Zapojte sa do výtvarnej súťaže Valentínska vydra
Medzinárodná únia pre ochranu prírody IUCN a jej Skupina špecialistov na vydru v rámci Komisie pre záchranu druhov SSC OSG vyhlásili výtvarnú súťaž, v rámci ktorej si môžete vytvoriť svoju pohľadnicu Valentínska vydra.
Hľadáte ďalšie zábavné veci, ktoré by ste mohli robiť so svojimi deťmi počas Covid lockdownu alebo obmedzení? Ak je to tak, máte možnosť vyrobiť si vydrie rozprávkové pohľadnice na Valentína, pre priateľov, na narodeniny alebo iné zvláštne príležitosti!
Carol Bennetto, koordinátorka vzdelávania Skupiny špecialistov na vydru, pripravila 3 rôzne pozadia, osem roztomilých vydier a ďalšie podklady na použitie.
Ako sa zapojiť?
Do 20. februára pošlite fotografiu alebo sken hotového výtvoru (pohľadnice) na adresu - otterdaycompetition@gmail.com.
Porota zo Skupiny špecialistov na vydru OSG vyberie svojho favorita, zverejní na facebooku a môžete vyhrať i cenu.
Veková hranica je do 16 rokov.
Kliknutím na odkazy nižšie si stiahnite obrázky vo vysokom rozlíšení, ktoré si môžete vytlačiť a vytvoriť svoje pohľadnice.
Background-scenes / pozadia s prírodou
Six-otters-with-accessories-sheet / 6 vydier s príslušenstvom
Two-otters-with-accessor / 2 vydry s príslušenstvom
Tešíme sa na vaše výtvory!
Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie Škola ochrany prírody Varín
Zdroj:
oficiálna stránka Skupiny špecialistov na vydru OSG
https://www.otterspecialistgroup.org/osg-newsite/education/an-otter-valentine/
7.12. Objavenie Ochtinskej aragonitovej jaskyne (1954) - jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Jaskyňa bola sprístupnená v roku 1972 v dĺžke 230 m ako jedna z troch aragonitových jaskýň na svete. Je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
11.12. Vyhlásenie trilaterálnej SK-PL-UA biosférickej rezervácie Východné Karpaty (1998) - Biosférická rezervácia Východné Karpaty je cezhraničné chránené územie globálneho významu, ktoré bolo vyhlásené biosférickú rezerváciu UNESCO. Územie s rozlohou 2 132,11 km? sa nachádza vo Východných Karpatoch na území Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Toto územie bolo od roku 1992 iba na území Poľska a Slovenska a až v roku 1998 sa pripojila aj ukrajinská časť a vznikla tak prvá trilaterálna biosférická rezervácia.
18.12. Vyhlásenie Tatranského národného parku (1948) - Poslanci Slovenskej národnej rady (SNR) zákonom č. 11/1948 zo dňa 18. decembra 1948 zriadili Tatranský národný park (TANAP). Zákon nadobudol účinnosť 1. januára 1949.
28.12. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat (1973) s cieľom ochrany a zveľaďovania prírody a prírodných zdrojov, zabezpečenia koordinácie jej hospodárskeho využívania v súlade s ochranou prírodného bohatstva a prírodných krás vzhľadom na ich všestranný kultúrny, vedecký, ekonomický a zdravotno - rekreačný význam. V tomto chránenom území platí druhý stupeň ochrany.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.