Pripravili sme výstavu EKOPLAGÁT v Banskej Bystrici

Pripravili sme výstavu EKOPLAGÁT v Banskej Bystrici

Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky pripravila pri príležitosti stého výročia štátnej ochrany prírody na Slovensku výstavu s názvom Ekoplagát. Pozrieť si ju môžete v Banskej Bystrici na námestí SNP v priestoroch tamojšej Radnice.

Výstava je sprístupnená verejnosti od pondelka 15. júla do nedele 28. júla. Pozrieť si tu môžete tridsať ocenených diel – výber ocenených plagátov z trienále tejto medzinárodnej súťažnej prehliadky vydaných plagátov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia EKOPLAGÁT z rokov 1984 až 2017. Koná sa raz za tri roky pod gesciou Ministerstva životného prostredia SR v Žiline.

Zbierka plagátov zo súťažných prehliadok obsahuje približne 1700 prácod výtvarníkov z viac ako 50 krajín sveta.

Prvá medzinárodná prehliadka EKOPLAGÁT sa konala v Považskej galérii umenia v Žiline v roku 1978 ako prvé pravidelné medzinárodné podujatie svojho druhu na svete. Do súťažnej prehliadky sa dosiaľ na poslednom 14. ročníku v r. 2017 zapojilo 138 autorov z 21 krajín sveta s počtom 259 plagátov. Súťaž plagátovej tvorby prezentuje aktuálne prístupy grafických dizajnérov k tvorbe zameranej na problematiku ochrany prírody a životného prostredia.

EKOPLAGÁT v trojročných cykloch predstavuje širokej verejnosti najnovšie trendy vývoja plagátovej tvorby s problematikou ochrany prírody a životného prostredia. EKOPLAGÁT má kultúrne, spoločenské a výchovné opodstatnenie ako jedna z významných medzinárodných aktivít, ktorá smeruje k zvýšeniu záujmu verejnosti o zachovanie rozmanitosti foriem života na Zemi.

Pravidelnými účastníkmi tejto súťaže sú profesionálni dizajnéri, výtvarníci, kolektívy autorov, agentúry, environmentálne organizácie a inštitúcie a študenti umeleckých škôl.

Text a foto: ŠOP SR (bal)

Všetky správy

Marec

Počuli ste, že...