Aktuality

90 rokov Národnej prírodnej rezervácie Jánska dolina

Dolina Svätojánska bola vyhlásená v roku 1928 ako čiastočná rezervácia o výmere 1581,4904 ha.

Čítaj viac

Výskum Vešeléniho jaskyne

Podzemie Muránskej planiny je popretkávané chodbami početných vertikálnych i horizontálnych jaskýň. Dosiaľ ich tu bolo objavených viac ako 500. Napriek ich vysokému počtu však zostávajú jaskyne Muránskej planiny pred verejnosťou uzavreté. Dosiaľ jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou bola Vešeléniho jaskyňa.

Čítaj viac

Oslavujeme 25. výročie Programu Človek a biosféra

Tento rok oslavuje Slovenský výbor Programu Človek a biosféra (MAB) významné 25. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti sa v pondelok 10. decembra uskutočnilo slávnostné zasadnutie, na ktoré boli pozvaní minulí aj súčasní členovia, podieľajúci na napĺňaní cieľov a poslania biosférických rezervácií (BR) na Slovensku.

Čítaj viac

Medzinárodný deň hôr

Medzinárodný deň hôr pripadá na 11. decembra. Jeho cieľom je vytvárať povedomie o význame hôr pre kvalitu ľudského života a prírodnej rovnováhy na Zemi. Taktiež poukázať na ľudí žijúcich v horských oblastiach, na pôvodných obyvateľov hôr a upriamiť pozornosť ostatných ľudí na nich.

Čítaj viac

Dub v Rakovci nad Ondavou - zemplínsky mohykán

Predpokladaný vek tohto majestátne pôsobiaceho stromu (vidíte na fotografii) je približne 550 rokov. Je to druhý najhrubší a najstarší dub letný (Quercus robur) na území Slovenska. Vyhlásený za chránený strom bol v roku 1996.

Čítaj viac

Poznáme víťazný plagát – žiadosť bociana bieleho o prechodný pobyt

Východoslovenské múzeum v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR vyhlásili od 6. novembra do 30. novembra 2018 celoslovenské on-line hlasovanie o víťazný plagát – žiadosť bociana bieleho o prechodný pobyt.

Čítaj viac

Svadobné lety orliakov morských

Orliaky morské (Haliaeetus albicilla) práve v tomto období majú svadobné lety spojené s hlasitým ozývaním a prvkami vzdušnej akrobacie (húpačky a drapochyty).

Čítaj viac


December

Počuli ste, že...