Na turistickom chodníku nad obcou Pribylina útočil medveď

Na turistickom chodníku nad obcou Pribylina útočil medveď

V nedeľu 31.3. okolo 17tej hodiny útočil medveď nad obcou Pribylina v okrese Liptovský Mikuláš. Medveď zaútočil na manželský pár na turistickej trase v lokalite „Suchý Hrádok koliba“, približne 7 km od intravilánu obce. Muž utrpel ľahšie poranenia dolnej končatiny.
 
Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) bol privolaný na miesto a v spolupráci s Políciou Slovenskej republiky vykonali obhliadku lokality.  Manželský pár stredného veku až do ich príchodu čakal v neďalekej kolibe, kde sa pred útočiacim medveďom schoval. Nakoľko išlo o menšie poranenie, muž bol po ambulantnom ošetrení prepustený do domácej liečby.
 
Manželský pár bol na turistike so psom. Na oddychovom mieste pri studničke pod vrchom Suchý Hrádok sa zastavili a muža náhle prekvapil približujúci sa dospelý jedinec medveďa hnedého, ktorý ho pri úteku cez drevený plot zranil na dolnej končatine. Dvojica sa následne ukryla v neďalekej kolibe. Zásahový tím ŠOP SR kontaktoval vedenie obce Pribylina, ktorá vyzvala obyvateľov ako aj návštevníkov obce k zvýšenej opatrnosti.
 
Početné hlásenia o škodách či strete s medveďom sú dôsledkom dlhodobo neriešeného problému. Aj počas uplynulých sviatočných dní riešil Zásahový tím ŠOP SR niekoľko výskytov medveďa v intraviláne, konfliktných situácií a škôd na hospodárskych zvieratách. Počet synantropných medveďov na Slovensku stúpa a úlohou ŠOP SR je zabezpečiť obyvateľom žijúcim v podhorských oblastiach bezpečnosť a ochranu života a majetku. Aj z tohto dôvodu ŠOP SR aktuálne intenzívne rokuje s užívateľmi poľovných revírov vo vybraných oblastiach Slovenska o spoločnom postupe, ktorým spoľahlivo identifikujeme problémové medvede a v súčinnosti s poľovníkmi zabezpečíme ich prípadnú elimináciu.
 
  Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...