Stret medveďa s lesným pracovníkom v Hornom Harmanci

Stret medveďa s lesným pracovníkom v Hornom Harmanci

V pondelok v dopoludňajších hodinách došlo k stretu lesného pracovníka s medveďom nad obcou Horný Harmanec v okrese Banská Bystrica. Zamestnanec Mestských lesov Banská Bystrica bol v poraste spolu so synom vyznačovať výchovný zásah. Po náhlom výpade medveďa, muž použil v sebaobrane zbraň a medveďa postrelil. Na miesto bola privolaná Polícia Slovenskej republiky (Polícia SR) ako aj zástupcovia Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana.
 
Incident sa odohral v členitom horskom teréne v lokalite Prašnica, kde je vysoká pravdepodobnosť výskytu medvedích brlohov. Pri neočakávanom strete s medveďom muž v sebaobrane 4 krát vystrelil z krátkej guľovej zbrane a poranený medveď ušiel. Privolaní pracovníci ŠOP SR za účasti samotného lesníka ako aj Polície SR následne sledovali stopu, avšak medveď nebol dohľadaný. Na základe sledovanej stopy prítomní skonštatovali ľahšie poranenie chráneného živočícha. Keďže pri ohliadke miesta boli nájdené v blízkosti aj stopy minuloročných mláďat, išlo pravdepodobne o vodiacu medvedicu. Lesník ani syn neutrpeli zranenia.

 
ŠOP SR upozorňuje občanov, že v dôsledku miernej zimy v niektorých regiónoch Slovenska, sa medvede už prebudili. V lokalitách s výskytom medveďa hnedého odporúčame turistom, aby obmedzili svoj pohyb v horskom prostredí pri zhoršenom počasí, pred svitaním alebo za súmraku, a vyhýbali sa miestam s obmedzeným rozhľadom a hustou vegetáciou, kde medvede často odpočívajú. Pre minimalizáciu rizika stretu s medveďom je dobré na svoju prítomnosť v horách upozorniť akýmkoľvek akustickým prejavom (pískanie, spievanie, tlieskanie, prípadne použitie zvončeka) a držať sa turistických chodníkov.
 
Zásahový tím pre medveďa hnedého ŠOP SR oblasť incidentu monitoruje. Nie je predpoklad, že by medvede v tejto lokalite schádzali do obce. Incident sa stal v prostredí s prirodzeným výskytom medveďa hnedého. Podrobné informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné na webe Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR : http://zasahovytim.sopsr.sk/ a na stránke https://omedvedoch.sk/.
 
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Všetky správy

Júl

Počuli ste, že...