Bezpečnosť v miestach s výskytom medveďa hnedého

Bezpečnosť v miestach s výskytom medveďa hnedého


Medveď hnedý (Ursus arctos), Foto: Jaroslav Slašťan, Zásahový tím ŠOP SR

S cieľom zvýšenej informovanosti verejnosti o tom ako sa správať v miestach s výskytom medveďa hnedého, sme v spolupráci so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) pripravili súhrn najdôležitejších rád a zásad správania sa. Veríme, že tieto informácie pomôžu turistom a návštevníkom týchto území rozpoznať pobytové znaky medveďa hnedého ako aj vyhnúť sa prípadnému priamemu stretu s touto našou najväčšou šelmou. 


BEZPEČNOSŤ V MIESTACH S VÝSKYTOM MEDVEĎA HNEDÉHO
 
Medveď sa zvyčajne snaží ľuďom vyhnúť, niekedy si nás ale všimnúť nemusí. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý, predovšetkým ráno, večer a v noci, ale tiež počas dňa v hustej vegetácii alebo blízko zdrojov potravy. Vyhnúť sa neočakávanému stretu s medveďom pomôže aj schopnosť rozpoznať pobytové znaky a najčastejšiu potravu medveďa.
 
Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Určiť medvediu stopu v teréne je pomerne jednoduché, pretože veľkosť a tvar stopy sú takmer nezameniteľné. Pre neskúsených turistov existuje za určitých okolností možnosť zámeny odtlačku prednej laby mladého medveďa s jazvecom. (posielam fotomateriál v prílohe) U dospelých jedincov medveďa býva šírka prednej laby približne 13-18cm a jej dĺžka od 12-17cm. Zadná laba je o niečo dlhšia a u dospelých jedincov sa pohybuje v rozpätí od 20-28cm. Charakteristickým znakom pobytu medveďa v lese sú aj tzv. „značkovacie stromy“ a vývratiská. Môžeme tiež pozorovať rozhrabané mraveniská, prehrabanú pôdu alebo poprevracané kamene.   
 
Pre zaujímavosť pripájame na stiahnutie Príručku k mapovaniu pobytových znakov veľkých šeliem, vypracovanú zoológom ŠOP SR RNDr. Petrom Drengubiakom zo Správy CHKO Kysuce.

Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže akýkoľvek zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.
 
Riziko stretnutia s medveďom je menšie, keď sa pohybujeme v skupine po vyznačených chodníkoch počas denného svetla.


Plagát vo verzii na stiahnutie nájdete na nasledovnom linku (jpg).

Medzi ďalšie odporúčania ako sa vyhnúť stretu s medveďom v lesoch s jeho výskytom patrí tiež odporúčanie držať psa na vôdzke. Voľne pohybujúci sa pes môže medveďa vyrušiť počas odpočinku, alebo ho dokonca rozzúriť svojím štekotom a priviesť priamo k vám.

V prípade pohybu v miestach s výskytom medveďa hnedého Zásahový tím ŠOP SR odporúča turistom nosiť so sebou „medvedí sprej“ a naučiť sa ho správne používať. Sprej na medvede by mal mať minimálne 225 g a obsahovať 1 – 2 % kapsaicínu. Sprej by mal poskytnúť aspoň 6 sekúnd postreku s dosahom aspoň 7,5 m. Medvedí sprej je navrhnutý tak, aby medveďa odradil a poskytol vám čas na ústup. Viac o jeho použití nájdete aj na web stránke Záshaového tímu ŠOP SR.  (https://zasahovytim.sopsr.sk/odporucania-pre-efektivne-pouzitie-spreju-na-medvede/)

 Medvedí sprej, Foto: J.Mrocek, L.Holásek z portálu Gearcheckers

KEMPOVANIE, STRAVOVANIE V PRÍRODE

V prípade kempovaniastravovania v prírode je potrebné dodržiavať niekoľko základných zásad:

