Na turistu v Kysuckej vrchovine zaútočila medvedica

Na turistu v Kysuckej vrchovine zaútočila medvedicaV nedeľu 21.4. po 15tej hodine zaútočila medvedica na 34-ročného muža na turistickom chodníku v kompetenčnom území Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Turista utrpel hryzné poranenia dolných končatín a po páde aj poranenie chrbta. Poranenia si vyžiadali ošetrenie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina s následným prepustením do domácej liečby. 

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) bol kontaktovaný starostkou obce Povina, okres Kysucké Nové Mesto a spoločne vykonali obhliadku miesta útoku. Lokalita sa nachádza priamo na turistickom chodníku na hrebeni v blízkosti Prírodnej rezervácii Ľadonhora. V súčasnosti je na hrebeni snehová pokrývka, v ktorej boli zaznamenané okrem pobytových znakov medvedice aj stopy min. jedného mláďaťa. Vodiaca medvedica predstavuje pre človeka pri blízkom a náhodnom stretnutí na krátku vzdialenosť z dôvodu ochrany mláďat vysokú mieru rizika útoku.

Od 15.3.2024, kedy bol v tomto roku zaznamenaný prvý útok medveďa v Demänovskej doline, ide už 11 útok medveďa na človeka, celkovo je po útokoch medveďa zranených 11 ľudí. ŠOP SR preto upozorňuje turistov, aby v územiach s výskytom medveďa hnedého zvýšili opatrnosť. Viac informácií o bezpečnosti nájdete na našej web stránke  https://zasahovytim.sopsr.sk/bezpecnost/.

Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR

 

Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...