Zásahový tím prešetruje miesto útoku pri obci Tužiná

Zásahový tím prešetruje miesto útoku pri obci Tužiná

V stredu 22. marca v poobedných hodinách dostal Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) hlásenie o napadnutí muža medveďom pri obci Tužiná v okrese Prievidza. Medveď zaútočil na dvojicu bežcov z hustého lesného porastu. Členovia tímu dnes uskutočnili obhliadku predmetnej lokality v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie.  
 
Medveď na jedného z bežcov zaútočil z mladého bukového porastu, mimo intravilánu obce v lesnom poraste a prirodzenom prostredí. Pravdepodobne dospelý medvedí samec si v lokalite vyhľadával prirodzenú potravu – bukvice, pričom pri priblížení sa bežcov, došlo k jeho vyrušeniu a zaútočil na jedného z mužov. Napadnutý 38 ročný muž utrpel hryzné poranenia dolnej končatiny. Po ošetrení v nemocnici bol prepustený do domácej liečby a jeho stav je stabilizovaný.

Miesto útoku pri obci Tužiná, okres Prievidza

Počas dnešnej obhliadky lokality našli členovia Zásahového tímu na mieste čerstvé pobytové znaky medveďa hnedého. Zároveň sa v tejto oblasti, kde došlo k útoku nachádza známe a obľúbené miesto pre zber medvedieho cesnaku. Zásahový tím ŠOP SR z tohto dôvodu upozorňuje občanov, ako aj turistov v tejto lokalite k zvýšenej opatrnosti.  
 
V marci medvede vychádzajú z brlohov a vodiace medvedice vyvádzajú von svoje mláďatá. Pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom je dobré na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom a držať sa turistických chodníkov. Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR oblasť incidentu monitoruje.
 
ŠOP SR v tejto súvislosti dáva do pozornosti krátky náučný film o správaní sa v lese s možným výskytom veľkých šeliem, ktorý je dostupný na youtube kanáli ŠOP SR –
 
Ďalšie podrobné informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR - http://zasahovytim.sopsr.sk/.
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...