Zapojte sa do kampane ŠOP SR na sociálnej sieti v rámci Svetového dňa Zeme: Obnovme našu Zem. Buďme inšpiráciou pre zmenu klímy v našej obci, v meste, či na svojom malom mieste.
Potreba klimatickej bezpečnosti je v dnešnej dobe viac než potrebná. Zmena teplotného režimu krajiny sa dotýka každého z nás. Zmierňovať lokálne výkyvy počasia, súvisiace s úbytkom biodiverzity je -možné aj prostredníctvom ekosystémového zadržiavania dažďovej vody v krajine. Zabránením úbytku -aj dažďovej vody môžeme zlepšiť kvalitu vody v krajine, pretvárať krajinu, tak aby sa regenerovali prírodné zdroje, zlepšila sa termoregulácia krajina, prečistil sa vzduch od prachu a alergénov, chránilo sa územie pred povodňami, stratou pôdy, celkovo posilňovala sa biodiverzita.
Do kampane sa zapojíte, tak že:
Odfotíte:
dažďové, bioklimatické záhrady v obci, v meste, alebo priamo svoje záhrady s ostrovmi „divočiny“, zelené strechy, fasády, klimatické pásy v mestách, svoje zelené balkóny. Môžete pridať svoje nápady so zelenými, či vodnými inšpiráciami, čo podľa Vás má pozitívny vplyv na miestnu klímu, zlepšuje mikroklímu v letných horúčavách, pomáha zachytávať dažďovú vodu, či infiltrovať vodu do pôdy
Pridáte svoju fotografiu do komentárov na facebooku ŠOP SR.
Jeden súťažiaci môže zaslať maximálne tri príspevky / fotografie.
Vyhodnotenie:
Za najlepšiu fotografiu s vodnou, či zelenou inšpiráciou pre lepšiu klímu v meste (ktorú ste objavili, alebo na nej pracujete), v obci (aj na vašom dvore, či v škole) výherca získa ocenenie: balíček eko-propagačných predmetov.
Inšpirujte sa:
Školské klimatické záhrady:
https://www.ucn.sk/rozhovory/skolske-klimaticke-zahrady-predstavuju-novy-sposob-environmentalneho-vzdelavania-deti
Daždová záhrada pri dome:
https://zelenazeleni.sk/ako-si-urobit-dazdovu-zahradu-pri-dome/
Zachytávanie dažďovej vody v meste, nápady:
https://sk.pinterest.com/pin/338825571955528275/
12.7. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty (1979) - oblasť sa rozkladá od okresu Skalica na juhozápade smerom k okresu Púchov na severovýchode. Územie CHKO Biele Karpaty je tvorené prelínajúcim sa systémom lesných komplexov (lesnatosť CHKO je 67%) prevažne pôvodného druhového zloženia (buk, dub, hrab, javor, jaseň, lipa...) poľnohospodárskej vidieckej krajiny s ornou pôdou, lúkami a pasienkami s typickou bielokarpatskou kvetenou, riek a potokov lemovaných brehovými vŕbovo - jelšovými porastami, množstvom starých ovocných sadov, remízok, medzí.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.