Základné údaje o projekte:
Operačný program: Kvalita životného prostredia
Kód výzvy: OPKZP-PO1-SC131-2018-49 - 49
Kód žiadosti o NFP: NFP310010BDH4
Celkové oprávnené výdavky projektu: 7 135 020,90 €
Doba realizácie projektu: 1.9.2021 – 31.12.2023
Opis a cieľ projektu:
Projekt je koncipovaný pre CHVÚ Horná Orava, aj keď niektoré čiastkové aktivity sa plánujú uskutočňovať aj v iných CHVÚ pre vybrané predmety ochrany. CHVÚ Horná Orava vzhľadom na to, že sa v ňom plánujú realizovať aktivity pre všetky predmety ochrany a to komplexne vychádzajúc zo schváleného programu starostlivosti, je poňatý ako modelové územie. Preto názov projektu zahŕňa iba toto komplexne riešené územie. Projekt pozostáva z hlavnej aktivity a to realizácia opatrení programov starostlivosti, v rámci ktorej budú realizované štyri podaktivity: mapovanie hniezd a hniezdísk, zlepšenie stavu hniezdnych a lovných biotopov, kontrolná činnosť, výkup pozemkov. V CHVÚ Horná Orava sa plánujú realizovať opatrenia zamerané na ochranu všetkých 26 výberových vtáčích druhov a ich biotopov, pre ktoré bolo toto chránené územie vyhlásené a potenciálneho nového výberového druhu (kačica chripľavka). V CHVÚ Ondavská vrchovina, CHVÚ Košická kotlina a CHVÚ Poiplie sú aktivity zamerané za zlepšenie topických možností pre bociana bieleho. V CHVÚ Sĺňava a CHVÚ Kráľová ide o aktivity zamerané na dosiahnutie zlepšenia priaznivého stavu chavkoša nočného, rybára riečneho, čajky čiernohlavej a čajky sivej. V CHVÚ Sysľovské polia ide o vybrané aktivity pre zlepšenie stavu dáždnikového a vlajkového druhu dropa fúzatého, zlepšením podmienok pre tento druh sa zároveň zabezpečí ochrana aj iných stepných druhov, ktoré sú predmetmi ochrany v danom území. V CHVÚ Bukovské vrchy (NP Poloniny) sa plánuje výkup pozemkov za účelom zlepšenia starostlivosti udržanie stavu druhov vtákov európskeho významu. Zrealizovaním aktivít navrhnutých v projekte sa zabezpečí zlepšenie priaznivého stavu predmetov ochrany v dotknutých CHVÚ ako území v rámci sústavy Natura 2000, a tým dôjde k naplneniu záväzku stanovenia cieľov ochrany pre územia sústavy Natura 2000, splneniu celkového záväzku na zlepšenie priaznivého stavu predmetov ochrany ako aj k posilneniu súčinnosti dotknutých subjektov pri zabezpečení starostlivosti o predmetné cenné chránené územia.
1.4. Svetový deň vtáctva - korene tohto sviatku siahajú až do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Tento dátum sa spája s príletmi sťahovavých vtákov a podľa ornitológov je apríl mesiacom, kedy k nám priletí najviac vtákov, odhaduje sa až 30 miliónov. Väčšina vtákov prilieta do našich končín z Afriky, menej z Ázie.
20.4. Sprístupnenie Jasovskej jaskyne pre verejnosť (1846) - Jasovská jaskyňa najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku sa nachádzajúca pri obci Jasov v okrese Košice - okolie v Košickom kraji. V roku 1846 bola čiastočne sprístupnená mníchmi z jasovského kláštora. Jej dĺžka je 2 811 m, z čoho je verejnosti sprístupnených 550 m (dĺžka prehliadkovej trasy je 720 m).
22.4. Svetový deň Zeme - tento sviatok je ovplyvnený pôvodnými dňami Zeme, ktoré sa konali pri oslavách jarnej rovnodennosti. Prvý Deň Zeme bol oslávený v San Franciscu v roku 1970. OSN začala tento sviatok sláviť o rok neskôr. V roku 1990 sa k Amerike pripojil aj zvyšok sveta a 22. apríl sa stal Medzinárodným dňom Zeme. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na dopady ničenia životného prostredia, a rozvíjajúcu diskusiu o možných riešeniach.
24.4. Objavenie Bystrianskej jaskyne (1926) - o otvore do Starej jaskyne vedeli miestni obyvatelia oddávna. Do jej ďalších priestorov prenikli objavitelia v roku 1923. Priepasť Peklo, ktorou sa neskôr zostúpilo do Novej jaskyne, sa objavila v roku 1926. Časť jaskyne sa verejnosti sprístupnila v rokoch 1939 a 1940. V terajšom stave je sprístupnená od roku 1968 v dĺžke 490 m. Od roku 1971 sa Bystrianska jaskyňa využíva na speleoterapiu.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.