Nové telemetrické obojky budú, na základe vyhodnotenia Zásahového tímu, nasadené medveďom s cieľom monitorovať ich prípadný pohyb v blízkosti intravilánu. Obojky nebudú v pohybe nijako medvede obmedzovať a po nasadení budú každé dve hodiny vysielať ich GPS pozíciu. Vyhodnotenie údajov z telemetrie je dôležité nielen pre potreby Zásahového tímu, ale aj pre zoológov ŠOP SR. Prostredníctvom takto získaných údajov bude možné presnejšie identifikovať a monitorovať migračné koridory veľkých šeliem, vyhodnocovať ich potravné návyky ako aj získať nové údaje o správaní problémových jedincov. Viac sa dočítate v článku na webe Zásahového tímu.
8.7. Objavenie Važeckej jaskyne (1922) - Važecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Liptovskej kotline pri Važci. Podzemné priestory zahŕňajú chodby, dómy a siene, ktoré vznikali na miestach tektonických puklín a mnohé majú rútivý charakter. Priestory jaskyne skrášľuje pestrofarebná, sklovito-modrá, modro-biela alebo voskovo žltá sintrová výplň. Zo stropu visia tenké brčká, stalaktity, záclony, na podlahe sú hrubšie stalagmity a podlahové náteky.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.