
Štátna ochrana prírody SR realizovala v tomto týždni záverečný odborný seminár venovaný inváznym rastlinám. Seminár bol určený pre všetkých zamestnancov orgánov a organizácií ochrany prírody ako aj ďalších organizácií v rezorte Ministerstva životného prostredia, ktorých sa problematika inváznych druhov rastlín dotýka.
.png)
Výskumní pracovníci prezentovali napr. cesty šírenia inváznych rastlín na územie Slovenska, modelovanie ich potenciálneho výskytu na Slovensku, aktuálne spracované akčné plány na manažment druhov boľševník obrovský, pajaseň žliazkatý a javorovec jaseňolistý a ďalšie zaujímavé témy. Účastníci seminára diskutovali napr. o možnostiach manažmentu inváznych rastlín pajaseňa žliazkatého, krídlatiek, zlatobylí či iných inváznych nepôvodných druhoch. Zaujímavým podnetom bola aj prednáška o využití umelej inteligencie v službách monitoringu týchto druhov na Slovensku.
Podrobný program je možné stiahnuť si na nasledovnom linku.


Odborný seminár ukončil jesennú sériu školení o inváznych rastlinách určených pre zástupcov samospráv. V rámci nich ŠOP SR zorganizovala pre zástupcov obcí a miest 8 seminárov v každom samosprávnom kraji, pričom spolu sa na školeniach zúčastnilo približne 700 účastníkov .

Zástupcovia samospráv mali možnosť vypočuť si prezentácie od zamestnancov ŠOP SR, Slovenskej inšpekcie životného prostredia ako aj okresného úradu ŽP v Košiciach a subjektov, ktoré majú praktické skúsenosti s odstraňovaním inváznych druhov. Semináre sa tiež venovali informáciám o spôsoboch odstraňovania inváznych rastlín, legislatívnym súvislostiam a v neposlednom rade aj povinnostiam samospráv ako aj vlastníkov pozemkov v oblasti inváznych druhov.
.png)
Viac o problematike inváznych druhov a spôsoboch odstraňovania nájdete na stránke Štátnej ochrany prírody SR - https://invaznedruhy.sopsr.sk/. Stránka obsahuje aj systém rýchleho varovania, prostredníctvom ktorého je možné nahlasovať výskyt niektorých inváznych druhov.