Nedostatok zelených mostov na Slovensku ohrozuje vodičov.

Nedostatok zelených mostov na Slovensku ohrozuje vodičov.

Na diaľnici D1 bol zrazený medveď. Nedostatok zelených mostov na Slovensku ohrozuje vodičov.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (Zásahový tím ŠOP SR) dnes v doobedňajších hodinách zasahoval pri dopravnej nehode. Na severnej diaľnici D1 na 289km medzi obcami Hybe a Liptovský Hrádok osobné auto zrazilo medveďa. Dopravná polícia kontaktovala Zásahový tím ŠOP SR, aby zraneného jedinca usmrtil priamo na mieste. Štvorročná medvedica s hmotnosťou 65 kg bola odovzdaná miestnemu poľovníckemu združeniu Hradská Hora.  
 
V posledných rokoch zaznamenávame na Slovensku výrazný nárast dopravnej mortality voľne žijúcich živočíchov. Aj dnešný prípad je dôkazom toho, že máme na našom území žalostný nedostatok tzv. zelených mostov (ekoduktov). Slovensko má v rámci celého svojho územia vybudované iba 3 takéto prechody, pričom diaľničné oplotenie nie je komplexným riešením.  

Foto: Zbojská, Lukáš Záhorec, Štátna ochrana prírody SR

Zvyšujúca frekvencia dopravy komplikuje migráciu živočíchov. Mnohé prirodzené trasy medveďov a ostatných zvierat boli prerušené necitlivou výstavbou diaľnic a rýchlostných ciest. Diaľničné ploty síce zabraňujú prechodu menších zvierat, medveď však pri ceste za potravou dokáže takúto prekážku prekonať. Hrozí tak nielen usmrtenie voľne žijúcich živočíchov, ale aj zranenie samotných vodičov na rýchlostných komunikáciách.
 
Riešením je dobudovanie siete zelených mostov. ŠOP SR pravidelne zaznamenáva jednotlivé nahlásené úhyny a monitoruje migračné trasy. Aj na základe kolíznych úsekov sa následne identifikujú migračné koridory veľkých cicavcov. Ministerstvo životného prostredia SR už pred niekoľkými mesiacmi iniciovalo preskúmanie nedostatku zelených mostov pre zvieratá na Slovensku. V okolitých krajinách, ako je Rakúsko, môžeme vidieť veľké množstvo ekoduktov. Nie je to iba prejav citlivosti voči prírode, ale výrazne zvyšuje aj bezpečnosť ľudí na cestách.
 
 
Foto: Lučivná, Správa TANAP

Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Foto: Lukáš Záhorec a Správa TANAP
 
Všetky správy

September

Počuli ste, že...