Aktuality

Lišaj pupencový - motýľ s najdlhším cuciakom

Lišaj pupencový (Agrius convolvuli) patrí k našim najväčším lišajom. Motýľ zvyčajne ožíva podvečer, kedy sa necháva zlákať vôňou kvetov. Za neustáleho trepotania krídel z nich pije nektár svojím až 10 cm dlhým cuciakom. Má najdlhší cuciak spomedzi našich motýľov. Obľubuje rúrkovité kvety tabaku, zemolezov, floxov, ale uznáva napr. aj ľalie, petúnie, či pupalky. Možno práve ich vôňa tohto lišaja pritiahla aj do vašej záhradky.

Čítaj viac

Nové číslo vedeckého časopisu Ochrana prírody

Práve vyšlo nové číslo vedeckého časopisu „OCHRANA PRÍRODY“ zameraného na publikovanie vedeckých a odborných prác, recenzií a krátkych správ z ochrany prírody a krajiny, resp. z ochranárskej biológie, prioritne na Slovensku.

Čítaj viac

Monitoring bociana bieleho vo Východných Karpatoch

Štátna ochrana prírody SR, Správa CHKO Východné Karpaty uskutočnila v mesiaci júl monitoring bociana bieleho. Výsledky sa nám podarilo spracovať až tento týždeň. Ponúkame vám ich v nasledujúcom článku, ktorý zverejnila na svojom webe Správa CHKO Východné Karpaty.

Čítaj viac

Geocaching a chránené územie

V posledných rokoch je obľúbenou a pomerne rozšírenou činnosťou medzi ľudmi, ktorí si radi spestria pobyt v prírode, hľadanie a umiestňovanie “kešiek” – geocaching. To by bolo v poriadku, keby nedochádzalo hneď k niekoľkým porušeniam paragrafov v najvyšších stupňoch ochrany prírody.

Čítaj viac

Zber lesných plodov je v národnom parku zakázaný

V týchto letných dňoch sa strážcovia prírody jednotlivých Správ národných parkov zameriavajú okrem inej činnosti aj na nelegálny zber lesných plodov. Je totiž pre verejnosť zakázaný na celom území národného parku.

Čítaj viac

Nová online kamera v NP Veľká Fatra – „Kalisko“

Nakoľko aktivita medveďov v starom bukovo – jedľovom lese na pár mesiacov ustála, Štátna ochrana prírody SR, Správa Národného parku Veľká Fatra pripravila nový pohľad na tzv. „kalisko“ npvelkafatra.sopsr.sk/ziva-kamera – umelo vytvorené jazierko, ktoré bude slúžiť na bahnenie diviačej a jelenej zveri, ktorá sa bahnením zbavuje kožných parazitov a tiež sa efektívne ochladzuje počas letných horúčav. Určite sa môžete tešiť aj na pravidelné návštevy medveďov, keďže v blízkosti lokality nie je iný vodný zdroj.

Čítaj viac

Korytnačka písmenková z voľnej prírody do ZOO Bojnice

V priebehu júla robila zoológovi Správy NP Muránska planina v kancelárii spoločnosť korytnačka písmenková (Trachemys scripta), ktorú našiel starší manželský pár na dvore svojho rodinného domu v meste Tornaľa. Pri všetkej snahe domácich sa nepodarilo vypátrať majiteľov a nebola ani nezameniteľne označená (označenie sa robí aplikáciou podkožného čipu). Ako skončil tento príbeh?

Čítaj viac


August

Počuli ste, že...