Svetový deň divej prírody - Ozdravme ekosystémy

Svetový deň divej prírody - Ozdravme ekosystémy

3.3.2022 - SVETOVÝ DEŇ DIVEJ PRÍRODY: Ozdravme ekosystémy obnovou kľúčových druhov

Svetový deň divej prírody alebo Svetový deň voľne žijúcich živočíchov a rastlín (World Wildlife Day) je najvýznamnejšou celosvetovou udalosťou venovanou voľne žijúcim živočíchom a rastlinám, ktoré vyhlásilo v roku 2013 Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov (OSN). Svetový deň divokej prírody si každoročne pripomíname 3.3.

V tomto článku sa dočítate:

  • Prečo sa oslavuje svetový deň divokej prírody a čo nám pripomína
  • Akú nosnú tému nesie tento ročník
  • Počet kriticky ohrozených druhov
  • Aká je situácia s kriticky ohrozenými druhmi fauny a flóry na Slovensku
  • Ako a kde je možné zapojiť sa do osláv Svetového dňa divej prírody

 
V tento deň bol v roku 1973 vo Washingtone podpísaný Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín (známy pod skratkou CITES – Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Cieľom dohovoru je zvýšiť povedomie o voľne žijúcich živočíchoch a voľne rastúcich rastlinách, o ich prínose, ochrane a o potrebe boja proti nelegálnemu obchodovaniu s nimi, ktoré ohrozuje ich prežitie a ktoré má ďalekosiahle ekonomické, environmentálne a sociálne dosahy.

Zlepšime stav najvýznamnejších druhov pre obnovu ekosystémov

Tohtoročná téma „Ozdravme ekosystémy obnovou kľúčových druhovpoukazuje na súvislosť medzi ochranou ekosystémov a obnovou kľúčových živočíšnych ako aj rastlinných druhov. OSN identifikuje jednotlivé druhy, ako je napríklad antilopa saiga stepná, kondor veľkozobý, ako aj skupiny druhov, vrátane koralov a morských rias, ako spojivko, ktoré drží ich ekosystémy pohromade. Dobré životné podmienky týchto druhov sú preto rozhodujúce pre zachovanie biodiverzity, ktorá nám zostala a je súčasťou Dekády OSN pre obnovu ekosystémov.

Generálna tajomníčka Dohovoru CITES Ivonne Higuero pri príležitosti Svetového dňa voľne žijúcich živočíchov a rastlín poukázala na potrebu intenzívnej spolupráce, pretože osudy jednotlivých druhov a celých ekosystémov sú úzko prepojené. Tohtoročné oslavy sa preto zameriavajú na možnosti a spôsoby ako ochrániť kľúčové druhy voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Ide o druhy, ktoré zohrávajú obzvlášť dôležitú úlohu a sú podstatné pre odolnosť a revitalizáciu ekosystémov.

Na ich ochranu je nevyhnutné zabezpečiť zachovanie ich prirodzených biotopov, zastavenie a zvrátenie ničenia a degradácie ekosystémov, odstraňovanie príčin ich poškodzovania, podľa možností obnovenie priaznivého stavu a zabezpečenie ochrany druhov v území ich prirodzeného výskytu.


Najkritickejšie ohrozené voľne žijúce živočíchy a rastliny

Svetový  deň voľne žijúcich živočíchov a rastlín 2022 upriamuje pozornosť na stav ochrany najkritickejšie ohrozených druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín a podnecuje diskusie k nachádzaniu riešení, opatrení a k obnove ich biotopov, i k zabezpečeniu ich udržateľného využívania. Podľa údajov Červeného zoznamu ohrozených druhov Medzinárodnej únie pre ochranu prírody (IUCN) je kriticky ohrozených viac ako 8 400 druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín, pričom takmer 30 000 ďalších sa považuje za ohrozené alebo zraniteľné. Na základe týchto odhadov sa predpokladá, že vyhynutie hrozí viac ako miliónu druhov.

Pokračujúca strata druhov, biotopov a ekosystémov ohrozuje existenciu života na Zemi vrátane nás, ľudí. Spoliehame sa na prírodné zdroje - zdroje založené na biodiverzite, ktoré majú uspokojiť všetky naše potreby; od jedla po palivo, lieky, obydlia, oblečenie, ale aj ako zdroj ekonomických príležitostí. 

 

Kriticky ohrozené druhy na Slovenku

Aj na Slovensku veľkej časti rastlinných druhov hrozí vyhynutie. Najviac kriticky ohrozených druhov flóry SR pochádza z biotopov ohrozených v celej strednej Európe (rašeliniská, mokrade, zaplavované lúky, slaniská, piesky). Základnou príčinou ohrozenia rastlín je práve priama alebo nepriama deštrukcia týchto stanovíšť, ale aj vytláčanie pôvodných druhov nepôvodnými, inváznymi druhmi. Výskyt nepôvodných druhov na Slovensku sa každoročne zvyšuje, v súčasnosti tvoria 24 % rastlinstva.

Z 3 619 pôvodných druhov a archeofytov flóry Slovenska posledná piata verzia Červeného zoznamu výtrusných a kvitnúcich rastlín Slovenskaz roku 2015 zahŕňa 1 218 taxónov, čo predstavuje približne 34 %. V rámci kategórií IUCN je kriticky ohrozených (CR) 155 druhov vyšších rastlín. Botanici z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV (CBRB SAV) poukazujú, že v roku 1993 bolo na Slovensku vyhynutých či pravdepodobne vyhynutých 31 druhov. V roku 2001 to bolo 74 druhov a v roku 2015 už 83 druhov cievnatých rastlín.