  • Kempovať len na miestach na túto činnosť určených.
  • Pri všetkých turistických, športových aktivitách a kempovaní je potrebné udržiavať lokality čisté a bez lákadiel. Vhodné je vyčistiť priestor ohniska, nádoby a riady hneď po použití. Pri stanovaní je potrebné vyhnúť sa miestam v blízkosti zvieracích chodníkov, lokalitám s hojnosťou potravy medveďov a výskytom synantropných jedincov. 
  • Taktiež nezanechávame zvyšky z potravín v blízkosti chát ani v okolitej prírode, ale berieme ich so sebou do separovaného zberu.
  • Jedlo je vhodné si pripravovať v dostatočnej vzdialenosti od miesta odpočinku. Medveď má totiž veľmi dobrý čuch.
  • Odporúčame tiež poriadne zvyšky jedla zabaliť a ideálne ich umiestniť mimo miesta spania, napríklad zavesením na strom. V prípade záujmu medveďa o stan je hlavným dôvodom vôňa jedla a nie záujem o turistov.
  • To isté platí aj o potravinách v ruksakoch, odporúčame ich zabaliť do vzduchotesných obalov.

 
PRÍPADNÝ STRET S MEDVEĎOM
 
Stretnúť sa s medveďom nemusí znamenať, že zaútočí. Je dôležité správne vyhodnotiť situáciu a uvedomiť si, že naše správanie má výrazný vplyv na to, ako bude medveď reagovať. Medveď reaguje útokom alebo agresívnym prístupom častejšie voči ľuďom, ktorí sú pri stretnutiach „aktívni“ (priblížili sa s cieľom lepšej fotografie, pokúsili sa medveďa odplašiť) v porovnaní s tými, ktorí sú „pasívni“ (sledovali, boli ticho, pomaly ustupovali).

Pri nečakanom strete s medveďom (na bližšie ako 100 m) odporúčame zväčšiť vzdialenosť od medveďa, nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Dajte medveďovi vedieť o svojej prítomnosti tým, že sa mu prihovoríte kľudným hlasom. Vyhnite sa tiež pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie. Nestrácajte ho však z dohľadu a cúvajte späť smerom, odkiaľ ste prišli. Nerobte prudké pohyby, neotáčajte sa k medveďovi chrbtom a nebežte. 

Medveď vztýčený na zadných nohách sa snaží získať lepší prehľad, nie je to agresívna pozícia! Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad, varovanie, aby sa človek vzdialil. Ak sa stretne s nevhodnou reakciou zo strany človeka, výpad sa môže vystupňovať do útoku, ale väčšinou sa končí skôr ako dôjde k fyzickému kontaktu.
 
Ak medveď naozaj zaútočí a zdá sa, že dôjde k fyzickému kontaktu, poprední odborníci odporúčajú pasívnu obranu: ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou.

V žiadnom prípade sa nepokúšajte bojovať s medve´dom. Aj keď sa môžete cítiť v ohrození, pokus o boj by mohol situáciu len zhoršiť. Medvede sú oveľa silnejšie a rýchlejšie ako ľudia a aktívna obrana by mohla predĺžiť útok a zvýšiť pravdepodobnosť vážneho zranenia.Plagát na stiahnutie nájdete na nasledovnom linku. 

Tieto odporúčania môžu zvýšiť Vaše šance prežiť útok medveďa, ale vždy je najlepšie vyhnúť sa oblastiam, kde sa medvede často vykytujú. Pamätajte, že najlepšou ochranou je prevencia. Vždy rešpektujte divokú prírodu a jej obyvateľov. 

Viac rád a inštrukcíí ako aj aktuálnych informácií o výskyte medveďa hendého na Slovensku a činnosti zásahového tímu ŠOP SR nájdete na našej web stránke v sekcii medveď hnedý ako aj na stránke zasahovytim.sopsr.sk
 
Dávame do pozornosti tiež krátke náučné videá ŠOP SR:
 

Príspevok v spolupráci so Zásahovým tímom pre medveďa hnedého spracoval Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR
Všetky správy

Júl

Počuli ste, že...