VYHODNOTENIE EKOVÝCHOVNÉHO PROGRAMU BOCIAN 2024

VYHODNOTENIE EKOVÝCHOVNÉHO PROGRAMU BOCIAN 2024

VYHODNOTENIE EKOVÝCHOVNÉHO PROGRAMU BOCIAN 2024
Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) zrealizovala v tomto roku už 23. ročník Ekovýchovného programu Bocian, založenom na princípoch občianskej vedy. Zapojení zúčastnení sa stávajú súčasťou medzinárodného sčítania bocianov.

Cieľom programu je zvyšovanie záujmu mladých ľudí, najmä žiakov základných škôl, ale aj verejnosti o prírodovedné pozorovanie bociana bieleho a zapojenie ich do odbornej činnosti – práce vedca, ornitológa. Získavaním údajov o stave populácie bociana bieleho si prehlbujú vedomosti o etológii bociana, zdokonaľujú si ekologické poznatky cez poznávanie jeho života.

Odborný garant a autor programu je RNDr. Miroslav Fulín CSc., koordinátor sčítania bociana bieleho na Slovensku. ŠOP SR zastrešuje program prostredníctvom regionálnych koordinátorov z chránených území, ako aj v spolupráci s národnými parkami, Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny a za podpory organizácie SOS/BirdLife Slovensko.


Pozorovatelia vybraného hniezda bociana bieleho (Ciconia ciconia) v roku 2024

Do pozorovaní sa zapojili žiaci a študenti prostredníctvom svojich učiteľov, ale aj individuálne. Zapojení súťažiaci sa tak počas roka stali bádateľmi a pozorovateľmi, všímali si maličkosti od príletu bocianov bielych, cez prípravu hniezda, znášku vajec, vyliahnutie mladých či ich prvých výletov z hniezda.

Svoje pozorovania zapisovali do ročnej evidenčnej karty hniezda tzv. hniezdnej karty,kde zachytili najzaujímavejšie udalosti na hniezde. Zaslané hniezdne karty, pozorovania a spracované výstupy boli vyhodnotené garantom programu a koordinátormi environmentálnej výchovy ŠOP SR.

 

Pozrite si spolu s nami prehľad ocenených pozorovateľov bociana bieleho

V rámci jednotlivca oceňujeme:

Za proaktívny prístup oceňujeme aj ďalších spolužiakov zo ZŠ M.R. Štefánik, Lučenec:

  • Emma Hrončeková, 7.C
  • Michal Malček, 9. C
  • Adam Kanda, 8.A

Vedúca kolektívu pozorovateľov pedagogička Mgr. Andrea Lenhartová dostáva od nás drobné prekvapenie v podobe vecnej ceny.

Špeciálne ocenenie pre kolektív:

Kolektív žiakov 7.A zo ZŠ a MŠ Veľká Lomnica, vedúca kolektívu pozorovateľov pedagogička a triedna učiteľka Mgr. Anna Galschneiderová.

Ostatní pozorovatelia:

 Ocenení získavajú od ŠOP SR diplom, knižné, vecné ceny a balíček propagačný materiálov. Každý zapojený získava diplom ŠOP SR a drobné propagačné predmety.

Pozorovanie hniezda bociana bieleho vnímame ako náročnú aktivitu hlavne na čas a trpezlivosť, preto sme sa rozhodli oceniť všetkých, ktorí sa zapojili. Všetkým zapojeným pozorovateľom srdečne ďakujeme za zapojenie sa do aktivít a poskytnuté cenné údaje z pozorovania bocianov.


Výstupy ocenených, ale aj ostatných pozorovateľov, ich hniezdne karty, prezentácie, projekty  fotodokumentácie

Mia Majorová - ZŠ M.R. Štefánika, Lučenec

Nahliadnite do prezentácie (na pozretie) hniezdnej karty (na pozretie), ktorá nás prevedie jedným rokom života pozorovaného hniezda na elektrickom stĺpe na okraji mesta Lučenec, ktorý dotvára rozľahlá vodná plocha nádrže Ľadovo.



Emma Hrončeková, 7.C, ZŠ M.R. Štefánik, Lučenec pozorovala hniezdo na konci obce Kalinovo, svoje pozorovania spracovala do prezentácie s fotografiami.


ZŠ M.R. Štefánik, Lučenec, Adam Kanda, 8. A a jeho Bocian biely v Tomášovciach pozorovaný od roku 2014, prezentácia s bohatou fotodokumentáciou.


ZŠ M.R. Štefánik, Lučenec Michal Malček, 9. C spracoval pozorovanie do prezentácie, kde pripojil aj video s pozorovania. Celú prezentáciu s oblasti Ľadovo pri Lučenci máte k nahliadnutiu.
   



Kolektív žiakov 7.A zo ZŠ a MŠ Veľká Lomnica pozoroval bocianov v areály školského dvora od 7.4. až do augusta 2024 a odlet bocianov. Okrem hniezdnej karty spracovali svoje pozorovanie do vlastnej správy s fotografickými prílohami. V spolupráci s PIENAP-om sa zúčastnili krúžkovania, okrem krúžkov mladých štyroch bocianov pomenovali Fridrich, Bob, Leyla a Angelika. Prečítajte si celú správu, aj čo sa udialo bocianovi počas prázdnin v správe s fotodokumentáciou.

 

Spojená škola Sekule - Nella Rusňáková a jej hniezdna karta, pozorované hniezdo na komíne miestnej pekárne (20.3.- 15.8.).

 
ZŠ Malé Leváre - Matúš Križek pozoroval hniezdo od  21.3.-26.8. 2024 na elektrickom stĺpe na Hlavnej ulici, kde sa udiala smutná udalosť, kedy sa na hniezde zo znášky mláďatko nevyliahlo. Pozrite si hniezdnu kartu:

Aj realizácia školských programov je súčasťou pozorovania bocianov

Okrem hlavnej aktivity a to pozorovania hniezd a tvorby hniezdnej karty, častokrát zapojeným do programu, alebo aj záujemcov najmä zo škôl sa venujú aj naši koordinátori v rámci správ, či zoológovia, alebo odborníci zo Základnej organizácii BOCIAN Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajny a to tak, že pre školy realizujú prednášky, krúžkovanie, či prekládky hniezd. Práve tieto praktické aktivity a stretnutie sa s odborníkom sú cenným zážitkom a inšpiráciou nielen pre deti a žiakov, ale aj mnohokrát aj pre dospelých.


Foto: archív CHKO Východné Karpaty: Základná škola s materskou školou a ŠJ Kamenica nad Cirochou - vyloženie troch mláďat do hniezd v čase krúžkovania.


Vyhodnotenie bude zverejnené aj na stránke:

http://www.bociany.sk/pages/show/1-Ekovychovny-program-Bocian.html

https://www.facebook.com/bociany.sk/

 

Želáme Vám veľa úspechov pri ďalšom pozorovaní.
Kolektív Ekovýchovného programu BOCIAN 2024


Viac informácií o bocianoch nájdete na nasledujúcich linkoch:

http://bociany.sk/

http://www.vtaky.sk/

 

Spracoval: Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR


 

Všetky správy

January

Počuli ste, že...