Súťažný kvíz je ukončený.
Poznáme výhercov kvízu Čo nám rozprávajú stromy.
Viac TU: http://skopvarin.sopsr.sk/vylosovali-sme-vyhercov-kvizu-co-nam-rozpravaju-stromy/
Pri príležitosti osláv Stredoeurópskeho dňa stromov Štátna ochrana prírody SR, Škola ochrany prírody Varín pre Vás pripravila súťažný kvíz s názvom ČO NÁM ROZPRÁVAJÚ STROMY?
Čo myslíte, čo by nám povedali stromy, keby vedeli rozprávať?
Skúsili ste sa niekedy započúvať do hlasu šumiaceho lístia, počúvať vŕzgavé zvuky vo vetre ohýbajúceho sa stromu? Alebo čo by povedal taký ticho stojaci mohutný 8 000-ročný smrek? Mali by sme sa snažiť porozumieť im. Pochopiť aké sú dôležité v našom živote a čo pre nás znamenajú. Sú pre nás vzácnym darom. V dobe klimatických zmien a znižovania biodiverzity môžu byť zdrojom našej inšpirácie a studňou našej múdrosti.
Chcete zistiť, čo rozprávajú a otestovať sa, ako ich poznáte? Tak tento súťažný kvíz spojený s ocenením troch výhercov je určený Vám.
Hlavným cieľom súťažného kvízu je poukázať na význam a dôležitosť stromov pre život, objaviť známe druhy stromov a dozvedieť sa o nich rôzne zaujímavosti.
Ako sa zapojiť?
Stačí odpovedať na desať kvízových otázok v nižšie uvedenom on-line formulári a označiť tú správnu. Pri väčšine odpovedí máte na výber z troch možností, prípadne zo štyroch. Za všetky správne odpovede, môžete získať až 30 bodov.
Po vyplnení a odoslaní celého kvízu sa môžete hneď ohodnotiť. Ukážu sa Vám správne odpovede a skóre dosiahnutých bodov, keď kliknete na okienko "Zobraziť skóre".
Súťažný kvíz môžete vyplniť od 20. októbra do 20. novembra 2020. Pre troch z Vás čakajú hodnotné ceny.
Pravidlá súťaže
Vyhodnotenie
Z účastníkov, ktorí budú mať maximálny počet – 30 bodov, sa vylosujú traja výhercovia.
Prípadne vyhrajú traja s najväčším počtom bodov. Losovanie uskutoční odborný pracovník Štátnej ochrany prírody SR, Školy ochrany prírody Varín a bude natočené video. Traja víťazi budú vyhlásení 25. novembra 2020 na našej facebookovej stránke a oficiálnom webe ŠOP SR
Prajeme Vám veľa úspechu pri objavovaní našich stromov a tešíme sa na Vaše odpovede.
Škola ochrany prírody Varín, ŠOP SR
Kontakt: e-mail: skopvarin@sopsr.sk
3.5. Deň slnka - deň Slnka vyhlásila OSN a je určený nielen na pripomenutie významu a dôležitosti Slnka, ale aj na propagáciu ekológie a významu ochrany životného prostredia, odborných činností a pozorovaní v oblasti slnečnej fyziky.
9.5. Svetový deň sťahovavého vtáctva - prvý Svetový deň vodného vtáctva bol vyhlásený na víkend 8.-9. apríla 2006 a odvtedy sa oslavuje v narastajúcom počte krajín a jeho popularita vzrastá a pomáha obrátiť pozornosť na div vtáčej migrácie a potrebu ochrany sťahovavých druhov na celom svete.
15.5. Sprístupnenie Gombaseckej jaskyne pre verejnosť (1955) - Gombasecká jaskyňa sa nachádza uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.
22.5. Medzinárodný deň biodiverzity - tento deň patrí medzi medzinárodné dni, ktoré boli vyhlásené OSN. Od r. 1995 sa tento deň pripomínal 29. decembra. V decembri 2000 bolo na Valnom zhromaždení OSN rozhodnuté, že sa tento pamätný deň bude oslavovať 22. mája. Dátum 22. máj bol výhodnejší aj z praktického hľadiska, pretože pre mnohé krajiny nebolo jednoduché plánovať a organizovať významnejšie podujatia pred koncom kalendárneho roka.
23.5. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Kysuce (1984) -Chránená krajinná oblasť Kysuce na výmere 65 462 ha a je situovaná na severozápade Slovenska, pričom ju tvoria dve samostatné, od seba navzájom oddelené časti: západná javornícka a východná beskydská. Najvyšším bodom územia je Veľká Rača (1 236 m n. m.)
24.5. Európsky deň parkov - tému Európskeho dňa národných parkov vyhlasuje medzinárodná organizácia EUROPARC, ktorá združuje správy chránených území. Myšlienkou tohto podujatia je venovať jeden deň v roku chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou európskeho kultúrneho a prírodného dedičstva a je našou povinnosťou ich chrániť a ďalej rozvíjať.
31.5. Deň otvárania studničiek - počas tohto dňa ľudia vyčistením otvárajú studničky v chotári. Ak by tak nevykonali, podľa povier by boli postihnuté nedostatkom vlahy. Ľudia tiež veria, že kto otvorí aspoň jednu studničku, bude počas nasledujúceho roka zdravý.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.
až jednému z 10 druhov európskych včiel a motýľov hrozí vyhynutie.