Sumárne zhodnotenie: Počet taxónov rastlín a ich ohrozenosť

zdroj: https://www.enviroportal.sk/indicator/detail?id=1961&print=yes#table_3_wrap

Červený zoznam cicavcov na Slovensku obsahuje celkom 68 druhov vrátane dvoch vyhynutých a to plch záhradný (Eliomys quercinus), norok európsky (Mustela lutreola). V kategórii kriticky ohrozené (CR) sú zaradené taktiež dva druhy– netopier sťahovavý (Miniopterus schreibersi), kamzík vrchovský tatranský (Rupicapra rupicapra tatrica), medzi ohrozené taxóny (EN) je zaradených 6 druhov; napríklad los mokraďový (Alces alces), rys ostrovid (Lynx lynx), svisť vrchovský (Marmota marmota) , aj syseľ pasienkový (Spermophilus citellus), medzi zraniteľnými (VU) je 12 druhov a medzi menej ohrozenými (LR) je 27 druhov (Červený zoznam rastlín a živočíchov, 2001).


FOTO: 
Medveď hnedý (Ursus arctos), foto: Ivan Godál, Orliak morský (Haliaeetus albicilla), foto: Radimír Siklienka, Rys ostrovid (Lynx lynx) foto: Radimír Siklienka, Mačka divá (Felis silvestris), foto: Radimír Siklienka, Orol skalný (Aquila chrysaetos), foto: Radimír Siklienka, Jasoň červenooký (Parnassius apollo), foto: Radimír Siklienka

PRIDAJTE SA!

Všetky diskusie a rozhovory sú zamerané a inšpirované snahami na dosiahnutie cieľov udržateľného rozvoja OSN. Ciele stanovuje AGENDA 2030 a týkajú sa všetkých krajín sveta bez ohľadu na ich stupeň ekonomického a sociálneho rozvoja. Tento rok so zameraním na:

1 (žiadna chudoba)
2 (žiadny hlad)
12 (zodpovedná spotreba a výroba)
13 (ochrana klímy)
14 (život pod vodou)
15 (život na pevnine)


Predbežný program diskusií v rámci Svetového dňa  divej prírody 2022 nájdete na tomto odkaze: https://wildlifeday.org/sites/default/files/sites/default/files/WWD2022_Preliminary_Agenda.pdf

V programe nájdete aj podujatie sekretariátu CITES a Rozvojového programu Spojených národov (UNDP) s možnosťou registrácie. Upozorňuje na jednotlivé druhy ako je antilopa sajga stepná, kondor veľkozobý, koraly a morské riasy, ktoré sú významné pre stabilitu ekosystémov. Dobré životné podmienky týchto druhov sú kľúčové pre zachovanie biodiverzity, na ktorú sa tento rok zameriavame a ktorá je súčasťou Dekády OSN o obnove ekosystémov. Toto podujatie spája ľudí, ktorí stoja v popredí ochrany prírody, od spoločnosti, ktorá pestuje koraly, aby obnovila umierajúce útesy v Karibiku, až po reštauráciu pre supy himalajské, ktorá bojuje za ich ochranu v Nepále.


Medzinárodná filmová prehliadka WWD 2022

Sekretariát Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), Rozvojový program OSN (UNDP) a Jackson Wild zorganizovali medzinárodnú filmovú prehliadku ako súčasť osláv Svetového dňa divokej prírody 2022.

Finalistov si môžete pozrieť tu a ukážky filmov tu.




Objavte prírodné zákutia a pôvodných obyvateľov chránených území Slovenska

Využite priaznivé marcové počasie na objavovanie známejších i menej známych zákutí Vášho okolia, Pri bádaní akceptujte pravidlá ochrany prírody, aby ste nevyrušovali našich zástupcov druhov chránených medzinárodným dohovorom o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín CITES, ako sú napríklad aj medveď hnedý, vlk dravý či mačka divá.  

 

#RecoverKeySpecies #WorldWildlifeDay #WWD2022

 

Zdroje:

https://www.wildlifeday.org/

https://www.youtube.com/user/WorldWildlifeDay/live

Rozvojový program OSN (UNDP): https://www.facebook.com/UNDP

https://botany.cz/cs/ohrozene-rastliny-slovenska/

Eliáš P. jr., Dítě D., Kliment J., Hrivnák R. & Feráková V., 2015. Červený zoznam papraďorastov a vyšších rastlín Slovenska, 5. vydanie / Red List of ferns and flowering plants of Slovakia, 5th edition (October 2014). Biologia, 70 (2): 218-228)

IUCN, 2001: IUCN Red list Categories: Version 3.1. Prepared by the IUCN Species Survival Commission. IUCN, Gland, Switzerland and Cambridge, UK.

Mišíková K., Godovičová K., Širka P. a Šoltés R., 2020 Checklist and red list of mosses (Bryophyta) of Slovakia. Biologia. 2020, 75(1), 21-37. ISSN 0006-3088)

Žiak, D., Urban, P., 2001: Červený (ekosozologický) zoznam cicavcov (mammalia) Slovenska. In: Baláž, D., Marhold ,K., Urban, P. eds., Červený zoznam rastlín a živočíchov Slovenska, Ochrana prírody 20 (Suppl.): 154-156. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Centrum ochrany prírody a krajiny, Banská Bystrica, ISBN 80-89035-05-1.

 
Článok spracoval Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...