Svetový deň vody - Podzemná voda: zviditeľniť neviditeľné

Svetový deň vody - Podzemná voda: zviditeľniť neviditeľné

22. marca sa od roku 1993 po celom svete oslavuje Svetový deň vody.

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo tento deň na pripomenutie si dôležitosti vody pre celú našu planétu, ktorá je v mnohých krajinách nedostupná v potrebnej kvalite a poukazuje na starostlivosť a ochranu vodných zdrojov na Zemi. Podľa Organizácie Spojených národov2 miliardy ľudí bez prístupu k nezávadnej pitnej vode, či je sužovaných nedostatkom vody.

Cieľom osláv je v súlade s Agendou 2030 Organizácie spojených národov (OSN) v rámci cieľa 6: voda a hygiena upozorniť na najrôznejšie témy súvisiace s vodou a na problémy týkajúce sa znečisťovania vodných zdrojov, kontaminácie podzemných vôd, zmeny klímy, populačného rastu, na nedostatočný prístup k vode a k hygiene, potravinovej bezpečnosti a pod.

Tohtoročná téma: Podzemná voda je neviditeľná, ale jej vplyv je viditeľný všade.

Pitná voda a hygiena, naše zásobovanie potravinami a prírodné prostredie – to všetko závisí od podzemnej vody. Koordinačný mechanizmus OSN pre vohttps://www.worldwaterday.org/du a sanitáciu (UN-Water) každoročne vyhlasuje tému, ktorá súvisí aj s osvetovými akciami spojenými so Svetovým dňom vody.

Nedostatok kvalitných zdrojov vody patrí medzi najzávažnejšie globálne problémy

Aj napriek snahe mnohých organizácií naďalej podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nemá asi 8 miliónov ľudí na svete prístup k čistej pitnej vode  a 3,5 milióna umiera každý rok kvôli chorobám spôsobeným konzumáciou znečistenej a nefiltrovanej vody. Podľa prognóz v roku 2050 pri súčasných populačných trendoch (v súčasnosti 7,75 miliardy ľudí) by polovica ľudstva mohla trpieť nedostatkom vody.

Voda nie je neobmedzenou surovinou

Povrch našej modrej planéty je síce na 75 % pokrytý vodou, ale 97,5 % tejto vody je slanej. Sladká voda je na 2,5 % zemského povrchu, z toho len 0,3 % je priamo v tekutej, kvapalnej podobe vhodnej ako pitná voda. Avšak aj táto časť zásob je už dnes znečistená pesticídmi, ťažkými kovmi, dusičnanmi a ďalšími látkami. Viac než 80 % odpadových vôd na svete sa vracia späť do prírody, bez akéhokoľvek čistenia, pričom znečistenie vodných tokov predstavuje obrovský ekologický problém. Recyklácia tohto vzácneho a nenahraditeľný prírodného zdroja predstavuje pre ľudstvo zásadnú výzvu.

 Podzemná voda prekračuje hranice, rovnako ako aj zmena klímy

V súvislosti so zmenou klímy sa dá predpokladať, že nedostatok vodných zdrojov sa stane témou aj tých častí sveta, kde ich je v súčasnosti dostatok a bude čoraz vzácnejšia. V mnohých oblastiach nevhodným využívaním, nadmerným vyčerpávaním klesá hladina podzemných vôd a krajina vysychá. To je dôvod k zamysleniu, ako ju využívať rozumne a trvalo udržateľným spôsobom, aby bola pre všetkých a všade, uvedomenie si toho čo všetko by sme s ňou stratili. Výzva, ktorej teraz čelíme, keď smerujeme do budúcnosti, je, ako efektívne šetriť, spravovať a distribuovať vodu, ktorú máme.

Nevyhnutnosťou je hľadanie technologických riešení na zefektívnenie a zníženie spotreby

Efektivita a šetrenie sa týka nielen domácností, ale aj priemyslu, či výroby spotrebných tovarov. Na stanovenie efektívnych opatrení je v rámci spravovania a šetrenia vodného zdroja potrebné venovať sa výskumu a monitoringu kvality podzemnej vody, zamerať sa na zodpovednejšie využívanie tohto vzácneho zdroja.  

Spolupráca medzi krajinami na jej trvalo udržateľnom riadení je nevyhnutná pre zlepšenie zdieľania cezhraničných zdrojov podzemnej vody a vyváženie potrieb v meniacom sa svete.


Podzemné vody na Slovensku

Princípom vodohospodárskej politiky Slovenskej republiky je komplexná starostlivosť o zachovanie a využívanie domáceho vodného bohatstva. Okrem iného vodný zákon (364/2004 Z. z. o vodách v znení neskorších predpisov) stanovuje, že: „Podzemné vody sú prednostne určené na zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou a na účely, na ktoré je použitie pitnej vody ustanovené osobitným predpisom. Iné použitie podzemných vôd je možné iba pri zachovaní ich prednostného určenia.“

Podzemnými vodami sú všetky vody nachádzajúce sa pod povrchom zeme v pásme nasýtenia a v bezprostrednom kontakte s pôdou alebo s pôdnym podložím vrátane podzemných vôd slúžiacich ako médium na akumuláciu, transport a exploatáciu zemského tepla z horninového prostredia (tzv. geotermálna voda). Podzemnými vodami zostávajú podzemné vody aj po ich odkrytí prirodzeným prepadom ich nadložia, banskou činnosťou, činnosťou vykonávanou banským spôsobom alebo vykonaním inej obdobnej činnosti.

