orgánov. Rozhodovacie právomoci má Konferencia zmluvných strán (COP). Zasadá v trojročných intervaloch a schvaľuje rozpočet a priority na nasledujúce trojročné obdobie. Takisto rozhoduje o dopĺňaní príloh a berie do úvahy reporty (správy), ktoré predložili zmluvné strany, Vedecká rada a dohody, ktoré dohovor zastrešuje. Úlohou COP je aj odporúčať zmluvným stranám, či majú uzavrieť ďalšie regionálne dohody na ochranu konkrétnych druhov alebo skupín druhov. Všetky zmluvné strany majú právo zúčastňovať sa na konferencii a hlasovať. Nečlenské štáty majú právo vysielať pozorovateľov, rovnako ako mimovládne organizácie aktívne na poli ochrany prírody a ďalšie inštitúcie zastrešené Organizáciou Spojených národov (OSN) a inými dohovormi.
Ďalším orgánom je Stály výbor, ktorý poskytuje politické a administratívne usmernenia medzi zasadnutiami COP. Zabezpečuje činnosti v mene COP, t.j. implementuje rozhodnutia, monitoruje rozpočet, pripravuje a predkladá členom Vedeckej rady na posúdenie odporúčania pred nasledujúcou COP, poskytuje poradenstvo a usmernenia pre Sekretariát. Takisto zastupuje COP pri rokovaniach s usporiadateľskou krajinou a s Programom Spojených národov pre životné prostredie (UNEP – United Nations Environmental Programme). Ďalej pôsobí ako kancelária na zasadnutiach COP a plní ďalšie ad hoc úlohy, ktoré mu COP zadá. Obyčajne zasadá bezprostredne pred a hneď po COP. Medzi jednotlivými zasadnutiami COP zasadá spravidla jedenkrát ročne. Výbor sa skladá zo zástupcov každého globálneho regiónu, depozitára, krajiny, ktorá organizovala predchádzajúcu COP a ak je to relevantné, aj krajiny, ktorá plánuje organizovať nasledujúce zasadnutie COP. Dva regióny s najvyšším počtom členov (Európa a Afrika) majú každý po troch zástupcoch, Stredná, Južná Amerika, Karibik a Ázia majú po dvoch zástupcoch a Oceánia jedného. Severnú Ameriku nezastupuje žiadna zmluvná strana.
Dohovor má vytvorenú Vedeckú radu, ktorá sa stretáva medzi zasadnutiami COP, poskytuje vedecké poradenstvo a identifikuje priority v oblasti vedy a ochrany ostatným orgánom a zmluvným stranám dohovoru. Jej prvoradou úlohou je schvaľovať odporúčania pre COP týkajúce sa výskumu sťahovavých druhov, špecifickej ochrany a manažmentových opatrení v súvislosti s ohrozeniami, ktorým tieto druhy musia čeliť. Takisto pripravuje návrhy na zaradenie sťahovavých druhov do príloh dohovoru a výber druhov, pre ktoré sa budú podnikať spoločné kroky v zmysle dohovoru. Poskytuje poradenstvo ohľadom oprávnenosti financovania projektov z Programu Bonnského dohovoru pre malé granty. Každá zmluvná strana je oprávnená menovať kvalifikovaného experta ako člena Vedeckej rady. Slovenská republika má vo Vedeckej rade svoje zastúpenie. Zmluvná strana môže takisto nominovať člena Vedeckej rady – náhradníka, ktorý sa môže zúčastňovať na zasadnutiach výboru v prípade, že riadny člen sa nemôže zúčastniť. Okrem členov výboru menovaných jednotlivými zmluvnými stranami, môže COP odporučiť výboru ďalších expertov, ktorí pokryjú špecifické oblasti záujmu dohovoru.
Prípravu a presadzovanie dohôd, organizovanie mítingov, podporu a dohľad nad projektmi zameranými na výskum a ochranu a takisto spoluprácu s vládami a partnerskými organizáciami zabezpečuje Sekretariát dohovoru. Sídli v Bonne (Nemecko) a je zastrešený Programom Spojených národov pre životné prostredie (UNEP).
