Zapojte sa do výtvarnej súťaže Valentínska vydra
Medzinárodná únia pre ochranu prírody IUCN a jej Skupina špecialistov na vydru v rámci Komisie pre záchranu druhov SSC OSG vyhlásili výtvarnú súťaž, v rámci ktorej si môžete vytvoriť svoju pohľadnicu Valentínska vydra.
Hľadáte ďalšie zábavné veci, ktoré by ste mohli robiť so svojimi deťmi počas Covid lockdownu alebo obmedzení? Ak je to tak, máte možnosť vyrobiť si vydrie rozprávkové pohľadnice na Valentína, pre priateľov, na narodeniny alebo iné zvláštne príležitosti!
Carol Bennetto, koordinátorka vzdelávania Skupiny špecialistov na vydru, pripravila 3 rôzne pozadia, osem roztomilých vydier a ďalšie podklady na použitie.
Ako sa zapojiť?
Do 20. februára pošlite fotografiu alebo sken hotového výtvoru (pohľadnice) na adresu - otterdaycompetition@gmail.com.
Porota zo Skupiny špecialistov na vydru OSG vyberie svojho favorita, zverejní na facebooku a môžete vyhrať i cenu.
Veková hranica je do 16 rokov.
Kliknutím na odkazy nižšie si stiahnite obrázky vo vysokom rozlíšení, ktoré si môžete vytlačiť a vytvoriť svoje pohľadnice.
Background-scenes / pozadia s prírodou
Six-otters-with-accessories-sheet / 6 vydier s príslušenstvom
Two-otters-with-accessor / 2 vydry s príslušenstvom
Tešíme sa na vaše výtvory!
Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie Škola ochrany prírody Varín
Zdroj:
oficiálna stránka Skupiny špecialistov na vydru OSG
https://www.otterspecialistgroup.org/osg-newsite/education/an-otter-valentine/
1.6. Dohovor o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť (Bernský dohovor) - bol podpísaný v Berne 19. septembra 1979 a nadobudol platnosť 1. júna 1982. Cieľom dohovoru je ochrana voľne žijúcich rastlín a živočíchov a ich prírodných stanovíšť v Európe, osobitne tých, ktorých zachovanie vyžaduje spoluprácu niekoľkých štátov, pričom osobitný dôraz sa kladie na ohrozené a zraniteľné druhy, vrátane ohrozených a zraniteľných sťahovavých druhov.
5.6. Svetový deň životného prostredia - je celosvetovo venovaný ochrane životného prostredia a šíreniu dôležitosti environmentálnych myšlienok medzi ľuďmi. Tento deň je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostredí, ktorá sa konala v dňoch 5. až 16. júna 1972 v Stockholme pod heslom "Je len jedna Zem".
14.6. Vyhlásenie Národného parku Nízke Tatry (1978) - NAPANT je rozlohou najväčší národný park Slovenska. Jeho najvyšším vrcholom je Ďumbier (2043 m n. m.). Pohorie sa tiahne stredom Slovenska východo-západným smerom v dĺžke takmer 100 km. Masív Kráľovej hole je pramenným miestom troch slovenských riek - Váhu, Hrona a Hnilca.
15.6. Objavenie Dobšinskej ľadovej jaskyne (1870) - Otvor do jaskyne s názvom "Ľadová diera" bol známy od nepamäti.. Zásluhou mesta Dobšiná bola jaskyňa sprístupnená už v roku 1871. Dobšinská ľadová jaskyňa sa v roku 1887 stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku.
23.6. Dohovor o ochrane sťahovavých druhov voľne žijúcich živočíchov (Bonnský dohovor) - podľa miesta prijatia sa Dohovor nazýva tiež Bonský dohovor a je známy pod anglickou skratkou CMS. Dohovor je zameraný na ochranu a zachovanie terestriálnych, morských a lietajúcich migrujúcich druhov v celom ich areáli, pričom osobitnú pozornosť venuje tým druhom, ktorých stav prežívania je nepriaznivý.
24.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie (1985) ? CHKO Ponitrie bola vyhlásená dňa 24. júna 1985 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Bánovce nad Bebravou, Levice, Nitra, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Zlaté Moravce a čiastočne okresy Žarnovica a Žiar nad Hronom.
25.6. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Latorica (1990) ? CHKO Latorica bola vyhlásená dňa 25. júna 1990 a pôsobnosť správy: územie CHKO, územie okresov Michalovce, Trebišov Latorica je po Chránenej krajinnej oblasti Záhorie druhé veľkoplošné chránené územie nížinného typu krajiny. Najvýznamnejším fenoménom CHKO Latorica sú vzácne vodné a močiarne biocenózy.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.