Monitoring a mapovanie vtáctva pre nový Atlas vtákov SR boli v roku 2019 zrealizované v rámci tzv. malých členských projektov v spolupráci s SOS/BirdLife Slovensko na území v pôsobnosti niekoľkých našich Správ Chránených krajinných oblasti (CHKO) a národných parkov (NP). Cieľom bolo mapovanie vtákov pre nový atlas – doplnenie údajov o hniezdiacom vtáctve v nedostatočne preskúmaných kvadrátoch.
Dialo sa tak napríklad aj v pôsobnosti Správy CHKO Ponitrie v okresoch Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Topoľčany, Nitra, Zlaté Moravce a Levice. Samotné mapovanie prebiehalo na vybraných lokalitách podľa pokynov koordinátora mapovania Jozefa Ridzoňa. Zisťovali sme výskyt, čo najvyššiu preukázateľnosť hniezdenia a početnosť.
Na základe zistených výsledkov sme v konkrétnych prípadoch zabezpečovali aj ochranu na ohrozených lokalitách. Nakoľko Správu CHKO Ponitrie finančne podporila SOS/BirdLife Slovensko finančným príspevkom na pohonné hmoty, mohli naši pracovníci zrealizovať viacero ciest do terénu aj v rámci víkendov s využitím súkromných motorových vozidiel. Zaznamenaných bolo celkom 12 druhov hniezdiacich dravcov, 6 druhov sov a 120 druhov ostatného vtáctva.
Zo vzácnejších hniezdiacich dravcov dokladovali pracovníci Správy CHKO Ponitrie prvé hniezdenie haje červenej v okrese Levice. Na celom sledovanom území evidujeme hniezdenie 15 párov orla kráľovského, 2 párov orla skalného, 3 párov orla krikľavého a 7 párov sokola sťahovavého.
Zo sov zaznamenali vyššie spomenutí pracovníci hniezdenie plamienky driemavej a kuvika obyčajného v nami inštalovaných búdkach v objektoch poľnohospodárskych družstiev. V pohorí Tribeč sme dokladovali po prvýkrát hniezdenie sovy dlhochvostej.
Zistené boli aj zriedkavé druhy iných vtákov, ako lelek lesný, muchárik malý, bučiačik malý, brehula riečna a žiaľ, ku zriedkavým druhom patrí už aj cíbik chochlatý. Celkom absentovala jarabica poľná (tú sme však zistili v dvoch kvadrátoch v zimnom období, takže je predpoklad, že tam aj hniezdi). Pokračovala absencia strnádky trsťovej na viacerých vhodných hniezdnych lokalitách, tak ako v minulom roku. Kúdelníčku lužnú sme nenašli prakticky nikde. Naopak u včelárika zlatého je stúpajúca početnosť.
Faunistické údaje boli priebežne zaznamenávane do databázy Aves symfony.
- Cíbika chochlatého sme našli hniezdiť na poliach medzi Kovarcami a Oponicami
- Kulík riečny hniezdi zriedkavo na štrkových náplavoch riek a v okolí štrkovísk
- Vo viacerých mapovacích kvadrátoch na Ponitrí hniezdi orol krikľavý
- Kuvik obyčajný hniezdi v poľnohospodárskych objektoch
- Lelka lesného sme našli na jedinej lokalite – v Prírodnej rezervácii Veľký vrch
- Muchárik malý je vzácnym hniezdičom starých bukových lesov
- Strnádka trsťová je v posledných rokoch ubúdajúcim hniezdičom
- Jarabica poľná je na pokraji vyhynutia, absentuje v prevažnej väčšine kvadrátov
Text: Stanislav Harvančík, Ladislav Šnírer, Andrej Dubravský
Foto: S. Harvančík
Zdroj: http://chkoponitrie.sopsr.sk/spolupraca-na-atlase-hniezdneho-rozsirenia-vtakov-na-slovensku/