

Okrem Správy Tatranského národného parku sa počas štyroch rokov sa do projektov PBOL+ aktívne zapojili subjekty aj v kompetenčnom území Správy Pieninského národného parku, Národného parku Muránska planina, Národného parku Slovenský raj, Národného parku Slovenský kras, Národného parku poloniny či Národného parku Nízke Tatry. Neštátnych vlastníkov lesa aktívne zapájali do aktivít aj Správy CHKO Strážovské vrchy, Ponitrie, Štiavnické vrchy, Horná Orava, Vihorlat a Latorica.
Samotná konferencia ŠOP SR zameraná na prezentáciu projektov PBOL+ s názvom "Zlepšovanie stavu druhov a biotopov európskeho významu v lesných ekosystémoch NATURA 2000" sa konala vo Vysokých Tatrách v dňoch 24. - 26. októbra 2023. Konferencia sa konala pod záštitou ministra životného prostredia Slovenskej republiky. Program konferencie je možné si stiahnuť tu.


Okrem organizátorov konferencie sa v úvodných príhovoroch prihovorili k účastníkom konferencie Jana Durkošová z Ministerstva životného prostredia SR, Pavol Majko riaditeľ Správy TANAP-u, Peter Balogh - riaditeľ Národného lesníckeho centra a Michal Tomčík - predseda občianskeho združenia Pro Silva Slovakia.
Odborný program tvorili príspevky zástupcov Ministerstva životného prostredia, Štátnej ochrany prírody SR či Národného lesníckeho centra. Proces realizácie PBOL+ aktivít predstavili zástupcovia správ národných parkov (TANAP, PIENAP, NP Slovenský raj a NP Muránska planina). Medzi zaujímavý a inšpiratívny blok prednášok patrila určite aj inšpirácia zo zahraničia, kde realizáciu prírode blízkeho hospodárenia v lese predstavili zástupcovia z Tatrzańskeho Parku Narodoweho v Poľsku, NP České Švýčarsko, NP Podýjí či reprezentanti Lesníckej a drevárskej fakulty Mendelovej univerzity v Brne.
Veľký priestor v rámci programu bol však venovaný najmä samotným realizovaným aktivitám na pozemkoch zapojených subjektov. S prednáškou vystúpili napr. zástupca PRO POPULO Poprad, a.s., konateľ Mestských lesov, s.r.o. Krupina, riaditeľ Obecných lesov Veľký Folkmar či konateľ Lesov mesta Spišská Belá, s.r.o. Zapojený štátny subjekt LESY Slovenskej republiky, š.p. prezentoval výsledky a aktivity odštepných závodov OZ Tatry, OZ považie a OZ Gemer.

.png)

V rámci konferencie si organizátori pripravili netradičný formát záveru odborného programu. Účastníci mali možnosť pozrieť si dva zaujímavé dokumenty, ktoré úzko súvisia s problematikou PBOL. Zároveň sa po odvysielaní každého dokumentu uskutočnila diskusia s tvorcami filmu ako aj odborníkmi na danú problematiku.

V druhej časti filmotéky bol premietnutý film o lesníkovi zo Smolníckej oblasti na východnom Slovensku - Ladislavovi Alcnaerovi, priekopníkovi myšlienky PBOL na Slovensku. Diskusii k poetickému filmu "Aby večne spievali lesy" sa zúčastnili autor a kameraman filmu Valentín Hvizdoš, lesník LESOV SR, š.p. a zároveň blízky spolupracovník a nástupca Ladislava Alcnaera v Smolníckej osade Jaroslav Kovalčík a predseda OZ Pro Silva Slovakia Michal Tomčík.
Konferencia bola zakončená odbornou exkurziou v teréne spojenou s tlačovým brífingom. Exkurzie sa konali do vybraných lokalít so zapojenými subjektami neštátnych vlastníkov lesa v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku (ukážky PBOL aktivít v Lesoch mesta Spišská Belá a Lesoch mesta Kežmarok) a Správy Národného parku Slovenský raj (ukážky PBOL aktivít v mestkých lesoch Krompachy a PRO POPULO Poprad).
Podrobné programy exkurzie ako aj popis jednotlivých lokalít si môžete stiahnuť tu:
- Exkurzný sprievodca Lesy mesta Spišská Belá
- Exkurzný sprievodca Mestské lesy Krompachy
- Exkurzná sprievody PRO POPULO Poprad


Mediálne výstupy z tlačovej konferencie si môžete pozrieť a prečítať tu:
- RTVS Televízne noviny
- SITA Webnoviny Náš vidiek
- TASR regióny Tlačová správa
- Denník Korzár Spiš
- Denník Korzár Spiš - Rozhovor s Pavlom Majkom
- Denník N Tlačová správa
- TV Zoznam Video
- Lesmedium
- TV Reduta reportáž
- a iné
Príspevok spracovala Mgr. Kristína Bocková, PhD., Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR
Foto: Kristína Bocková, ŠOP SR