Prednáška o postavení medveďa v slovanskej mytológii v Nemecku

Prednáška o postavení medveďa v slovanskej mytológii v Nemecku

V piatok 3. júna sa uskutoční odborná prednáška Michaeli Skuban zo Štátnej ochrany prírody SR v Alternatívnom vlčom a medveďom parku v Čiernom lese v Nemecku. Témou prednášky bude postavenie medveďa v slovanskej kultúre a mytológii.

Medvede sú v niektorých starovekých kultúrach považované za našich predkov. Na druhej strane v kresťanstve dlho predstavovali stelesnenie zla. Pre mnohých sú to milovníci medu, pre iných nebezpečné šelmy. Či už vnímame tohto živočícha ako mýtické stvorenie, nebezpečnú šelmu alebo súčasť našej prírody – medvede vždy ľudí fascinovali a sú neoddeliteľnou súčasťou našej spoločnosti. Michaela Skuban počas prednášky zavedie účastníkov ku koreňom nášho vzťahu k veľkým šelmám a otvára priestor na verejnú diskusiu.

Medveď bol v slovanskej mytológii  veľmi uctievané zviera. Medvedica bola častokrát označovaná ako symbol plodnosti,“ približuje obsah prednášky Michaela Skuban. Mnohé skutočnosti ako napríklad zimnú hibernáciu si v tej dobre ľudia nevedeli vysvetliť. Z tohto dôvodu vznikal priestor na  vymyslené príbehy a mýty. Dôkazom sú aj zachované maľby, nástenné kresby či výšivky.     

Alternatívny vlčí a medvedí park v Čiernom lese v Nemecku je voľne prístupné centrum pre verejnosť, no nefunguje ako klasická zoologická záhrada. Park vyberá len symbolické vstupné, ktorým je financovaný nákup potravy pre zvieratá. Ako uvádza Michaela Skuban: „Celý chod si park financuje samostatne, preto v rámci možností organizujú rôzne podujatia pre širokú verejnosť. Okrem medveďov majú aj iné šelmy, ako je vlk alebo rys, dokonca tu nájdeme aj niekoľko tzv. hybridov (vlk/pes). Zvieratá v niektorých prípadoch skúšajú umiestňovať aj dokopy, aby sa zachovalo ich čo najprirodzenejšie správanie.“V Nemecku aktuálne nenájdeme vo voľnej prírode ani jedného medveďa čo je podľa M. Skuban v konečnom dôsledku aj dobré, nakoľko by v tejto husto osídlenej krajine hrozilo omnoho viac stretov s človekom ako je tomu na Slovensku. V parku sú teda umiestnené najmä jedince prijaté zo zajatia. Aktuálne majú napríklad dovezené aj dva medvede z Ukrajiny, ktoré boli zadržané v nelegálnom osobnom vlastníctve.    

Viac informácií o medveďom centre v Nemecku ako aj o pripravovanej prednáške nájdete na tomto linku

Článok spracoval Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR
Úvodné foto: Michal Haring, ŠOP SR

 

Všetky správy

August

Počuli ste, že...