Medzi Muránskou Dlhou Lúkou a Muráňom sa hneď vedľa cesty – za železničnou traťou nachádza neveľká mokraď. Ide o jednu z najvýznamnejších reprodukčných lokalít obojživelníkov v územnej pôsobnosti Správy NP Muránska planina.
Každoročne sem s príchodom jari tiahnu stovky, ba až tisícky žiab, aby tu nakládli vajíčka a zabezpečili si pokračovanie svojho rodu. Uhliarska sa tak stáva malým žabím rajom skokanov hnedých, ropúch bradavičnatých a vzácne aj rosničky zelenej. Vhodné podmienky pre rozmnožovanie a život tu nachádzajú aj nenápadné mloky – mlok karpatský a mlok bodkovaný.
Aby na jar všetky tieto druhy našli svoju mokraď v skvelom stave a skutočne sa cítili ako v raji, spojili svoje sily tri organizácie – Štátna ochrana prírody SR – Správa NP Muránska planina, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika Košice a Živá planina (občianske združenie). Počas rokov totiž mokraď prirodzene zarastala pálkou i drevinami, dno sa postupne zazemňovalo, hladina vody klesala. Už nebolo možné hovoriť o optimálnych podmienkach pre rozmnožovanie žiab a ich počet by tak mohol klesať. Pár šikovných rúk, niekoľko dní práce a mokraď sa zmenila na nepoznanie. Vodná plocha sa po vytrhaní pálky z dna jazierka v októbri minulého roka opäť otvorila a po vypílení časti drevín tento mesiac v januári aj výrazne presvetlila. V revitalizácii mokrade bude Štátna ochrana prírody SR - Správa NP Muránska planina spoločne pokračovať aj v ďalších mesiacoch.
Ďakujeme ľuďom pôsobiacim v Živej planine a študentom a pedagógom UPJŠ Košice za veľkú časť práce, ktorú doteraz vykonali pri revitalizácii tejto pre obojživelníky významnej mokrade.
Fotky z prvej akcie, ktorá sa konala v októbri 2018 nájdete tu: https://www.facebook.com/marcel.uhrin.39/media_set?set=a.10216899315136040&type=3
Prečítajte si aj článok k tejto téme na stránke Živej planiny: http://zivaplanina.sk/2019/01/18/zaby-sa-budu-divit/
Text: Ing. Jana Šmídtová, Správa NP Muránska planina
Foto: Ing. Jana Šmídtová, Ing. Ervín Hapl
- Vypiľovaním drevín z okrajových častí vodnej plochy dôjde k presvetleniu mokrade.
- Našim pomocníkom boli aj nočné mrazy – hrubá vrstva ľadu nám umožnila bezpečne sa pohybovať po mokradi a dostať sa aj tam, kam by sme inak mali sťažený prístup.
- Z časti vypílených drevín sme vytvorili medzi stromami úkryt pre drobné hlodavce – pĺšiky, ryšavky, prípadné iné druhy.
- Zvyšok drevín sa spálil na mieste
- Pred zásahom
- Po zásahu
- Pred zásahom
- Po zásahu
- Pred zásahom
- Po zásahu
- Muránske buchty dodajú každému potrebnú energiu pre prácu.
- Náš januárový pracovný tím
- Náš januárový pracovný tím