Európai regionális fejlesztési alap
Projekt címe: A Szigetköz-Žitný ostrov Natúrpark előkészítése és további összehangolt természetvédelmi kezdeményezések megvalósítása
A projekt költségvetése: 464 460, 20 EURO
Program: Interreg Szlovák Köztársaság - Magyarország
Prioritás tengely 4: Közigazgatási szervek és határmentén élő személyek határon átnyuló támogatása
Projekt címe HU: A Szigetköz-Žitný ostrov Natúrpark előkészítése és további összehangolt természetvédelmi kezdeményezések megvalósítása
Projekt címe EN: Preparation Activities of the Szigetköz - Žitný ostrov Nature Park adn Further nature Protection Initiatives
A projekt rövid címe: NAT-NET DUNAJ/DUNAJ 2
Projekt száma: SKHU/1601/4.1/121
Projekt kezdeti időpontja: 01.07.2017
Projekt időtartama: 24 hónap
ŠOP SR költségvetése: 109 374,00 EURO
Teljes költségvetés: 464 460,20 EURO
Vezető partner: Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság
Tobábbi projektpartnerek:
• Regionális Fejlesztési Ügynökség Somorja
• Szlovák Természetvédelmi Hatóság
• Pisztráng Kör Waldorf Természetvédő és Természetjáro Egyesület
• Mosonmagyaróvár város Önkormányzata
Projekt leírás:
A projekt inovatív módon integrálja a természetvédelmi, vidékfejlesztési, környezetnevelési, ökoturisztikai, termöszet és kulturális örökség megóvását Csallóköz és Szigetköz régióoban, amely alap feltételei egy fenntartható területi kihasználnak.
A projekt hosszú távú célja támogatni a határon átnyúló természetvédelmi együttműködést egy közös Szigetköz-Žitný ostrov Natúrpark/Nemzeti park kialakítása útján a Csallóköz régióban a szlovák Duna oldalán és a magyar Duna oldalán Szigetközben.
A projekt rövid távű céjai a következők:
- Szigetköz - Csallóközi Natúrpark előkészítésére fókuszálnak, amely a jövőben részévé válik előkészítésben lévő Dunamente Nemzeti Parknak
- erősíteni a szlovák és magyar természetvédelmi és más intézmények együttműködését rákötődéssel az előbbi az előző projektre, amely a HUSK program támogatásban részesült és megvalósított ugyanazon partnerekkel
- erősíteni a természetvédelmi nevelésre irányuló létező csereprogramokat és közös workshopok, terep programok szervezése szlovák és magyar diákok számára
- támogatni az ökomobilitást a régióban, hogy a látogatók a Csallóközi és Szigetközi természeti értékek megismerésénél zöld közlekedési eszközöket használjanak
- támogatni a természeti értékek védelmét e területen és emelni a közösségek és diákok természetvédelmi öntudatát.
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.