Výsledky odborného prieskumu poukazujú na významný pokles druhovej pestrosti vodných živočíchov.
Život v úseku rieky Hron, ktorý bol minulý rok postihnutý haváriou na bioplynovej stanici v Budči, sa aj napriek opatreniam stále nepribližuje k pôvodnému stavu. Poukazuje na to séria odborných ichtyologických prieskumov, ktoré počas letných mesiacov vykonali pracovníci Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR, Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. (SVP) ako aj zástupcovia Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ).

Foto: Zdanlivo nenápadný stupeň (prah) môže v čase neresu predstavovať významnú prekážku pre migráciu rýb (tok Jasenica v povodí stredného Hrona, autor: Juraj Hajdú, ŠOP SR)
„Počas letných prieskumov sme na monitorovaných úsekoch zaznamenali aj výskyt chránených druhov rýb európskeho významu ako napríklad mrena karpatská alebo lopatka dúhová. Z druhov, na ktoré sa vzťahujú špecifické podmienky ochrany boli zaznamenané napríklad ploska pásavá, podustva severná či nosáľ sťahovavý. Z ďalších druhov rýb sa bežne vyskytovali jalec hlavatý, hrúz tuponosý, čerebľa pestrá a slíž severný,“ uzatvára Juraj Hajdú zo Štátnej ochrany prírody SR. Prieskum na rieke Hron bude naďalej pokračovať a ukáže sa do akej miery tohtoročné výsledky monitoringu ovplyvnili extrémne suché letné mesiace.

FOTO: Mrena karpatská (Barbus carpathicus) je endemitom Karpát a druhom európskeho významu (autor: Juraj Hajdú, ŠOP SR)
.png)
Foto: Čerebľa pestrá (Phoxinus phoxinus) - dominantný druh ryby v skúmaných prítokoch Hrona (autor: Juraj Hajdú)
Článok spracoval hydrobiológ Juraj Hajdú v spolupráci s Odborom komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR