Biodiverzita mokradí je pre nás prospešná

Biodiverzita mokradí je pre nás prospešná

V Nedeľu 2. februára si pripomenieme Svetový deň mokradí. Mokrade sú miestom výskytu mnohých druhov rastlín a živočíchov, miestom ktoré prekvitá biodiverzitou. Posledné odhady však ukazujú globálny pokles biodiverzity, pretože mokrade miznú trikrát rýchlejšie ako lesy. Preto sa Svetový deň mokradí zameral na biodiverzitu mokradí.

Hlavnou témou tohto významného dňa v roku 2020 je ŽIVOT V MOKRADIACH PREKVITÁ s heslom biodiverzita mokradí je pre nás prospešná. Je to jedinečná príležitosť upozorniť na biodiverzitu mokradí, jej stav, prečo je dôležitá pre človeka a krajinu a podporovať akcie na zvrátenie jej úbytku.

Dňa 2. februára si tiež pripomíname prijatie Dohovoru o mokradiach, ktorý sa uskutočnil v roku 1971 v iránskom meste Ramsar na pobreží Kaspického mora. V tento deň sa konajú rôzne aktivity po celom svete zamerané na poukázanie hodnôt mokradí pre človeka. Na stránke Svetového dňa mokradí (http://www.worldwetlandsday.org/map) bolo do 1. februára 2020 zaregistrovaných 1118 podujatí po celom svete, i v takých krajinách ako je Ekvádor, Jamajka, Irán, Austrália, Trinidad a Tobago, Srbsko, Filipíny, Čile, či Tunisko, ale samozrejme aj Slovensko.

Marta Rojas Urrego, generálna tajomníčka Dohovoru o mokradiach, k Svetovému dňu mokradí vyhlásila:

„Sme na križovatke života na Zemi. Odhaduje sa, že vyhynulo už jeden milión druhov. Ich predpovedané zmiznutie nie je bezvýznamnou štatistikou pre náš každodenný život alebo náš prirodzený svet. Strata biodiverzity je v skutočnosti hlboko osobnou záležitosťou každého jednotlivca. Bez biodiverzity sa naše ambície zlepšiť svet pre všetkých nebudú dať realizovať. Bez biodiverzity určite čelíme neistej budúcnosti. Strata biodiverzity znamená bezprecedentné vymiznutie, degradáciu a neudržateľné využívanie ekosystémov, od ktorých my, a všetky ostatné živé veci, závisíme aby sme prežili a prosperovali.“

MOKRADE SÚ BOHATÉ REZERVOÁRE BIODIVERZITY

Mokrade zaberajú rôzne prostredie, sú to rieky, jazerá, močiare, rašeliniská, pobrežné mokrade ako napríklad koralové útesy a ústia riek, mangrovové porasty, ale aj človekom vytvorené mokrade ako rybníky, ryžoviská a iné. Vďaka tejto variabilite prostredia až 40 % svetových druhov žije alebo sa rozmnožuje práve v mokradiach. K biologicky najrozmanitejším miestam patria hlavne pobrežné mokrade. V mokradiach žije 30 % všetkých známych druhov rýb, doposiaľ bolo zistených vyše 100 000 sladkovodných druhov rýb a každoročne je objavených 200 nových druhov sladkovodných rýb. V mokradiach doslova bujnie život. Nájdeme v nich mnoho ohrozených obojživelníkovplazov, sťahovavé i stále vodné vtáky, tisíce druhov rastlín a aj endemické druhy, teda druhy vyskytujúce sa len v špecifických mokradiach.

PREČO SÚ PRE NÁS MOKRADE PROSPEŠNÉ?

Zdravé a rozmanité ekosystémy, najmä mokrade, sú našou životnou podporou. Sú zdrojom našej čistej vody, poskytujú nám jedlo napríklad ryžu, ktorá denne živí 3,5 miliardy ľudí a podporujú hospodárstvo. Mangrovové porasty, koralové útesy  a porasty morskej vegetácie účinne chránia komunity na pobreží počas búrkového vlnobitia, hurikánov a tsunami. Rašeliniská a mangrovové porasty sú zase účinnými „zachytávačmi“ uhlíka, zadržiavajú až 30 % zemského uhlíka, čo je dvojnásobné množstvo oproti svetovým lesom. Preto sú kľúčové pri riešení klimatických núdzových situácií, ktoré vedú k poklesu biodiverzity.

Mokrade poskytujú nenahraditeľné riešenia pre zdravie, nájdeme v nich rôzne liečivá a chudobu, poskytujú živobytie jednému zo siedmich ľudí. Ekosystémové služby mokradí sú neoceniteľné a nenahraditeľné. Mokrade poskytujú ekosystémové služby v hodnote 47 biliónov dolárov ročne, viac ako lesy, púšte alebo trávne ekosystémy

STRATA MOKRADÍ = STRATA BIODIVERZITY

Je prekvapujúce, že mokrade dnes miznú rýchlejšie ako akýkoľvek iný ekosystém. Za menej ako 50 rokov sa zničilo, nenávratne stratilo viac ako 35 % mokradí. Od roku 1700 ubudlo celosvetovo 87 % mokradí. Biodiverzita prudko klesá a mokraďové druhy ubúdajú najviac. Napríklad medzi rokmi 1970 a 2014 poklesli populácie rýb, vtákov, obojživelníkov a plazov až o 60 %. Od roku 1970 nastal aj pokles u 81 % druhov vnútrozemských mokraďových druhov a 36 % pobrežných a morských druhov.

Príčiny úbytku mokradí sú nasledovné, je to ich odvodňovanie a zasypávanie kvôli poľnohospodárstvu a výstavbe, znečisťovanie, nadmerné využívanie zdrojov (napr. nadmerný lov rýb), šírenie inváznych druhov a zmena klímy.

Generálna tajomníčka Dohovoru o mokradiach, Marta Rojas Urrego, dodáva:

Zabezpečenie biodiverzity vo všetkých jej formách je v súčasnosti rovnako naliehavé ako riešenie zmeny klímy. Rok 2020 predstavuje míľnik pre opatrenia v oblasti biodiverzity. Naše minulé úsilie nestačilo. Rozhodnutia prijaté v tomto roku o globálnom pláne biodiverzity musia byť impulzom pre nové myslenie a bezprecedentné opatrenia.

Ale nemôžeme čakať. Transformácia sa môže začať dnes, Svetovým dňom mokradí. Nesmie naďalej dochádzať k strate našich mokradí, najbohatšieho a najcennejšieho ekosystému, aký máme. A musíme obnoviť tie, ktoré sme stratili.

Zabezpečíme si tak budúci blahobyt. Mokrade však musia byť stredobodom národných a globálnych diskusií, rozhodnutí a opatrení v oblasti biodiverzity v roku 2020 a ďalej. Je dôležité uznať zásadnú rolu mokradí pre biodiverzitu a riešenia, ktoré poskytujú v oblasti zmeny klímy a trvalo udržateľného rozvoja.

Je čas splniť záväzky na zastavenie úbytku svetových mokradí.“

Môžeme určiť pozitívnu budúcnosť pre život na Zemi. Máme pred sebou iba jednu cestu.

Poďme na to!

Video vyhlásenie:  https://www.youtube.com/watch?v=9j0Ouc36sRc

Navštívte : https://www.worldwetlandsday.org/

PLAGÁT ŽIVOT V MOKRADIACH PREKVITÁ   TU

PLÁGAT BIODIVEZZITA MOKRADÍ JE PROSPEŠNÁ  TU

PODUJATIA ORGANIZOVANÉ ŠTÁTNOU OCHRANOU PRÍRODY SR   PRI PRÍLEŽITOSTI SVETOVÉHO DŇA MOKRADÍ

Riaditeľstvo ŠOP SR uskutoční od 18. februára  do konca marca pre deti z MŠ Radvanská a MŠ Karpatská v Banskej Bystrici, MŠ Malachov, MŠ J. Cikkera na Sliači výukové programy s tvorivými dielňami na tému  Keď rybníček zamrzne, ale aj Ako žabka o mokraď prišla.

Dňa 11. februára pre študentov na UMB v Banskej Bystrici v rámci Dňa otvorených dverí bude prezentovaná téma Mokrade Slovenska, ktorá poukazuje na  ich význam a funkcie, prezentuje rastlinné a živočíšne druhy naviazané na tento ekosystém. K dispozícii budú aj rôzne propagačné materiály na túto tému.

Správa Národného parku Malá Fatra a Škola ochrany prírody vo Varíne pripravuje 5. februára pre žiakov 3. ročníka zo ZŠ  v Dolnej Tižiny, 6. februára pre žiakov 3. ročníka zo ZŠ vo Varíne  a  11. februára pre žiakov 3. a 4. ročníka zo ZŠ v Krasňanoch  interaktívny výukový program Voda a mokrade, v rámci ktorého si predstavíme funkcie mokradí a odhalíme tajomstvá potravného reťazca mokradí. Dňa 13. februára pre žiakov 8. ročníka ZŠ Oravská v Žiline zrealizuje výukový program Mokrade a Ramsarské lokality, ako miesta v ktorých biodiverzita prekvitá a sú prospešné pre ľudí.

Správa NAPANT zrealizuje od 29. januára pre žiakov ZŠ Nemecká interaktívnu výstavu Mokrade sú život, ktorej súčasťou budú aj komixové plagáty vysvetľujúce funkcie mokradí a 4 interaktívne plagáty prezentujúce 4 základné typy mokradí, ich rastlinstvo a živočíšstvo. K týmto plagátov sú pripravené viaceré úlohy, aktivity a pracovné listy, ktoré deťom zábavnou formou priblížia život v mokradiach. Výstava bude inštalovaná v priestoroch školy v Nemeckej až do 13. februára 2020.

Dňa 30. januára sa Deň mokradí uskutoční aj pre deti z MŠ v Nemeckej, ktoré navštívia výstavu Mokrade sú život inštalovanú v priestoroch ZŠ. Pre škôlkarov bude pripravený program Keď sa povie mokraď, v rámci ktorého si predstavia zaujímavých obyvateľov mokradí a dramaticky ich aj znázornia. Následne sa vyberú na dobrodružnú výpravu k mokradi Alúvium Hrona a budú objavovať život mokrade v zime a na záver v tvorivej dielničke si deti so svojimi pani učiteľkami vyrobia vlastnú mokraď.

V dňoch 6. a 7. februára uskutoční pre žiakov 6. ročníka zo ZŠ Karola Rapoša v Brezne v rámci Svetového dňa mokradí výukový program venovaný Mokradiam. Súčasťou programu je prezentácia vysvetľujúca čo sú to mokrade, aké základné typy mokradí poznáme, kto sú typickí obyvatelia z radov rastlín aj živočíchov a ako sa prispôsobili tomuto prostrediu. Vybraných obyvateľov si ukážeme aj pomocou herbárových položiek, živicových preparátov, dermoplastických preparátov, makiet a pobytových znakov. V rámci aktivít si deti vyskúšajú aj aké majú mokrade funkcie a načo nám vlastne sú.

Správa TANAP uskutoční pri príležitosti Svetového dňa mokradí 4. februára pre žiakov prírodovedného krúžku a žiakov 2. ročníka zo ZŠ v Batizovciach návštevu environmentálnej učebne v Poprade obohatenú o besedu o mokradiach spojenú so zážitkovým učením.

V dňoch 5. februára pre žiakov 1. až 4. ročníka ZŠ Kravany, 6. februára pre žiakov 3. a 4. ročníka ZŠ Komenského v Poprade, 7. februára pre žiakov 3. a 4. ročníka zo Súkromnej spojenej školy v Poprade a 12. februára pre žiakov 3. až 7. ročníka zo Súkromnej spojenej školy v Poprade zrealizuje besedy spojené s prezentáciou zameranou na starostlivosť o mokrade a ich fauna a flóru.

Návštevu environmentálnej učebne v Poprade spojenú s prezentáciou o mokradiach doplnenú o zážitkové učenie uskutoční  dňa 13. februára pre žiakov 3. ročníka a 14. februára pre žiakov 4. ročníka zo ZŠ Dostojevského v Poprade.

V dňoch 19. februára pre žiakov 3. až 5. ročníka ZŠ v Spišskom Bystrom a dňa 21. februára pre žiakov 3. až 4. ročníka ZŠ v Batizovciach zrealizuje besedy spojené s prezentáciou zameranou na starostlivosť o mokrade, faunu a flóru.  

Správa NP Slovenský kras plánuje  dňa 11. februára pre žiakov 1. až 5. ročníka zo ZŠ v Rejdovej a 13. februára pre žiakov 5. ročníka zo ZŠ s MŠ Čečejovce uskutočniť interaktívnou formou prezentáciu o význame mokradí pre krajinu a mestá, o biodiverzite, pozrú si film o mokradiach a zahrajú sa na chytanie rybiek a čistenie rybníčka.

Pre deti MŠ v Čečejovciach dňa 13. februára predstaví hravou formou život v mokradiach, zahrajú sa na chytanie rybičiek a separovanie odpadu a pomôžu žabkám cez cestu.

V dňoch od 17. po 28. január pripravuje sériu prednášok pre žiakov 1. až 5. ročníka zo ZŠ Zlatá v Rožňave prezentáciu zameranú na funkcie, ohrozenia a ochranu mokradí, prečo je biodiverzita mokradí prospešná s aktivitou sieť života.

Dňa 25. februára sa uskutoční beseda na tému Mokrade pre žiakov zo ZŠ Paňovce a ZŠ a MŠ v Cesticiach.

Správa NP Poloniny plánuje v dňoch 5. a 7. februára pre žiakov I. a II. stupňa ZŠ v Belej n nad Cirochou uskutočniť výukový program Život v mokradiach doplnený o krátke videá, ukážku prírodnín a hravé aktivity približujúce svet mokradí, jeho význam a spôsob ochrany.

Správa NP Veľká Fatra uskutoční dňa 4. februára pre žiakov prvého stupňa zo ZŠ v Turanoch prednášku na tému Mokrade Turca. Dňa 7. februára pre žiakov prvého stupňa ZŠ v Kláštore pod Znievom pripravila prezentáciu Mokrade a biodiverzita. Premietanie filmu o mokradiach Turca spojené s prednáškou Mokrade Turca pre žiakov prvého a druhého  stupňa zo ZŠ Mudroňova v Martine  Názov zrealizuje dňa 14. februára.

Správa CHKO Štiavnické vrchy plánuje 5. februára pre študentov Strednej lesníckej školy v Banskej Štiavnici prednášku zameranú na Význam a ochranu mokradí.

Správa CHKO Strážovské vrchy pripraví pre dňa 6. februára pre 1. ročník a 7.februára pre 2. ročník zo ZŠ v Považskej Bystrici  edukačný program Mokrade pre život s cieľom poukázať na ekologické hodnoty týchto oblastí a priblíženie mokradí v regióne Považská Bystrica.

Správa CHKO Horná Orava uskutoční dňa 6. februára pre žiakov 3. ročníka zo ZŠ v Rabči výukový program o Mokradiach a živote v nich doplnenú o interaktívne hry.

Popis: Pozorovacia veža v Národnej prírodnej rezervácii Parížske močiare. Je to najväčší trstinový močiar na Slovensku, nachádzajúci sa medzi obcami Gbelce a Nová Vieska v okrese Nové Zámky. Patrí k významným európskym a svetovým močiarnym biotopom zapísaný aj ako Ramsarská lokalita.
Autor: J. Lengyel

Popis: Lyžičiar biely (Platalea leucorodia) je ibisovitý vták. Patrí medzi ohorené a chránené druhy európskeho významu. Na Slovensku hniezdi do 35 párov.
Autor: M. Balla

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing.; ŠOP SR, Odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety  

Zdroj:

https://www.ramsar.org/news/statement-by-martha-rojas-urrego-secretary-general-of-the-convention-on-wetlands-on-world

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...