Dračí dub z Lozorna sa pustil do boja v súťaži Európsky strom

Dračí dub z Lozorna sa pustil do boja v súťaži Európsky strom

Sedemstoročný Dračí dub, mohutný víťaz ankety Strom roka 2022 z Lozorna, teraz reprezentuje Slovensko v európskej súťaži stromov. Verejnosť môže zahlasovať za Európsky strom roka od 1. – 28. februára 2023 a to na stránke www.treeoftheyear.org

Dračí dub Strom dostal pomenovanie vďaka svojej mohutnosti a výzoru. Pripomína sediaceho draka a jeho kôra je drsná a zjazvená ako z bájnych súbojov drakov. Ale nikto sa ho nebojí. Skôr naopak! Každý sa v jeho blízkosti cíti bezpečne. Je ukrytý na malom vŕšku v lese, po stáročia chráni miestnych – od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. Dohliadal aj na vybudovanie úzkokoľajnej parnej lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil. V jeho okolí aktuálne prebieha ťažba dreva. Snáď sa Dračí dub podarí zachrániť aj pre budúce generácie, aby aj oni mali možnosť objavovať jedinečnosť prírody a prchavý moment času zapísaný v jednom kmeni stromu.


Autor fotografií stromu zo Slovenska: Martin Babarík, Tibor Végh

Do súťaže Európsky strom roka sa každoročne zapája 16 krajín z európskeho kontinentu. Spoločne s naším dubom môžete odovzdať hlas ešte jednému finalistovi. Hlasovanie začne 1. a skončí 28. februára, pričom posledný týždeň je hlasovanie tajné. Milovníci stromov budú mať k dispozícii dva hlasy, ktoré môžu ľubovoľne prideliť. Okrem Dračieho dubu tak môže hlasujúci podporiť ešte jeden strom navyše.

Zapojte sa do hlasovania a držte spolu s nami palce slovenskému finalistovi!

Viac o súťaži - Európsky strom roka -   www.treeoftheyear.org alebo aj na stránke Nádácie Ekopolis .
Všetky správy

Máj

Počuli ste, že...