Svetový deň Mokradí:
Vážiť – spravovať – obnovovať a milovať mokrade
2. február 2022

Každoročne
2. februára oslavujeme Svetový deň mokradí. Pripomíname si tým 2.február 1971, kedy sa v iránskom meste Ramsar podpísal
Dohovor o mokradiach. Každý rok od roku 1997 využívajú vládne inštitúcie, mimovládne organizácie a občianske združenia tento deň na zvýšenie povedomia verejnosti o hodnotách mokradí a ich prínose pre našu spoločnosť a na pripomenutie si Ramsarského dohovoru.
Hlavnou myšlienkou tohtoročnej kampane je výzva k prijatiu opatrení pre mokrade. Aby sme zabránili úbytku mokradí vo svete a obnovili tie, ktoré sme poškodili je potrebné investovať finančný, politický a ľudský kapitál. Práve tento deň je príležitosťou na posilnenie a znásobenie akcií pre mokrade a zapojenie všetkých zainteresovaných strán na všetkých úrovniach.
Mokrade patria na celom svete k najohrozenejším biotopom, k ich likvidácii a premene na produkčnú alebo inak „rozumne“ využitú pôdu prispeli civilizačné trendy posledného storočia vo svete, no najmä v Európe.
Ramsarský dohovor (Ramsar, Irán, 1971) je medzivládna dohoda, ktorá poskytuje rámec pre národné aktivity a medzinárodnú spoluprácu pri ochrane a rozumnom využívaní mokradí a ich zdrojov. Keďže je situácia kritická a v súčasnosti sa stáva nutnosťou. Členské krajiny dohovoru pochádzajú zo všetkých geografických regiónov sveta a zaviazali sa chrániť mokrade na svojom území, vypracovať a realizovať opatrenia vo vzťahu k existujúcim mokradiam a spolupracovať medzi sebou.

Foto: Rašelinsko Rudné Ramsarská lokalita Mokrade Oravskej kotliny (autor: Róbert Trnka)
Medzi mokrade patria územia, ktoré sú trvalo alebo sezónne zaplavené sladkou, alebo slanou vodou (okrem močiarov aj vodné toky a ich alúviá, jazerá, rašeliniská, či plytké pobrežia, ale aj jaskyne). Tieto zdravé, rozmanité a nenahraditeľné ekosystémy podporujú náš sociálny a ekonomický rozvoj prostredníctvom viacerých služieb. V prvom rade sú zdrojom čistej vody, pretože prirodzene filtrujú znečisťujúce látky a zanechávajú vodu, ktorú môžeme bezpečne piť. V druhom rade nám poskytujú potravu, napríklad ryžové polia ročne nasýtia 3,5 miliardy ľudí. Mokrade nás taktiež udržiavajú v bezpečí a poskytujú ochranu pred povodňami, ale aj pomáhajú regulovať klímu zadržiavaním obrovského množstva uhlíka.
Od roku 1 700 sme tak prišli o takmer 90 percent mokradí a tie zostávajúce miznú trikrát rýchlejšie ako lesy. Súčasná zmena klímy znižuje množstvo povrchových a podzemných vôd v už suchých oblastiach, a to vedie k vodnej kríze, čo zintenzívňuje nielen úbytok, ale aj znečisťovanie mokradí.
Na Slovensku máme niekoľko typov mokradí –
potoky a rieky, lužné lesy, mokré lúky, rašeliniská, močiare, rybníky a podzemné vody jaskýň, ktoré boli zahrnuté do
14 lokalít mokradí medzinárodného významu (viac info tu) pokrývajúcich viac než 40 tisíc hektárov, a sú zapísané do svetového Zoznamu mokradí medzinárodného významu Ramsarského dohovoru. Medzinárodná spolupráca sa presadzuje aj prostredníctvom regionálnych iniciatív Ramsarského dohovoru a jednou z nich, koordinovanou Štátnou ochranou prírody, je aj
Karpatská iniciatíva pre mokrade. Táto iniciatíva podporuje efektívnu ochranu a rozumné využívanie mokradí v karpatskom regióne i mimo neho prostredníctvom miestnych, národných, regionálnych a medzinárodných aktivít.
Medzi ramsarské mokrade svetového významu patria aj niektoré
naše jaskyne, a to od roku 2001
jaskyňa Domica s jej podzemným tokom s mýtickým názvom Styx. Predstavuje zriedkavý príklad podzemnej mokrade s množstvom vzácnych, zraniteľných a ohrozených druhov. V roku 2006 bola do zoznamu mokradí svetového významu zaradená
lokalita Jaskyne Demänovskej doliny. Jej dominantou je Demänovský jaskynný systém s dĺžkou presahujúcou 43 km, ktorého súčasťou je aj turistom dobre známa Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa. Predstavuje reprezentatívny typ podzemného krasového hydrologického systému, ktorému popri jazierkach a občasných tokoch kraľuje podzemná riečka Demänovka. Demänovské jaskyne sú domovom až 66 druhov bezstavovcov a zároveň predstavujú krehký a zraniteľný ekosystém.
Krátke video k tohtoročnému Svetovému dňu mokradí nájdete tu:
ŠOP SR si pripomína Svetový deň mokradí
V Správe TANAP-u a
NP Malá Fatra prebehli besedy a environmentálne programy pre žiakov tretích a štvrtých ročníkov na tému mokradí.
Správa NAPANT si pripravil k Svetovému dňu mokradí ekovýchovný program pre žiakov 1. a 4. ročníka a vo vestibule školy ZŠ Nemecká bude pre všetkých, mladších aj starších žiakov k dispozícii tematická nástenka venovaná mokradiam, ktorej súčasťou sú interaktívne postery.
Celosvetové kampane
Na stránke Ramsarského dohovoru k Svetovému dňu mokradí bolo do 1. februára 2022 zaregistrovaných 1013 podujatí po celom svete, i v takých krajinách ako je Mexiko, Irán, India, Keňa, Austrália, Filipíny, Španielsko, ale samozrejme aj Slovensko.
Pridajte svoje podujatia priamo na stránku Svetového dňa mokradí a staňte sa súčasťou kampane Svetového dňa mokradí pre ich hodnotu – starostlivosť – obnovu - obľubu: