Popri spomínanej umelo zvýšenej úživnosti prostredia je dôležité si uvedomiť aj súčasný trend zmeny krajinnej štruktúry na Slovensku. Ide totiž o jeden z najväčších problémov stretov medveďov v blízkosti ľudských sídel. Zmena v spôsobe života obyvateľov nielen v podhorských oblastiach, ubúdajúce hospodárstvo, vytrácajúca sa pastva spôsobuje zarastanie poľnohospodárskej pôdy a krajiny, vznik remízok. Tieto zmeny v krajinnej štruktúre prispievajú k vzniku optimálnych podmienok pre život medveďa. Medveď v takomto prostredí nie je rušený a cíti sa tu dobre. Opustené staré sady ponúkajú nový zdroj potravy a nerušené vznikajúce húštiny priestor pre odpočinok.
Na druhej strane sledujeme v súčasnosti trend nárastu turistickej návštevnosti v národných parkov a chránených krajinných oblastiach, ktoré sú prirodzeným biotopom pre naše veľké šelmy. Postupujúca výstavba v týchto oblastiach, nárast turistov ako aj vysoká lesohospodárska činnosť medvede vyrušujú a sťahujú sa prirodzene do podhoria.
Medveď hnedý je v legislatíve Európskej únie, na základe Smernice o biotopoch, zaradený medzi prísne chránené živočíšne druhy. Pri predvstupových rokovaniach do Európskej únie nebol pri tomto druhu požadovaný zo strany Slovenska regulačný odlov ako to bolo napríklad u vlka. Z tohto dôvodu nie je na území Slovenska možné realizovať regulačný lov medveďa hnedého. Usmrtenie uvedeného chráneného druhu je možné len v prípade, ak sú splnené presne stanovené požiadavky, ktoré boli potvrdené aj nálezmi Ústavného súdu SR z roku 2018. Rozhodnutia na udelenie výnimky na usmrtenie jedincov medveďa hnedého boli súdom zrušené z dôvodu nejednoznačnej identifikácie problémového jedinca.
Doplňujúce údaje:
- ŠOP SR je v zmysle § 65a ods. 5 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny oprávnená zabezpečovať plašenie, odchyt alebo usmrtenie chránených živočíchov, ktoré svojím správaním mimo miest ich prirodzeného výskytu bezprostredne ohrozujú zdravie alebo bezpečnosť obyvateľov obcí. Usmrtením konkrétneho problémového jedinca medveďa hnedého sa predchádza vzniku nebezpečných stretov človeka s touto šelmou, pri ktorých je preukázateľné riziko ohrozenia zdravia a života ľudí.
- Zásahový tím ŠOP SR zabezpečuje starostlivosť o populáciu chráneného živočícha medveďa hnedého, pod čím sa rozumie aj vylúčenie konkrétnych (určených) problémových jedincov medveďa hnedého z populácie usmrtením (eutanázia).
- Viac informácii o činnosti Zásahového tímu ŠOP SR nájdete aj na https://zasahovytim.sopsr.sk/