Aktuality

Vedecká analýza vyvracia tvrdenia lesníkov o lykožrútovej kalamite

Odborníci zo Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) a Slovenskej akadémie vied (SAV) analyzovali 117 bezzásahových lokalít na Slovensku. Výsledky jednoznačne popreli názor, že bezzásahový princíp je „významným zdrojom nákazy“ a príčinou rozpadu smrečín na Slovensku. Práve naopak. Pri prevažnej väčšine analyzovaných rezervácií začal rozpad smrečín v ich okolí, v lesných porastoch, kde nepanujú zásadné obmedzenia. Podľa odborníkov tak obviňovanie ochrany prírody zo súčasnej podkôrnikovej kalamity vo svetle jasných faktov neobstojí.

Čítaj viac

Ošetrenie chránených líp v Rochovciach

Štátna ochrana prírody, Správa NP a BR Slovenský kras a Obec Rochovce v zmysle dohody o spolupráci realizovali v uplynulých dňoch ošetrenie chránených stromov podľa arboristických štandardov a normy STN. Išlo o skupinu ôsmich líp v Rochovciach.

Čítaj viac

Jazero nie je Beňatinský travertín

Zaujímavosťou v dedinke Beňatina v okrese Sobrance je jazierko s krásnou tyrkysovo modrou vodou. Návštevníci mu dali mnoho vzletných mien – „Plitvické jazerá“ či „Malé Chorvátsko“. Vzniklo po ukončení ťažby vápenca v kameňolome, v jeho okolí sa nachádza zaujímavá travertínová stena, na ktorej je otlačok, ktorý vraj pripomína veľrybu. Mnohí návštevníci prichádzajúci na výlet k jazierku si myslia, že toto je prírodná pamiatka Beňatinský travertín. Avšak nie je tomu tak.

Čítaj viac

Nový náučný chodník pri Tisovci

Pri Tisovci uzrel svetlo sveta nový náučný chodník – “Poďte s nami za sysľami”. Vznikol ako výsledok úsilia študentov Evanjelického gymnázia v Tisovci, ktorí sa po druhý krát prihlásili do súťaže Tatranskí rytieri a opätovne sa im podarilo vyhrať prvé miesto.

Čítaj viac

Ekologické hospodárenie v prírodnej rezervácii

V Prírodnej rezervácii (PR) Krasín, ktorá sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty, prebehlo mulčovanie menších častí územia, ktoré nemohli byť v lete pokosené. Mulčovanie patrí k zásahom, ktoré nevidíme v prírode radi, ale v tomto prípade je jeho použitie opodstatnené.

Čítaj viac

Rok nečinnosti

Hlucháň hôrny patri nepochybne k najohrozenejším druhom slovenskej fauny. Hlavnou príčinou jeho ohrozenia je ničenie a poškodzovanie vhodných biotopov, ku ktorému dochádza predovšetkým v dôsledku lesohospodárskej činnosti.

Čítaj viac

Knižné publikácie z Polonín pre verejnosť

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky je odborná organizácia ochrany prírody a krajiny. Jednou z jej úloh je, že vykonáva kultúrno-výchovnú, propagačnú a edičnú činnosť v oblasti ochrany prírody a krajiny. Výsledkom sú aj dve knižné publikácie, ktoré v týchto dňoch Správa Národného parku Poloniny darovala Mestskej knižnici v Snine.

Čítaj viac


Október

Počuli ste, že...