Základné údaje o projekte:
Názov: Zlepšovanie stavu druhov a biotopov európskeho významu vo vybraných ekosystémoch chránených území
Operačný program: Kvalita životného prostredia
Kód výzvy: OPKZP-PO1-SC131-2018-49
Kód žiadosti o NFP: NFP310010CGV4
Celkové oprávnené výdavky projektu: 3 958 090,67 EUR
Doba realizácie projektu: 9/2022- 12/2023
Opis a cieľ projektu:
Cieľom projektu je zlepšenie alebo zachovanie priaznivého stavu druhov a biotopov a posilnenie biodiverzity vo vybraných lesných porastoch sústavy NATURA 2000. Ide konkrétne o 6 lesných biotopov, 10 druhov vtákov a 2 druhy cicavcov. Projektové územie sa nachádza v 13 územiach sústavy NATURA 2000. Cieľ má byť dosiahnutý prostredníctvom ponechávania stromov na dožitie až po ich následný prirodzený rozklad a ponechávania hrubého mŕtveho a odumierajúceho dreva až po ich prirodzený rozklad, ktoré majú prispieť ku zlepšeniu alebo zachovaniu vekovej, priestorovej, druhovej a genetickej štruktúry a biodiverzity. Navrhované opatrenia vychádzajú zo schválených programov starostlivosti, schváleného programu záchrany, schválených zásad starostlivosti a schválenej ďalšej dokumentácie o tieto územia, a budú realizované v rámci lesohospodárskych činností podľa schválených programov starostlivosti o les (PSoL) v týchto územiach.
Realizácia opatrení užívateľmi lesných pozemkov podlieha pravidlám štátnej pomoci v zmysle Schémy štátnej pomoci na poskytovanie služieb vo všeobecnom hospodárskom záujme v oblasti ochrany biodiverzity a na základe schválených dokumentácií:
Zásady starostlivosti o biotopy európskeho významu a biotopy druhov európskeho významu v územiach európskeho významu
Ďalšia dokumentácia starostlivosti o druhy vtáctva v záujmovom území v rámci 4 vybraných chránených území na obdobie 2023 - 2028
Sprievodným cieľom je tiež posilnenie povedomia o možnostiach a výhodách šetrného – prírode blízkeho obhospodarovania lesov. Napĺňanie cieľa projektu je v súlade so znením Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/147/ES o ochrane voľne žijúceho vtáctva a Smernice Rady 92/43/EHS o ochrane prirodzených biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín.
2.7. Sprístupnenie Ochtinskej aragonitovej jaskyne pre verejnosť (1972) - pravdepodobne začala vznikať začiatkom štvrtohôr, pripadne už koncom treťohôr. Dĺžka tejto jaskyne je 300 m, vertikálne rozpätie je 21 m. Výzdoba v jaskyni je tvorená aragonitmi v podobe ihlíc a špirál, ktoré zväčša vytvárajú trsovité alebo kríčkovité útvary. Kalcitové stalaktity a stalagmity vznikali len ojedinele.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.