V prvej polovici augusta, počas piatich dní, sa v starom koryte Dunaja na úseku Čunovo-Sap a jeho ľavostrannej ramennej sústave uskutočnil ichtyologický prieskum, za účelom zistenia aktuálneho zloženia rybích spoločenstiev. Odborno-technickú asistenciu počas celej doby prieskumu zabezpečovali hydrobiológovia Štátnej ochrany prírody SR, zamestnanci Výskumného ústavu vodného hospodárstva a ichtyológovia Slovenského rybárskeho zväzu. Z partnerov projektu sa ho zúčastnili tiež zástupcovia WWF Slovensko.
Ichtyologický monitoring bol realizovaný v rámci aktivít projektu LIFE Living Rivers (Kód projektu: 101069837), pod vedením výskumného tímu Fakulty rybárstva a ochrany vôd Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach. Použité boli štandardné metódy ichtyologického prieskumu, vrátane technicky náročných metód hromadného odberu vzoriek rýb, ktoré vyžadujú jednak vysokú zdatnosť výskumného tímu a zároveň garantujú získanie čo najpresnejšieho obrazu o zložení rybieho spoločenstva v skúmanom území.
Obr. 1: Ichtyologický prieskum – odber vzoriek rýb z člna v Starom koryte Dunaja
Monitoring prebiehal prakticky nepretržite cez deň aj v noci, nakoľko v noci je možné zaznamenať inú druhovú skladbu rýb ako cez deň. Všetky ulovené jedince rýb boli následne druhovo determinované, zmerané, odvážené a s výnimkou nepôvodných inváznych druhov vrátené späť do vody. Údaje boli zaznamenávané do terénnych protokolov. Zaznamenaných bolo viacero chránených a ohrozených druhov rýb, vrátane európsky významných druhov, napríklad: hrebenačka pásavá (Gymnocephalus schraetser), kolok veľký (Zingel zingel), plotica lesklá (Rutilus virgo), či šabľa krivočiara (Pelecus cultratus). Zaznamenané boli tiež viaceré nepôvodné a invázne druhy, napríklad viacero druhov býčkov rodu Neogobius, pichľavka siná (Gasterosteus aculeatus). Prekvapujúci bol pomerne početný výskyt nepôvodného druhu - tolstolobika bieleho (Hypophthalmichthys molitrix) v Starom koryte Dunaja. Tento druh ryby je vo vykonávacej vyhláške k zákonu o rybárstve zaradený medzi druhy rýb s dokázateľne negatívnym vplyvom na prirodzené ekosystémy, ktoré sa posudzujú ako invázne druhy rýb. Na základe informácií od rekreačných rybárov loviacich na Dunaji, početnosť úlovkov tohto druhu v Dunaji narastá, a to i napriek tomu, že sa nevysadzuje, čo môže naznačovať jeho invázny charakter. Výsledky realizovaného ichtyologického prieskumu potvrdili na jednej strane výskyt viacerých chránených druhov, ktoré sú predmetom ochrany v chránených územiach zaradených do európskej sústavy chránených území Natura 2000 (napr. SKUEV0090 Dunajské luhy), čo je pozitívna správa, avšak pre vyhodnotenie ich priaznivého stavu bude potrebné ich detailnejšie spracovanie.
Obr. 2: Tolstolobik biely (Hypophthalmichthys molitrix) - nepôvodný invázne správajúci sa druh
Získané údaje o ichtyofaune vybraného úseku Dunaja a jeho ramennej sústavy budú ďalej použité pre návrh revitalizačných opatrení zameraných na elimináciu negatívnych hydromorfologických zmien spôsobených úpravami toku v minulosti. Údaje budú taktiež slúžiť aj pre návrh vhodného typu spriechodnenia vodného stupňa v Čunove a nižšie položenej hate Dunakiliti v Starom koryte Dunaja, ktoré predstavujú významné bariéry pre migrujúce druhy rýb. Tieto opatrenia majú z hľadiska ochrany prírody nesmierny význam, nakoľko sú kľúčom k dosiahnutiu cieľov ochrany viacerých chránených druhov a zabezpečeniu ich priaznivého stavu.
Obr. 3: Šabľa krivočiara (Pelecus cultratus) – chránený druh európskeho významu
Autori článku a fotografií: J. Majer a J. Hajdu
Úvodné foto: Kolok veľký (Zingel zingel) – chránený druh európskeho významu