
Stiahnite si baner dohovoru CITES tu
SVETOVÝ DEŇ DIVEJ PRÍRODY: BUDUJME PARTNERSTVÁ PRE OCHRANU DIVEJ PRÍRODY
Toto výročie je dôležitým míľnikom, kedy si pripomíname množstvo práce a aktivít, ktorú CITES počas svojej existencie vykonáva s cieľom zabezpečiť udržateľnosť ohrozených druhov. Keďže CITES stojí na križovatke obchodu a ochrany prírody, jeho úlohou je budovať partnerstvá a urovnávať rozdiely medzi zainteresovanými skupinami.
Tento rok preto Svetový deň divej prírody (WWD) pripomína prínos a potrebu spolupráce s inými dohovormi, agentúrami OSN a ďalšími medzinárodnými organizáciami v prospech plnenia širších cieľov OSN (napr. Ciele trvalo udržateľného rozvoja a Rámec pre biodiverzitu po roku 2020, ktorý bol prijatý v decembri na konferencii CBD COP15 v Montreale).
Úspechy dohovoru CITES ako aj úspech všetkých aktivít v oblasti ochrany prírody závisia od SPOLUPRÁCE. Žiadna vláda ani organizácia vrátane Organizácie Spojených národov nedokáže riešiť túto komplexnú problematiku samostatne, bez výmeny skúseností a odborných znalostí. Téma tohto ročníka preto znie "Partnerstvá pre ochranu divokej prírody".
Samotná spolupráca je dôležitá na všetkých úrovniach, začínajúc od lokálnej medzi malými komunitami, cez regionálnu a národnú, až po medzinárodnú spoluprácu v oblasti ochrany prírody.
Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol: "Pri príležitosti Svetového dňa divej prírody by sme sa mali zamyslieť nad našou zodpovednosťou za ochranu veľkolepej rozmanitosti života na našej planéte. A uvedomiť si, že sme zlyhali. Ľudská činnosť ničí kedysi prekvitajúce lesy, džungle, poľnohospodársku pôdu, oceány, rieky, moria a jazerá. Milión druhov sa ocitlo na pokraji vyhynutia v dôsledku ničenia biotopov, znečistenia fosílnymi palivami a zhoršujúcej sa klimatickej krízy. Túto vojnu proti prírode musíme ukončiť! Dobrou správou je, že máme nástroje a znalosti a poznáme riešenia. Ako zdôrazňuje tohtoročná téma - "Partnerstvá pre ochranu voľne žijúcich živočíchov a rastlín" - musíme spolupracovať s vládami, občianskou spoločnosťou a súkromným sektorom, aby sa záväzky premenili na činy."
AKO SA ZAPOJIŤ DO SVETOVÉHO DŇA DIVEJ PRÍRODY
Zapojte svojich priateľov a rodinu a pošlite svoje video s krátkym videoklipom so želaním CITES k narodeninám na e-mailom na adresu wildlifeday@un.org alebo do našej schránky na Instagrame Oslavy Svetového dňa divokej prírody sa môžete zúčastniť.
Viac podujatí nájdete na stránke: https://wildlifeday.org/en/getting-involved

Stiahnite si oficiálny baner tu
Stiahnite si oficiálne logo Medzinárodného dňa
DOHOVOR CITES OSLAVUJE 50 ROKOV - POSTAVENIE ORGÁNOV CITES NA SLOVENSKU
Tento rok si pripomíname 50. výročie Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi, ktorý prostredníctvom regulácie a monitoringu obchodu, pomohol ochrániť tisíce rastlín a živočíchov.
Výkonným orgánom, ktorý na Slovensku koordinuje presadzovanie dohovoru CITES je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky. Ďalšími orgánmi štátnej správy, ktoré sa zaoberajú presadzovaním dohovoru CITES sú okresné úrady a Slovenská inšpekcia životného prostredia. Tieto vykonávajú dozor, kontrolu, majú na starosti sankcie, nápravné opatrenia a v neposlednej rade aj odoberanie nelegálne držaných exemplárov.
Vedecký orgán sa vyjadruje aj k žiadostiam o vydanie výnimky z komerčných činností, súhlasu na premiestnenie živých exemplárov, k návrhu na určenie záchytného strediska, k nakladaniu so zhabanými exemplármi. Jeho úlohou je aj spravovanie evidencie o exemplároch, identifikácia exemplárov, spolupráca s vedeckými orgánmi iných štátov, medzinárodnými organizáciami, vedeckými inštitúciami, určovanie spoločenskej hodnoty a hodnoty exemplárov pre colné orgány.
Ako uvádza vedúca vedeckého orgánu SR Lucia Matejovičová: „V súčasnosti je v prílohách dohovoru CITES zahrnutých niečo cez 38 700 druhov, približne 5950 druhov živočíchov a 32 800 druhov rastlín. Je dôležité si uvedomiť, že dohovor CITES sa zameriava nie len na reguláciu a obmedzenie obchodu so živými exemplármi ohrozených druhov získaných z voľnej prírody alebo odchovaných v zajatí, ale rovnako aj na mŕtve exempláre, ich orgány a výrobky z nich. Tieto tzv. neživé exempláre sú často predmetom veľkého komerčného záujmu. Ide napríklad obchod so slonovinou a výrobkov z nej, obchod s nosorožími rohmi či tigrími produktmi.“
V súčasnej praxi sa vedecký orgán najčastejšie vyjadruje na žiadosť ministerstva k vydávaniu výnimiek z komerčnej činnosti – pre exempláre papagájov z prílohy A, suchozemských korytnačiek a pernatých dravcov a sov – sokol sťahovavý, sokol rároh, plamienka driemavá. V prípade dovozov sú to najčastejšie lovecké trofeje. Ďalej vedecký orgán poskytuje súčinnosť colným orgánom pri identifikácii neživých exemplárov pri dovoze – napr. výrobky z kože plazov, mušle.
Pre niektoré CITES druhy platí všeobecný zákaz dovozu na územie Európskej únie. Členský štát môže zároveň zakázať držbu niektorých druhov zaradených v prílohách dohovoru CITES. Na území Slovenskej republiky ide napríklad o zákaz držby niektorých mačkovitých šeliem, medveďov, primátov a korytnačky maľovanej, až na niektoré výnimky chovných zariadení (napr. zoologické záhrady).POVINNOSTI DRŽITEĽA EXEMPLÁRA CITES
- Viac informácií k tohtoročnému Svetovému dňu divej prírody a materiály na stiahnutie v slovenčine nájdete - https://www.sopsr.sk/web/?cl=20
- Informačná brožúra pre cestovateľov „Ohrozený druh - vhodný suvenír do zahraničia?“ nájdete TU.
- Oficiálna stránka Svetového dňa divokej prírody- https://www.wildlifeday.org/en
- Informácie o dohovore CITES a legislatívu SR nájdete -https://www.cites.sk/
- Oficiálna internetová stránka Dohovoru CITES - https://cites.org/eng
- Stránka Európskej únie venovaná obchodovaniu s ohrozenými druhmi -https://environment.ec.europa.eu/topics/nature-and-biodiversity/wildlife-trade_en
K nelegálnemu obchodu so slonovinou na Slovensku sa vyadruje aj Slovenská inšpekcia životného prostredia - https://www.sizp.sk/novinky/sizp-opakovane-riesi-pripady-nelegalneho-predaja-slonoviny
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie v spolupráci s Odborom medzinárodnej spolupráce Štátnej ochrany prírody SR