Tlačové správy ŠOP SR

Spriechodňovanie migračných bariér

Spriechodňovanie migračných bariér je kľúčom k zdravým vodným ekosystémom. Narušená migrácia rýb patrí medzi kľúčové problémy ochrany prírody v oblasti vodných tokov. Prerušením pozdĺžnej kontinuity objektami na tokoch prichádzame o populácie rýb, ktoré boli pre naše rieky v minulosti typické. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) si túto problematiku pravidelne pripomína pri príležitosti Svetového dňa migrácie rýb. Dnes sme spolu s partnermi poukázali na potrebu vzájomnej spolupráce, vďaka ktorej sa podaril aj úspešný projekt rybovodu na rieke Turiec v meste Martin.

Čítaj viac

Požiar v NPR Dobročský prales je pod kontrolou

Požiar, ktorý vypukol v stredu 1.mája popoludní v ochrannom pásme Národnej prírodnej rezervácie (NPR) Dobročský prales v doline Za Dlhým grúňom, je pod kontrolou. Hasenie požiaru komplikovali zlé poveternostné podmienky a jeho šírenie aj koreňovým systémom. Vďaka rýchlemu a profesionálnemu nasadeniu Hasičského a záchranného zboru spolu s dobrovoľnými hasičmi ako aj miestnymi lesníkmi sa však požiar podarilo v relatívne krátkom čase lokalizovať a dostať pod kontrolu. Tlejúce drevo ako aj celá oblasť je pod neustálym monitoringom a aktuálne prebieha ešte dohášanie ohnísk.

Čítaj viac

Na turistu v Kysuckej vrchovine zaútočila medvedica

V nedeľu 21.4. po 15tej hodine zaútočila medvedica na 34-ročného muža na turistickom chodníku v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Turista utrpel hryzné poranenia dolných končatín a po páde aj poranenie chrbta. Poranenia si vyžiadali ošetrenie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina s následným prepustením do domácej liečby.

Čítaj viac

Na Poľane zaútočil medveď na dvoch turistov.

Čítaj viac

Lesníka pri obci Kvačany napadol medveď.

Čítaj viac

Na turistickom chodníku nad obcou Pribylina útočil medveď

Čítaj viac

Dohľadávanie medveďa nad obcou Stráňavy bolo ukončené

Čítaj viac

Nad obcou Stáňavy útočil medveď

Čítaj viac

Zásahový tím odstránil medveďa útočiaceho v Liptovskom Mikuláši

Čítaj viac

Situácia v meste Liptovský Mikuláš a jeho okolí je bezpečná

Čítaj viac

    Jún

    Počuli ste, že...