Základné údaje o projekte:
Názov: Zlepšovanie stavu druhov a biotopov európskeho významu vo vybraných ekosystémoch chránených území
Operačný program: Kvalita životného prostredia
Kód výzvy: OPKZP-PO1-SC131-2018-49
Kód žiadosti o NFP: NFP310010CGV4
Celkové oprávnené výdavky projektu: 3 958 090,67 EUR
Doba realizácie projektu: 9/2022- 12/2023
Opis a cieľ projektu:
Cieľom projektu je zlepšenie alebo zachovanie priaznivého stavu druhov a biotopov a posilnenie biodiverzity vo vybraných lesných porastoch sústavy NATURA 2000. Ide konkrétne o 6 lesných biotopov, 10 druhov vtákov a 2 druhy cicavcov. Projektové územie sa nachádza v 13 územiach sústavy NATURA 2000. Cieľ má byť dosiahnutý prostredníctvom ponechávania stromov na dožitie až po ich následný prirodzený rozklad a ponechávania hrubého mŕtveho a odumierajúceho dreva až po ich prirodzený rozklad, ktoré majú prispieť ku zlepšeniu alebo zachovaniu vekovej, priestorovej, druhovej a genetickej štruktúry a biodiverzity. Navrhované opatrenia vychádzajú zo schválených programov starostlivosti, schváleného programu záchrany, schválených zásad starostlivosti a schválenej ďalšej dokumentácie o tieto územia, a budú realizované v rámci lesohospodárskych činností podľa schválených programov starostlivosti o les (PSoL) v týchto územiach.
Realizácia opatrení užívateľmi lesných pozemkov podlieha pravidlám štátnej pomoci v zmysle Schémy štátnej pomoci na poskytovanie služieb vo všeobecnom hospodárskom záujme v oblasti ochrany biodiverzity a na základe schválených dokumentácií:
Zásady starostlivosti o biotopy európskeho významu a biotopy druhov európskeho významu v územiach európskeho významu
Ďalšia dokumentácia starostlivosti o druhy vtáctva v záujmovom území v rámci 4 vybraných chránených území na obdobie 2023 - 2028
Sprievodným cieľom je tiež posilnenie povedomia o možnostiach a výhodách šetrného – prírode blízkeho obhospodarovania lesov. Napĺňanie cieľa projektu je v súlade so znením Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/147/ES o ochrane voľne žijúceho vtáctva a Smernice Rady 92/43/EHS o ochrane prirodzených biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín.
8.7. Objavenie Važeckej jaskyne (1922) - Važecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci. Podzemné priestory zahŕňajú chodby, dómy a siene, ktoré vznikali na miestach tektonických puklín a mnohé majú rútivý charakter. Priestory jaskyne skrášľuje pestrofarebná, sklovito-modrá, modro-biela alebo voskovo žltá sintrová výplň. Zo stropu visia tenké brčká, stalaktity, záclony, na podlahe sú hrubšie stalagmity a podlahové náteky.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.