Jasovská jaskyňa oslávila 175. výročie od sprístupnenia
Jasovská jaskyňa oslávila 175. výročie od sprístupnenia
Admin |
01.10.2021
Správa slovenských jaskýň ŠOP SR si pripomenula 175. výročie sprístupnenia Jasovskej jaskyne.
V stredu 29.septembra 2021 si Správa slovenských jaskýň (SSJ) Štátnej ochrany prírody SR pripomenula 175. výročie sprístupnenia Jasovskej jaskyne. Rok 2021 bol Medzinárodnou speleologickou úniou uznaný ako Medzinárodný rok jaskýň a krasu. Zároveň si v tomto roku pripomíname viaceré významné jaskyniarske výročia. Popri 100. výročí objavenia Demänovskej jaskyne, jaskyniari nezabudli ani na prvé sprístupnenie Jasovskej jaskyne verejnosti pred 175 rokmi. Jaskyňa tak patrí medzi prvú klasicky sprístupnenú jaskyňu na Slovensku.
Jasovská jaskyňa sa nachádza v obci Jasov, v Jasovskej skale v Medzevskej pahorkatine. Množstvo archeologických nálezov dokladá, že slúžila ako útočisko paleolitických lovcov, obydlie neolitických roľníkov, či spracovateľov kovu na prelome mladšej doby bronzovej a staršej doby železnej. V stredoveku a ranom novoveku jaskyňu často využívalo aj miestne obyvateľstvo spolu s jasovským Premonštrátom ako útočisko pred pustošením počas tatárskych vpádov, tureckých vojen či stavovských povstaní. Steny jaskyne sú posiate množstvom historických nápisov, z ktorých najstarší pochádza z roku 1452 a je prisudzovaný bratríkom. Zároveň patrí medzi najstaršie jaskynné nápisy na Slovensku.
Sprístupnenie jaskyne verejnosti priblížil riaditeľ SSJ Ján Zuskin: „Jasovská jaskyňa je úzko prepojená s existenciou neďalekého premonštrátskeho kláštora. V roku 1846, pri príležitosti stretnutia uhorských lekárov a prírodovedcov v Košiciach, dal miestny opát Alois Richter sprístupniť vtedy dostupné časti jaskyne pomocou vybudovania drevených schodísk, premostení a terénnych úprav. Návštevníkov jaskyne sprevádzal sprievodca a na cestu si svietili sviečkami. Jasovská jaskyňa sa tak stala prvou klasicky sprístupnenou jaskyňou na území Slovenska.“ Po dlhšej prestávke z dôvodu problémov so zatápaním spodných priestorov ako aj neveľkého záujmu turistov bola Jasovská jaskyňa opätovne sprístupnená až v roku 1924.
Významné 175. výročie prvého sprístupnenia Jasovskej jaskyne si Správa slovenských jaskýň Štátnej ochrany prírody SR v spolupráci s predstaviteľmi miestneho kláštora pripomenula slávnostným podujatím. Zaujímavosťou je tiež, že rád premonštrátov si tento rok pripomína 900 rokov od svojho založenia. Po návšteve kláštora mali hostia možnosť zažiť nevšednú prehliadku Jasovskej jaskyne s odborným výkladom viacerých odborníkov. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia Štátnej ochrany prírody SR, Správy slovenských jaskýň, dobrovoľných jaskyniarov, Spoločnosti na ochranu netopierov, zástupcov rádu Premonštrátov ako aj ďalších odborníkov. Osláv sa zúčastnil aj Július Novotný - vnuk významného jaskyniara Júliusa Zikmunda, ktorý sa zaslúžil o rozvoj jaskyniarstva a novodobé sprístupnenie Jasovskej jaskyne.
Popis
Tlačovú správu spracovala Správa slovenských jaskýň v spolupráci s Odborom komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR Foto: Kristína Bocková, ŠOP SR
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
Počuli ste, že...
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.