ŠOP SR sa zúčastnila festivalu EKOTOPFILM 2023

ŠOP SR sa zúčastnila festivalu EKOTOPFILM 2023

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky sa zúčastnila na festivale EKOTOPFILM 2023. Náš kolega Stanislav Harvančík, zoológ a uznávaný svetový ornitológ z Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie si pre festivalových divákov pripravil prezentáciu na tému SPEVAVCE SLOVENSKA.

Program festivalu začal blokom animovaných filmov pre deti, pokračoval krátkym filmom „Zebra bez hrivy“ a filmovú časť uzatvoril nemecký dokument "Kam sa podeli vtáky z nášho vidieka". Práve na túto tému nadviazal pán Harvančík svoju prednášku spojenú s diskusiou a hľadal spolu s divákmi odpovede prečo a či miznú vtáky z oblohy aj na Slovensku.

Zdroj: EKOTOPFILM

Stanislav Harvančík patrí medzi najlepších fotografov prírody na Slovensku a je autorom množstva obrazových a fotografických publikácii u nás i v zahraničí. Počas prednášky predstavil aj svoju najnovšiu knihu – Spevavce Slovenska.  


Zdroj: EKOTOPFILM

Celofarebná odborná publikácia Spevavce Slovenska pojednáva o všetkých druhoch spevavcov, ktoré sa vyskytli na území Slovenska (142 druhov). U všetkých druhov je mapka rozšírenia vo svete, u hniezdiacich aj aktuálna mapka hniezdneho rozšírenia na Slovensku. Pod fotografiami sú lokality a dátumy získania obrázkov. Texty sú paralelne v slovenskom a anglickom jazyku.

Zdroj: ŠOP SR

Kniha je určená nielen pre odborníkov, ale pre všetkých záujemcov o vtáctvo, ktorí si tu nájdu všetky základné údaje o rozšírení, početnosti, biotope, hniezdení, potrave a migrácii jednotlivých druhov. Úvodná kapitola podrobne opisuje rad Spevavce (Passeriformes) a na záver je pripojená kapitola, ktorá upozorňuje na druhy, ktoré sa vyskytli v okolitých štátoch a ich výskyt sa dá v budúcnosti predpokladať aj na Slovensku.

Nechýbajú registre slovenských, anglických a vedeckých mien spevavcov a zoznam literatúry. Nosnou časťou knihy sú farebné fotografie spevavcov v rôznych situáciách (samce, samice, mladé vtáky, svadobné a zimné sfarbenie, u viacerých druhov letovky a hniezda a pod.).

Publikáciu vydalo BIRDPHOTO SLOVAKIA, v spolupráci so SOS/BirdLife Slovensko ako aj so Štátnou ochranou prírody SR v roku 2023. Publikácia obsahuje 1046 fotografií.

Knihu si môžete objednať:

http://www.vtaky.sk/eshops/index/685

https://www.martinus.sk/?uItem=1885351

 

Všetky správy

Jún

Počuli ste, že...