Sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax) je invázny druh, introdukovaný do Európy pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy, prvýkrát spozorovaný v juhozápadnom Francúzku (2004). Druh prudko zvyšuje svoju populáciu a rýchlo sa šíri, najmä pozdĺž vodných tokov. V západne Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje. V súčasnosti už bol potvrdený z Nemecka, Belgicka, Holandsko, Švajčiarsko, Talianska, Španielska aj Portugalska.
Na Slovensku zatiaľ potvrdený nebol a nebol potvrdený ani v susedných štátoch ako je Česká republika, Rakúsko a Maďarsko. V každom prípade sršeň ázijský predstavuje hrozbu pre opeľovače a včelárov, pretože napáda a živí sa včelami ako aj ostatným hmyzom, menším od neho. Napádajú priamo aj samotné včelstvá a majú tendenciu obsadzovať včelíny. Naše európske včely sa proti ním nedokážu brániť. Zároveň tento druh invázneho sršňa ohrozuje ovocinárov znehodnocovaním ovocia a jeho požieraním a predstavuje tiež potenciálnu hrozbu pre alergikov.

sršen ázijský, Zdroj: Biológia a správanie sa sršňa ázijského, Proková a Šníder
Sršeň ázijský je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný sršeň, má výrazne žlté nohy a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.
Zaujímavosťou je, že stavia dve hniezda – jedno jarné menšie si stavia prezimovaná kráľovná a keď vychová dostatok robotníc, tak si postavia druhé, ktoré sa rýchlo rozrastá a je oveľa väčšie. Poznávacím znamením je vchod z boku. (náš sršeň má vchod do hniezda zdola)
Na konferencii zazneli prednášky na tému biológie a monitoringu sršňa ázijského, skúsenosti z jeho likvidáciou vo Francúzsku, informácia o jeho likvidácii zo strany hasičov v ČR ako aj úloha včelárskych spolkov pri šírení informácií o ňom.
Konferencia v Prahe k sršňovi ázijskom, Zdroj: Ivana Havranová, ŠOP SR
V rámci projektu bol vydaný aj informačný leták o sršňovi ázijskom a príručka o biológii, monitorovaní a možnosti jeho kontroly a prevencie šírenia:
- Príručka o biológii k dispozícii na stiahnutie tu (pdf.)
- Príručka o monitorovaní a možnostiach kontroly a prevencie šírenia na stiahnutie tu (pdf.)
Jeho potenciálny výskyt je možné nahlásiť na internetovej stránke Štátnej ochrany prírody SR cez systém rýchleho varovania:
Výskyt sršňa ázijského, Zdroj: Biológia a správanie sa sršňa ázijského, Proková a Šníder

sršen ázijský, Zdroj: Toxicology.cz
Video príspevok v TV novinách televízie Markíza si môžete pozrieť tu:
Príspevok spravovala Ing. Ivana Havranová, vedúca oddelenia zoológie ŠOP SR
Ilustračná úvodná fotografia: sršen ázijský, Zdroj: Biológia a správanie sa sršňa ázijského, Proková a Šníder