ŠOP SR v tomto období pripravuje novú mobilnú aplikáciu "Medvede a ľudia", ktorá poskytne verejnosti všetky potrebné informácie o bezpečnosti a možnostiach prevencie v územiach s výskytom medveďa hnedého. Aplikácia zároveň užívateľom umožní vkladať a sledovať aktuálne údaje o výskyte tejto karpatskej šelmy na našom území.
Aplikácia bude pozostávať z viacerých modulov, ktoré sa budú týkať medveďa hnedého a poskytovať súvisiace informácie. Z najdôležitejších modulov to budú:
Modul „Linka pomoci“ bude obsahovať kontaktné informácie pre oslovenie záchranných zložiek a špecializovaných tímov. Obsahuje kontaktné telefónne čísla na zložky:
Všetky kontaktné telefónne čísla budú priamo vytočiteľné jedným kliknutím, používateľ sa presmeruje do natívnej telefonickej aplikácie. Tento modul tiež bude obsahovať informácie o Zásahovom tíme (Kedy kontaktovať Zásahový tím, Ako kontaktovať Zásahový tím, Ciele a úlohy Zásahového tímu, Aktivity Zásahového tímu a pod.)
Aplikácia bude dostupná pre platformu Android ako aj iOS a bude sprístupnená pre obidve platformy naraz. Verejnosť si ju bude môcť bezplatne stiahnuť z „obchodov“ v obidvoch platformách a pre zjednodušenie aj pomocou QR kódov, ktoré budú spolu s informáciami o aplikácii zverejnené aj na rôznych miestach (napr. aj na kontajnerových stojiskách v okrese Poprad, ktoré sa v rámci projektu budujú).
Mobilná aplikácia s názvom „Medvede a ľudia“ bude vyhotovená dodávateľsky (externe) na základe zmluvy o dielo. Zmluva o dielo je zverejnená v Centrálnom registri zmlúv, na tomto linku: https://www.crz.gov.sk/zmluva/7633521/ .“ Zákazka bola obstarávaná ako zákazka s nízkou hodnotou nižšieho rozsahu podľa § 117 zákona č. 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní prostredníctvom IS EVO, a teda nebola zverejnená vo Vestníku VO. Predpokladaná cena vývoja aplikácie je približne 65 tisíc eur.7.12. Objavenie Ochtinskej aragonitovej jaskyne (1954) - jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Jaskyňa bola sprístupnená v roku 1972 v dĺžke 230 m ako jedna z troch aragonitových jaskýň na svete. Je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
11.12. Vyhlásenie trilaterálnej SK-PL-UA biosférickej rezervácie Východné Karpaty (1998) - Biosférická rezervácia Východné Karpaty je cezhraničné chránené územie globálneho významu, ktoré bolo vyhlásené biosférickú rezerváciu UNESCO. Územie s rozlohou 2 132,11 km? sa nachádza vo Východných Karpatoch na území Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Toto územie bolo od roku 1992 iba na území Poľska a Slovenska a až v roku 1998 sa pripojila aj ukrajinská časť a vznikla tak prvá trilaterálna biosférická rezervácia.
18.12. Vyhlásenie Tatranského národného parku (1948) - Poslanci Slovenskej národnej rady (SNR) zákonom č. 11/1948 zo dňa 18. decembra 1948 zriadili Tatranský národný park (TANAP). Zákon nadobudol účinnosť 1. januára 1949.
28.12. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat (1973) s cieľom ochrany a zveľaďovania prírody a prírodných zdrojov, zabezpečenia koordinácie jej hospodárskeho využívania v súlade s ochranou prírodného bohatstva a prírodných krás vzhľadom na ich všestranný kultúrny, vedecký, ekonomický a zdravotno - rekreačný význam. V tomto chránenom území platí druhý stupeň ochrany.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.