Svetový deň divej prírody: Dohovor CITES oslavuje 50 rokov

Svetový deň divej prírody: Dohovor CITES oslavuje 50 rokov

3. marca si každoročne pripomíname Svetový deň divej prírody, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie medzinárodné udalosti zdôrazňujúce význam a potrebu ochrany voľne žijúcich živočíchov a rastlín. V rovnaký deň v roku 1973 bol vo Washingtone podpísaný Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín, známy ako CITES. Tento rok oslavuje dohovor CITES svoje 50. narodeniny.
 
Toto výročie je dôležitým míľnikom, kedy si pripomíname množstvo práce a aktivít, ktorú CITES počas svojej existencie vykonáva s cieľom zabezpečiť udržateľnosť ohrozených druhov. Výkonným orgánom, ktorý na Slovensku koordinuje presadzovanie dohovoru CITES je Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR). Ďalšími orgánmi štátnej správy, ktoré sa zaoberajú presadzovaním dohovoru CITES sú okresné úrady a Slovenská inšpekcia životného prostredia. Tieto vykonávajú dozor, kontrolu, majú na starosti sankcie, nápravné opatrenia a v neposlednej rade aj odoberanie nelegálne držaných exemplárov.
 
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) plní v súvislosti s dohovorom CITES úlohy vedeckého orgánu. Zásadnou úlohou ŠOP SR je teda posúdenie, či vývoz alebo dovoz exemplárov nebude mať škodlivý vplyv na zachovanie druhu, alebo na rozsah územia, na ktorom sa príslušná populácia daného druhu vyskytuje.
 
Ako uvádza vedúca vedeckého orgánu SR Lucia Matejovičová: „V súčasnosti je v prílohách dohovoru CITES zahrnutých niečo cez 38 700 druhov, približne 5950 druhov živočíchov a 32 800 druhov rastlín. Je dôležité si uvedomiť, že dohovor CITES sa zameriava nie len na reguláciu a obmedzenie obchodu so živými exemplármi ohrozených druhov získaných z voľnej prírody alebo odchovaných v zajatí, ale rovnako aj na mŕtve exempláre, ich orgány a výrobky z nich. Tieto tzv. neživé exempláre sú často predmetom veľkého komerčného záujmu. Ide napríklad obchod so slonovinou a výrobkov z nej, obchod s nosorožími rohmi či tigrími produktmi.“
 
Pre niektoré CITES druhy platí všeobecný zákaz dovozu na územie Európskej únie. Členský štát môže zároveň zakázať držbu niektorých druhov zaradených v prílohách dohovoru CITES. Na území Slovenskej republiky ide napríklad o zákaz držby niektorých mačkovitých šeliem, medveďov, primátov a korytnačky maľovanej, až na niektoré výnimky chovných zariadení (napr. zoologické záhrady).
 
Vo všeobecnosti je držiteľ exemplára povinný vedieť preukázať jeho pôvod a spôsob nadobudnutia. Taktiež má povinnosť vybrané exempláre nezameniteľne označiť, viesť evidenciu a oznamovať všetky zmeny v držbe v zákonných lehotách. „Aj napriek všetkým cieľom a snahám dohovoru CITES dochádza každoročne k veľkému výskytu nelegálneho obchodu s mnohými druhmi. V poslednom čase sa dohovor zameriava na obmedzovanie obchodu s tropickými drevinami a morskými živočíchmi,“ dodáva Lucia Matejovičová.
 
ŠOP SR vyzýva občanov, aby sa v prípade nejasností ohľadom dovozu, vývozu, držby a zaradenia exemplárov druhov, ktoré by mohli podliehať ustanoveniam dohovoru CITES a nariadení EÚ, vždy vopred informovali. Informáciu, či je daný druh živočícha alebo rastliny zaradený v prílohách dohovoru CITES je možné nájsť zadaním latinského druhového mena do vyhľadávača na webovej stránke www.speciesplus.net. Svoje otázky v súvislosti s dohovorom CITES môžete tiež priamo smerovať na pracovníkov vedeckého orgánu na Slovensku cites@sopsr.sk.
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
 
Doplňujúce informácie:

Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...