Činnosť Bonnského dohovoru z hľadiska spolupráce a partnerstva
Zahŕňa sekretariáty iných multilaterálnych environmentálnych dohovorov, medzivládne orgány, neziskové organizácie a súkromný sektor, ktoré pracujú s Bonnským dohovorom a ktorých aktivity sú previazané s biodiverzitou. Tieto zohrávajú zásadnú úlohu v implementácii dohovoru a súvisiacich nástrojov a iniciatív a pomáhajú Sekretariátu osloviť široké spektrum priaznivcov a zvýšiť povedomie verejnosti o dôležitosti ochrany sťahovavých druhov v globálnom meradle. Partnermi Bonnského dohovoru sú napr. Bernský dohovor, Dohovor o biologickej diverzite, Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN), Ramsarský dohovor, Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).
Prílohy dohovoru
Dohovor má dve prílohy, do ktorých sú zaraďované jednotlivé druhy (Species List), pričom tieto môžu byť zapísané v oboch prílohách naraz, ak si to vyžadujú okolnosti. V prílohe I sú uvedené sťahované druhy, ktorým hrozí vyhynutie. Zmluvné strany dohovoru sa snažia o ochranu týchto živočíchov, zachovanie alebo obnovu miest kde žijú, a to prostredníctvom odstraňovania prekážok a kontroly iných faktorov, ktoré by ich mohli ohroziť. Okrem stanovenia povinností každého štátu, ktorý pristúpil k dohovoru, dohovor podporuje spoločné kroky areálových štátov týkajúce sa mnohých týchto druhov. Sťahované druhy, ktoré potrebujú alebo by im výrazne prospela medzinárodná spolupráca, sú súčasťou prílohy II dohovoru. Tieto druhy sú chránené prostredníctvom medzinárodných dohôd, pričom dohovor vyzýva areálové štáty, aby tieto dohody uzatvárali. V tomto ohľade vystupuje Bonnský dohovor ako rámcový. Dohody môžu byť v rozmedzí od právne záväzných zmlúv po menej formálne nástroje, ako je napr. memorandum o porozumení a môžu byť prispôsobené požiadavkám konkrétnych regiónov. Bonnský dohovor dáva jedinečnú možnosť vytvárať na mieru šité modely v zmysle potrieb ochrany v celom migračnom areáli výskytu druhov.
Slovenská republika je zmluvnou stranou Dohody o ochrane africko-euroázijských druhov vodného sťahovavého vtáctva (AEWA) a Dohody o ochrane populácií európskych netopierov (EUROBATS) a zároveň signatárom dvoch memoránd o porozumení – Memoranda o porozumení pri ochrane a manažmente stredoeurópskej populácie dropa fúzatého (Otis tarda) a Memoranda o porozumení o ochrane migrujúceho dravého vtáctva v Afrike a Eurázii.
9.11. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Záhorie (1988) - bola zriadená Vyhláškou MK SSR č. 220/1988 Zb. zo dňa 9. novembra 1988 v znení Zákona NR SR č. 287/1994 Z.z. Chránená krajinná oblasť Záhorie je prvá nížinná chránená krajinná oblasť na Slovensku. Nachádza sa v neoficiálnom administratívnom obvode Záhorie na západnom Slovensku. Rozloha chránenej oblasti je 275,22 km? a je rozdelená na dve časti, západnú a severovýchodnú.
10.11. Vyhlásenie bilaterálnej SK-PL biosférickej rezervácie Východné Karpaty (1992) - Biosférická rezervácia Východné Karpaty je cezhraničné chránené územie globálneho významu, ktoré bolo vyhlásené biosférickú rezerváciu UNESCO. Územie s rozlohou 2 132,11 km? sa nachádza vo Východných Karpatoch na území Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Toto územie bolo od roku 1992 iba na území Poľska a Slovenska a až v roku 1998 sa pripojila aj ukrajinská časť a vznikla tak prvá trilaterálna biosférická rezervácia.
17.11. Zápis Jaskýň Demänovskej doliny do Zoznamu mokradí medzinárodného významu (2006) - v rámci napĺňania záväzkov Ramsarského dohovoru o mokradiach, bolo do zoznamu zapísaných 14 mokraďových lokalít na Slovensku. Dve z týchto lokalít reprezentujú podzemné mokrade - Jaskyňa Domica a Jaskyne Demänovskej doliny (zapísané do zoznamu 17.11.2006). Na príprave a spracovaní podkladov na jej vyhlásenie sa podieľalo Ministerstvo životného prostredia SR, Správa slovenských jaskýň a Štátna ochrany prírody SR.
21.11. Objavenie Gombaseckej jaskyne (1951) - jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Gombasecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.