Informácie o monitorovaných prameňoch a sondách Štátnej hydrologickej siete kvantity podzemných vôd Slovenska (SHMÚ) nájdete v on-line Katalógu kvantity podzemných vôd Slovenska.

Na Slovensku sa realizuje z hľadiska funkcie najdôležitejšieho zdroja zásob pitných vôd monitorovanie kvality podzemnej vody na Slovensku (SHMÚ) v rámci integrovaného systému monitorovania vôd a pre vypracovanie plánov manažmentu povodí podľa Rámcovej smernice o vode.

Podujatia Svetového dňa vody

Svetové fórum o vode

Tento deň si pripomíname ako veľmi je táto surovina cenná, aj prostredníctvom rôznych podujatí po celom svete.

Svetové fórum o vode je najväčším svetovým podujatím o vode. Organizuje ho každé tri roky od roku 1997 Svetová rada pre vodu v partnerstve s hostiteľskou krajinou. Spája účastníkov zo všetkých úrovní a oblastí, vrátane politiky, multilaterálnych inštitúcií, akademickej obce, občianskej spoločnosti a súkromného sektora, a poskytuje jedinečnú platformu, na ktorej môže medzinárodná komunita a kľúčoví tvorcovia rozhodnutí spolupracovať v riešení globálnych problémov s vodou

9.fórum sa bude konať v subsaharskej Afrike. Na otváracom ceremoniáli, 21. marca 2022, zverejní OSN. Svetovú správu o vývoji vody (UN World Water Development Report). Správa poskytuje pohľad na hlavné trendy týkajúce sa stavu, využívania a manažmentu sladkej vody a sanitácie, ponúka tiež osvedčené postupy na stimuláciu činností ohľadom lepšieho riadenia v sektore vodného hospodárstva i mimo neho.

Viac informácii o programe fóra nájdete TU.

Podujatia Štátnej ochrany prírody SR

Správy chránených území  si pripravili na tému voda enviro-výchovné programy, prednášky, exkurzie, praktické aktivity, čistenie studničiek, či rôzne hry pre školy aj verejnosť:

  • Správy Národného parku Slovenský kras a NP Malá Fatra budú realizovať svoje environmentálne programy a aktivity v rámci materských a základných škôl so zameraním na význam vody a život vo vode.
  • Správa Národného parku Nízke Tatry sa zamerajú na okresy Banská Bystrica a Liptovský Mikuláš s realizáciou ekovýchovných programov o vode a jej význame aj v podobe cyklu interaktívnych prednášok pre deti a žiakov: Ako žabka o mokraď prišla, Putovanie vodných kvapiek a iné.
  • Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana realizuje revitalizáciu studničiek (Kamenistá dolina, VN Hriňová, VH Hronček,...) so zapojením detí a mládeže s prizvaním širokej verejnosti.
  • Správa CHKO Horná Orava pripravila program pre základné a materské školy (Rabča, Rabčice, Námestovo) s tematickým názvom Voda, vodička a Svet vody okolo nás, kde okrem poznania kolobehu vody a jej významu si utvrdia poznané aktivitami na školskom dvore.
  • Správa CHKO Strážovské vrchy svoj edukačný program pre základnú školu Voda pre život zameria na problematiku znečisťovania vôd, prepojenie krajina - voda – človek a prečo je voda pre nás všetkých dôležitá.
  • Správa Slovenských jaskýň sa tematickou exkurziou pre žiakov a študentov v jaskyni Domica a na náučnom chodníku Domické škrapy zameria na význam vody v krase, najmä pre vznik jaskýň, ich výplní a najmä pre život v jaskyni. Cieľom je predstaviť vznik krasových jaskýň, pojmy ako ponor a vyvieračka, vznik jaskynnej výzdoby a život v jaskyni viazaný na vodu, ako aj ohrozenie podzemných vôd.


Foto: Správa CHKO Horná Orava ŠOP SR, Oprava hrádzí na lokalite Tisovnica, Rašeliniská Oravských Beskýd

AKO sa môžem zapojiť? 

Zdieľajte kampaň Svetového dňa vody (WWD)

Okrem tematických vizuálov, príspevkov na stiahnutie si môžete vytvoriť aj potlač na svoje tričko, ceruzku a pod.

Nezabudnite pridať hashtagy #MyGroundwaterStory & #WorldWaterDay. 

Natočte 60-sekundové video a povedzte nám 

Ako podzemná voda ovplyvňuje váš život? Je jej dosť? Je bezpečná? Čo je potrebné urobiť na ochranu podzemných vôd? Podeľte sa o svoj príbeh o podzemnej vode!

Vezmite si telefón alebo fotoaparát a urobte 60-sekundové video o situácii v podzemných vodách, kde žijete. Výber filmov bude uvedený na Svetovom samite OSN o vode v decembri 2022.

Podrobnejšie informácie nájdete v krátkom videu s inštruktážou TU.

Náš tip: Vypočítajte si svoju Vodnú stopu

Čo vieme ovplyvniť je naša spotreba vody alebo inak povedané šetrenie vodou. Kde môžem ušetriť našu priamu spotrebu vody nám pomôže odhaliť kalkulačka vodnej stopy, ktorá zahŕňa všetko od pitia až po pranie, spotrebu a výrobu potravín, papiera a oblečenia... .

Kalkulačku vodnej stopy nájdete TU. 

 

Užitočné odkazy:

https://www.unwater.org/world-water-day-2022/

https://www.iwra.org/playnow-groundwater-puzzle-game/

Water, sanitation and hygiene (WASH) (who.int)

 

#MyGroundwaterStory #WorldWaterDay #WorldWaterDay www.worldwaterday.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...