V piatok, 3. marca, sme si pripomenuli Svetový deň divej prírody (World Wildlife Day - WWD) s dôležitým míľnikom dohovoru CITES (Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín), ktorý oslavuje svoje 50. narodeniny.
(Viac zaujímavostí k výročiu v našom článku v Aktualitách)
Pri tejto príležitosti si Štátna ochrana prírody SR pripravila krátky vedomostný kvíz, ktorý upriamuje pozornosť na pretrvávajúci obchod a nelegálny lov i napriek zákazu s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES) v medzinárodnom meradle.
Ako sa do kvízu zapojiť?
Klikajte a odpovedajte! V kvíze uvedenom nižšie odpoviete na sedem vedomostných otázok a označíte vždy odpoveď, ktorú považujete za správnu. Za všetky správne odpovede, môžete získať spolu 7 bodov.
Po vyplnení a odoslaní celého kvízu sa vám zobrazí vyhodnotenie kvízu.
Súťažný kvíz môžete vypĺňať od pondelka 06. 03. 2023 do nedele 19. 03. 2023.
Troch z vás s najväčším počtom správnych odpovedí čakajú hodnotné vecné ceny.
Pravidlá súťaže:
ZAPOJ SA DO VEDOMOSTNÉHO KVÍZU - https://forms.gle/Kyzwa6NwyT65VpNS7
Vyhodnotenie:
Z účastníkov, ktorí budú mať maximálny počet – 7 bodov, sa vylosujú traja výhercovia, prípadne vyhrajú traja účastníci s najvyšším počtom bodov.
Výhercovia získajú zaujímavé vecné ceny od ŠOP SR.
Víťazi budú vylosovaní a vyhlásení v pondelok, 20. 03. 2023, na našej facebookovej stránke a oficiálnom webe ŠOP SR.
Prajeme vám úspešné kvízovanie a tešíme sa na vaše odpovede.
Kvíz nájdete tu: https://forms.gle/Kyzwa6NwyT65VpNS7
AKTUALIZÁCIA: VYHODNOTENIE SÚŤAŽE
Súťaž bola organizovaná od 3. do 19. marca formou vedomostného kvízu, ktorý vyplnilo a odoslalo 146 súťažiacich. Najvyšší počet bodov dosiahlo až 54 z nich.
Z tohto počtu boli vylosovaní 3 výhercovia, konkrétne:
1. Simona G.
2. Tibor Pavlisko
3. Janka Dudášová
Výhercov budeme kontaktovať mailom.
Gratulujeme a všetkým ďakujeme za účasť.
9.11. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Záhorie (1988) - bola zriadená Vyhláškou MK SSR č. 220/1988 Zb. zo dňa 9. novembra 1988 v znení Zákona NR SR č. 287/1994 Z.z. Chránená krajinná oblasť Záhorie je prvá nížinná chránená krajinná oblasť na Slovensku. Nachádza sa v neoficiálnom administratívnom obvode Záhorie na západnom Slovensku. Rozloha chránenej oblasti je 275,22 km? a je rozdelená na dve časti, západnú a severovýchodnú.
10.11. Vyhlásenie bilaterálnej SK-PL biosférickej rezervácie Východné Karpaty (1992) - Biosférická rezervácia Východné Karpaty je cezhraničné chránené územie globálneho významu, ktoré bolo vyhlásené biosférickú rezerváciu UNESCO. Územie s rozlohou 2 132,11 km? sa nachádza vo Východných Karpatoch na území Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Toto územie bolo od roku 1992 iba na území Poľska a Slovenska a až v roku 1998 sa pripojila aj ukrajinská časť a vznikla tak prvá trilaterálna biosférická rezervácia.
17.11. Zápis Jaskýň Demänovskej doliny do Zoznamu mokradí medzinárodného významu (2006) - v rámci napĺňania záväzkov Ramsarského dohovoru o mokradiach, bolo do zoznamu zapísaných 14 mokraďových lokalít na Slovensku. Dve z týchto lokalít reprezentujú podzemné mokrade - Jaskyňa Domica a Jaskyne Demänovskej doliny (zapísané do zoznamu 17.11.2006). Na príprave a spracovaní podkladov na jej vyhlásenie sa podieľalo Ministerstvo životného prostredia SR, Správa slovenských jaskýň a Štátna ochrany prírody SR.
21.11. Objavenie Gombaseckej jaskyne (1951) - jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Gombasecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.