Príbeh Jánskej doliny

Príbeh Jánskej doliny

V Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši za prítomnosti hojného obecenstva z radov jaskyniarov i ostatných hostí otvorili stránky s pútavým príbehom, odohrávajúcim sa za čias našich pohanských predkov v jednej z najznámejších nízkotatranských dolín. Išlo o stránky z knihy Príbeh Jánskej doliny od Eleny Hipmanovej, ktorú pokropením vodou z potoka Štiavnica uviedli do života editor a expredseda SSS Bohuslav Kortman a generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Milan Boroš.

Ešte predtým autorka a dlhoročná vedúca jaskyniarskeho klubu Speleo-Detva predstavila knižku verejnosti ukážkami z jej textu, rozdeleného do siedmich kapitoliek s výstižnými ilustráciami Martina Hurtaja. Prítomní sa tak aspoň na chvíľu preniesli do Jánskej doliny, na Krakovu hoľu a Ohnište s ich jaskyňami v dobe všemocného vládcu podzemia Permona, jeho dcéry Štiavnice a smelého lovca Vojtka Staniša.

Súčasnú i nedávnu tvár Jánskej doliny, jej jaskynných priestorov a ich prieskumníkov prezentovali v priebehu podujatia jeho organizátori prostredníctvom archívnych čiernobielych a farebných fotografií. O kultúrny zážitok návštevníkov sa svojím vystúpením postarali aj krojovaní muzikanti – fujarista a gajdoš, záujemcovia si mohli prezrieť expozíciu jaskyniarstva v múzeu a pobesedovať s autorkou knihy.

Všetky správy

December

Počuli ste, že...