Bezpečnejšie domovy pre bocianov aj vďaka štátnym ochranárom

Bezpečnejšie domovy pre bocianov aj vďaka štátnym ochranárom

Už od začiatku marca k nám prilietavajú najznámejšie sťahovavé vtáky – bociany biele. Prvého bociana u nás tento rok spozorovali v Nižnej Olšave v okrese Stropkov. O ich bezpečný domov sa častokrát starajú aj naši ochranári z chránených krajinných oblastí a národných parkov, ktorí zabezpečujú potrebné prekládky hniezd či umelé hniezdne podložky. Veľakrát reagujú aj na podnety obyvateľov, ktorým nie je bocianí život ľahostajný.

Ochrana bocianov a bocianích hniezd má na Slovensku už dlhoročnú tradíciu. Počas rokov monitorovania sa podarilo získať z nášho územia veľa zaujímavých údajov. Vieme, že najvyšší počet bocianich párov (2 219) na Slovensku hniezdil v roku 1934, kedy sa konalo prvé sčítanie bocianov. Postupne však počet bocianov začal klesať. V roku 1984 bol zaznamenaný najnižší počet párov bociana bieleho, a to 1018. Vďaka úsiliu ochrancov prírody sa podarilo pokles postupne zastaviť a populácia slovenských bocianov sa začala opäť rozrastať.

Stĺpy elektrického vedenia sú rizikom

Bocian si v minulosti staval hniezda na solitérnych, mohutných stromoch v okolí dolných tokov riek. Postupne s klčovaním takýchto stromov či reguláciou tokov sa bocian sťahoval do blízkosti ľudských obydlí. Hniezda si postupne začal stavať na stodolách či komínoch a aktuálne je jeho najčastejším objektom stĺp elektrického vedenia. To však prináša so sebou aj riziko, kedy môže počas daždivých dní dojsť k premočeniu hniezda a ku skratom, čo spôsobuje vyhorenie hniezda. Takýto prípad riešili nedávno aj pracovníci z CHKO Horná Orava v obci Rabčice, kde bolo staré hniezdo postavené priamo na drôtoch elektrického vedenia. Bocianie hniezdo preto zabezpečili nadstavbou pomocou hniezdnej podložky.

Hniezda majú niekoľko stoviek kilogramov

Staršie, niekoľkoročné generačné hniezda môžu mať hmotnosť stoviek kilogramov, prípadne aj okolo jednej tony. „Niektoré dlhoročne obsadené hniezda nevydržia váhu  a pod ťarchou  nahromadeného materiálu  spadnú. Takéto prípady sme riešili začiatkom roku 2020 v obciach Šarišské Dravce a Žalobín. Obciam sme poskytli podložku s výpletom, ktorá bola hneď aj nainštalovaná,“ hovorí Marta Hrešová z Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove (RCOP), ktorá zároveň dodáva, že veľakrát riešia i prekládky hniezd z komínov z dôvodu rekonštrukcie objektov.

Nové hniezdne miesto dostali bociany zo Solivaru

S veľkým ohlasom verejnosti sa stretla práve prekládka hniezda z komínu rodinného domu v Prešove v mestskej časti Solivar. Tu mali bociany svoj domov niekoľko desaťročí a boli súčasťou života miestnej časti. „Hniezdo  sme ešte v roku 2018 odľahčili, keďže hrozilo zrútenie komína. Len váha odstráneného  hniezdneho materiálu bola cez 400 kg“, informuje pracovníčka z RCOP Prešov Marta Hrešová. Keďže majitelia domu chceli riešiť už nevyhovujúci stav strechy kompletnou výmenou strešnej krytiny, začali ochranári z RCOP Prešov hľadať pre solivarských bocianov nové miesto. „Nebolo to jednoduché, keďže v Solivare je jednak hustá radová zástavba, ale patrí aj medzi pamiatkovo chránené objekty. Po vytipovaní vhodného miesta sme narazili na prekážku v podobe podzemných inžinierskych sietí. Až tretia lokalita vyhovovala na osadenie stĺpa s umelou hniezdnou podložkou,“ vysvetľujú ochranári a tešia sa, že výber správnej lokality potvrdili aj bociany, ktoré začiatkom apríla obsadili nové hniezdo. 

Nové pripravené hniezdo, FOTO: RCOP Prešov

V obci Ďurková hniezdia bociany od roku 1996

Podobný problém riešili aj kolegovia zo Správy Pieninského národného parku. V obci Ďurková v  okrese Stará Ľubovňa si bociania rodina postavila hniezdo na stĺpe elektrického vedenia ešte v roku 1996, ktoré však bolo neskôr preložené na samostatný stĺp o niekoľko metrov ďalej. „Hniezdna podložka so stĺpom sa začala nebezpečne nakláňať nad potôčik a cestu. Preto, uplynulú stredu, po osadení nového stĺpu vedľa existujúcej podložky sme okamžite vstúpili  do rokovania so starostami uvedených obcí a samozrejme Východoslovenskou distribučnou spoločnosťou,“ uvádza v článku riaditeľ Pieninského národného parku Vladimír Kĺč. Ako ďalej uvádza, na Správe PIENAP-u pripravili výplet hniezdnej podložky z vŕbového prútia a trávnej mačiny.

Pri prekládke našli bocianie vajíčka

Pri samotnej prekládke čakalo štátnych ochranárov z Pienín v hniezde prekvapenie v podobe troch bocianích vajíčok. „Vajíčka sme v prvom rade zakryli plátnom, aby sa počas doby kedy bociany neboli pri vajíčkach nepodchladili,“ objasňuje Vladimír Kĺč a ako konštatuje, odstránenie starého hniezda a osadenie novej podložky s výpletom malo úspech. „Po zabalení vecí a odchode plošiny, bociany po niekoľkých preletoch ponad hniezdo pristáli na novom hniezde pri vajíčkach.“  Potešujúci bol pre kolegov z Pieninského národného parku aj záujem miestnych obyvateľov, ktorí sa zaujímali o osud bocianov a spočiatku sa obávali či im nechcú ublížiť, prípadne zrušiť hniezdo.

Vajíčka v novom hniezde, FOTO: V. Kĺč

 Nebezpečný topoľ na Záhorí

V oblasti CHKO Záhorie si zase bociany vybrali miesto na hniezdenie na odumretom topoli pri ceste I. triedy v katastrálnom území Veľké Leváre. „Stupeň rozpadu pahýľa vyvolával otázku či vydrží počas hniezdnej sezóny. Aj napriek veľmi komplikovanej stavbe hniezda, do ktorého sa postupne zapichával kmeň stromu, hniezdenie bolo v rokoch 2017 – 2019 úspešné,“ píšu v článku na svojom webe ochranári z CHKO Záhorie, ktorí zabezpečili prekládku hniezda na iné, bezpečnejšie miesto, a to v akceptovateľnej blízkosti k pôvodnému hniezdu.

Spracovala: Anna Weissová, oddelenie komunikácie ŠOP SR

Zdroje:

CHKO Horná Orava

CHKO Záhorie

Pieninský národný park

Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove

Všetky správy

May

Počuli ste, že...