V piatok 7. júna sme na juhu národného parku Slovenský raj slávnostne otvorili nový náučný areál pri Ekocentre Dedinky. Priamo v známom turistickom centre chce naša Správa Národného parku Slovenský raj interaktívnou a zážitkovou formou priblížiť návštevníkom prírodné hodnoty a význam lúk.
Slávnostné otvorenie sa konalo za účasti štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Borisa Suska, generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky Martina Lakandu a starostu obce Dedinky Milana Červenku.

„Kladieme veľký dôraz na envirovýchovu a podporujeme aktivity štátnej ochrany prírody na školách či v teréne. Tento náučný areál je doslova „učebňou“ priamo v prírode," hovorí štátny tajomník ministerstva životného prostredia Boris Susko.
Dominantou areálu je ohrada v ktorej sa pasú ovce. Kedysi typický obraz slovenského vidieka dnes zaniká.

„Lúky Slovenského raja sú výnimočné svojím druhovým bohatstvom," prízvukuje generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky Martin Lakanda a dodáva: „Bohužiaľ sa z krajiny pomaly vytráca tradičné hospodárenie. Chceme prezentovať, že prírodné hodnoty lúk možno zachovať len ich správnym obhospodarovaním."

Súčasťou areálu je 7 zastávok s drevenými interaktívnymi tabuľami. Návštevníci spoznajú ohrozené, ale aj liečivé rastliny lúk, pestrý svet hmyzu, dozvedia sa, ako sa správne o lúky starať. Najväčšou atrakciou je motýlia záhrada, kde možno v sezóne pozorovať lúčne motýle v štádiu od larvy až po dospelé jedince. Oddýchnuť si možno na drevených ovečkách či lavičke v tvare motýľa.
„Nový náučný areál je prvý svojho druhu v NP Slovenský raj. Bude slúžiť najmä deťom, ktoré s našimi pracovníkmi môžu absolvovať kompletný výučbový program o lúkach. Samozrejme prezrieť si ho môžu aj turisti, areál je voľne prístupný," objasňuje riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.
Priamo v areáli začína zrekonštruovaný a rozšírený náučný chodník Slovenský raj – Juh. Pokračuje Zejmarskou roklinou na Geravy a cez Stratenskú Pílu sa vracia späť. Prírodu, históriu a turistické zaujímavosti prezentuje Správa NP Slovenský raj na 8 stanovištiach a 15 informačných tabuliach v slovensko-anglickej mutácii. V náučnom areáli si môžu návštevníci vyžiadať sprievodcu náučným chodníkom vydanom v praktickom vreckovom formáte.
Celkový náklad náučného areálu pri Ekocentre Dedinky a Náučného chodníka Slovenský raj – Juh je 46 625 €, aktivitu podporil Environmentálny fond.












Náučný areál pri Ekocentre obsahuje:
Drevený prístrešok a ohrada pre ovce
Stavba pozostáva z chovného prístrešku a stabilného dreveného oplotenia slúžiacemu na chov oviec. Súčasťou sú aj napájačka na vodu, jasle na seno pre ovce a elektrický ohradník na dopásanie.

Motýlia záhrada
Drevená konštrukčná stavba v tvare 6 – uholníka so vstupom pokrytá sieťovinou. Prezentujú sa všetky vývojové štádia motýľov a živné rastliny motýľov.

Interaktívne tabule a hmyzí hotel
V prehliadkovom chodníku je umiestnených 7 drevených interaktívnych tabúľ s otočnými prvkami na 7 envirotém (Náučný areál Ekocentrum Dedinky, Jasoň červenooký, Lúka plná pohybu, Príbeh ovečky, Prírodná lekáreň, Kvitnúca krása, Zelené obry). Súčasťou sú aj prvky drobnej architektúry (lavička v tvare motýľa, drevené vyrezávané ovečky na sedenie pre deti) a hmyzí hotel.




Trieda v prírode
Samostatné sedenie pre malú skupinu návštevníkov s atypickými stoličkami a lavičkami prezentujúcimi biotop lesa s ukážkou rôznych druhov stromov. V okolí je vysadených 8 druhov stromov pôvodných lesných drevín.

Pracovný zošit na envirovýchovu
V náklade 7 500 ks boli vydané Pracovné listy pre praktickú ekovýchovu v Ekocentre Dedinky s tématikou lúk slúžiace pre deti základných škôl.
Náučný chodník Slovenský raj – Juh obsahuje:
8 stanovíšť a 15 informačných tabúľ v slovenskej a anglickej jazykovej mutácii s témami: Nástupný panel NCH, Život vo vode, Priehrada Palcmanská Maša, Zejmarská roklina, Planina Geravy, Život mokradí, Stratenská Píla, Lesy v NP Slovenský raj. K chodníku je ponúkaný sprievodca vo vreckovom formáte v slovenčine.
Foto: Peter Olekšák , Milan Barlog
Text: Tomáš Dražil, Štefánia Bryndzová
Editácia: ŠOP SR