Nad obcou Višňové útočil medveď na lesníka a poľovníka

Nad obcou Višňové útočil medveď na lesníka a poľovníka

Dnes okolo pol ôsmej ráno v lokalite Zadné pole pri obci Višňové v okrese Žilina zaútočil medveď na lesníka a poľovníka. Muži v remízke dohľadávali postreleného diviaka, odkiaľ medveď zaútočil najprv na lesníka. Neskôr útok zopakoval aj na poľovníka, ktorý na neho vystrelil. Obaja muži boli ošetrení vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline a sú mimo ohrozenia života. Jeden z nich zostal pre pozorovanie hospitalizovaný.   


Zdroj: Zásahový tím medveďa hnedého ŠOP SR

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) vykonal v poobedných hodinách obhliadku lokality spolu s poľovníckym hospodárom ako aj dvoma členmi Poľovníckej spoločnosti Vrchy a poľovne upotrebiteľným psom. Obhliadky sa zúčastnil aj  jeden z poškodených. Miesto útoku sa nachádza v remízke na hranici Predného a Zadného poľa, kde pravdepodobne medveď odpočíval. Na mieste boli nájdené pobytové znaky, ktoré potvrdili prítomnosť tejto veľkej šelmy. Približná vzdialenosť od obce Višňové je 800 m.  

Členovia Zásahového tímu ŠOP SR upovedomili o útoku Políciu Slovenskej republiky a starostku obce Višňové, ktorú spolu s okolitými obcami vyzvali k upozorneniu a umiestneniu výzvy pre občanov k zvýšenej opatrnosti v lokalite Predného a Zadného Poľa. Z dôvodu pravdepodobného postrelenia medveďa, môže byť totiž agresívny a pre náhodných okoloidúcich nebezpečný. Zásahový tím ŠOP SR preto oblasť útoku monitoruje s cieľom predísť prípadným ďalším stretom. Po dohľadaní bude postrelené zviera usmrtené. Zásahový tím uskutoční dohľadanie v najbližších dňoch, pričom spolupracuje s poľovníkmi z miestneho poľovníckeho združenia.

Ďalšie podrobné informácie o činnosti Zásahového tímu ŠOP SR, ako aj odporúčania ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na web stránke Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR - http://zasahovytim.sopsr.sk/  alebo tiež https://www.sopsr.sk/medved.

 

Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR

Všetky správy

Apríl

Počuli ste, že...