Základné údaje o projekte:
Operačný program: Kvalita životného prostredia
Kód výzvy: OPKZP-PO1-SC131-2018-49 - 49
Kód žiadosti o NFP: NFP310010BDH4
Celkové oprávnené výdavky projektu: 7 135 020,90 €
Doba realizácie projektu: 1.9.2021 – 31.12.2023
Opis a cieľ projektu:
Projekt je koncipovaný pre CHVÚ Horná Orava, aj keď niektoré čiastkové aktivity sa plánujú uskutočňovať aj v iných CHVÚ pre vybrané predmety ochrany. CHVÚ Horná Orava vzhľadom na to, že sa v ňom plánujú realizovať aktivity pre všetky predmety ochrany a to komplexne vychádzajúc zo schváleného programu starostlivosti, je poňatý ako modelové územie. Preto názov projektu zahŕňa iba toto komplexne riešené územie. Projekt pozostáva z hlavnej aktivity a to realizácia opatrení programov starostlivosti, v rámci ktorej budú realizované štyri podaktivity: mapovanie hniezd a hniezdísk, zlepšenie stavu hniezdnych a lovných biotopov, kontrolná činnosť, výkup pozemkov. V CHVÚ Horná Orava sa plánujú realizovať opatrenia zamerané na ochranu všetkých 26 výberových vtáčích druhov a ich biotopov, pre ktoré bolo toto chránené územie vyhlásené a potenciálneho nového výberového druhu (kačica chripľavka). V CHVÚ Ondavská vrchovina, CHVÚ Košická kotlina a CHVÚ Poiplie sú aktivity zamerané za zlepšenie topických možností pre bociana bieleho. V CHVÚ Sĺňava a CHVÚ Kráľová ide o aktivity zamerané na dosiahnutie zlepšenia priaznivého stavu chavkoša nočného, rybára riečneho, čajky čiernohlavej a čajky sivej. V CHVÚ Sysľovské polia ide o vybrané aktivity pre zlepšenie stavu dáždnikového a vlajkového druhu dropa fúzatého, zlepšením podmienok pre tento druh sa zároveň zabezpečí ochrana aj iných stepných druhov, ktoré sú predmetmi ochrany v danom území. V CHVÚ Bukovské vrchy (NP Poloniny) sa plánuje výkup pozemkov za účelom zlepšenia starostlivosti udržanie stavu druhov vtákov európskeho významu. Zrealizovaním aktivít navrhnutých v projekte sa zabezpečí zlepšenie priaznivého stavu predmetov ochrany v dotknutých CHVÚ ako území v rámci sústavy Natura 2000, a tým dôjde k naplneniu záväzku stanovenia cieľov ochrany pre územia sústavy Natura 2000, splneniu celkového záväzku na zlepšenie priaznivého stavu predmetov ochrany ako aj k posilneniu súčinnosti dotknutých subjektov pri zabezpečení starostlivosti o predmetné cenné chránené územia.
7.12. Objavenie Ochtinskej aragonitovej jaskyne (1954) - jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Jaskyňa bola sprístupnená v roku 1972 v dĺžke 230 m ako jedna z troch aragonitových jaskýň na svete. Je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
11.12. Vyhlásenie trilaterálnej SK-PL-UA biosférickej rezervácie Východné Karpaty (1998) - Biosférická rezervácia Východné Karpaty je cezhraničné chránené územie globálneho významu, ktoré bolo vyhlásené biosférickú rezerváciu UNESCO. Územie s rozlohou 2 132,11 km? sa nachádza vo Východných Karpatoch na území Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Toto územie bolo od roku 1992 iba na území Poľska a Slovenska a až v roku 1998 sa pripojila aj ukrajinská časť a vznikla tak prvá trilaterálna biosférická rezervácia.
18.12. Vyhlásenie Tatranského národného parku (1948) - Poslanci Slovenskej národnej rady (SNR) zákonom č. 11/1948 zo dňa 18. decembra 1948 zriadili Tatranský národný park (TANAP). Zákon nadobudol účinnosť 1. januára 1949.
28.12. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat (1973) s cieľom ochrany a zveľaďovania prírody a prírodných zdrojov, zabezpečenia koordinácie jej hospodárskeho využívania v súlade s ochranou prírodného bohatstva a prírodných krás vzhľadom na ich všestranný kultúrny, vedecký, ekonomický a zdravotno - rekreačný význam. V tomto chránenom území platí druhý stupeň ochrany.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.