Súťažný kvíz je ukončený.
Poznáme výhercov kvízu Čo nám rozprávajú stromy.
Viac TU: http://skopvarin.sopsr.sk/vylosovali-sme-vyhercov-kvizu-co-nam-rozpravaju-stromy/
Pri príležitosti osláv Stredoeurópskeho dňa stromov Štátna ochrana prírody SR, Škola ochrany prírody Varín pre Vás pripravila súťažný kvíz s názvom ČO NÁM ROZPRÁVAJÚ STROMY?
Čo myslíte, čo by nám povedali stromy, keby vedeli rozprávať?
Skúsili ste sa niekedy započúvať do hlasu šumiaceho lístia, počúvať vŕzgavé zvuky vo vetre ohýbajúceho sa stromu? Alebo čo by povedal taký ticho stojaci mohutný 8 000-ročný smrek? Mali by sme sa snažiť porozumieť im. Pochopiť aké sú dôležité v našom živote a čo pre nás znamenajú. Sú pre nás vzácnym darom. V dobe klimatických zmien a znižovania biodiverzity môžu byť zdrojom našej inšpirácie a studňou našej múdrosti.
Chcete zistiť, čo rozprávajú a otestovať sa, ako ich poznáte? Tak tento súťažný kvíz spojený s ocenením troch výhercov je určený Vám.
Hlavným cieľom súťažného kvízu je poukázať na význam a dôležitosť stromov pre život, objaviť známe druhy stromov a dozvedieť sa o nich rôzne zaujímavosti.
Ako sa zapojiť?
Stačí odpovedať na desať kvízových otázok v nižšie uvedenom on-line formulári a označiť tú správnu. Pri väčšine odpovedí máte na výber z troch možností, prípadne zo štyroch. Za všetky správne odpovede, môžete získať až 30 bodov.
Po vyplnení a odoslaní celého kvízu sa môžete hneď ohodnotiť. Ukážu sa Vám správne odpovede a skóre dosiahnutých bodov, keď kliknete na okienko "Zobraziť skóre".
Súťažný kvíz môžete vyplniť od 20. októbra do 20. novembra 2020. Pre troch z Vás čakajú hodnotné ceny.
Pravidlá súťaže
Vyhodnotenie
Z účastníkov, ktorí budú mať maximálny počet – 30 bodov, sa vylosujú traja výhercovia.
Prípadne vyhrajú traja s najväčším počtom bodov. Losovanie uskutoční odborný pracovník Štátnej ochrany prírody SR, Školy ochrany prírody Varín a bude natočené video. Traja víťazi budú vyhlásení 25. novembra 2020 na našej facebookovej stránke a oficiálnom webe ŠOP SR
Prajeme Vám veľa úspechu pri objavovaní našich stromov a tešíme sa na Vaše odpovede.
Škola ochrany prírody Varín, ŠOP SR
Kontakt: e-mail: skopvarin@sopsr.sk
7.12. Objavenie Ochtinskej aragonitovej jaskyne (1954) - jaskyňu náhodne objavili v roku 1954 pri razení geologickej prieskumnej štôlne. Jaskyňa bola sprístupnená v roku 1972 v dĺžke 230 m ako jedna z troch aragonitových jaskýň na svete. Je národnou prírodnou pamiatkou a je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
11.12. Vyhlásenie trilaterálnej SK-PL-UA biosférickej rezervácie Východné Karpaty (1998) - Biosférická rezervácia Východné Karpaty je cezhraničné chránené územie globálneho významu, ktoré bolo vyhlásené biosférickú rezerváciu UNESCO. Územie s rozlohou 2 132,11 km? sa nachádza vo Východných Karpatoch na území Poľska, Slovenska a Ukrajiny. Toto územie bolo od roku 1992 iba na území Poľska a Slovenska a až v roku 1998 sa pripojila aj ukrajinská časť a vznikla tak prvá trilaterálna biosférická rezervácia.
18.12. Vyhlásenie Tatranského národného parku (1948) - Poslanci Slovenskej národnej rady (SNR) zákonom č. 11/1948 zo dňa 18. decembra 1948 zriadili Tatranský národný park (TANAP). Zákon nadobudol účinnosť 1. januára 1949.
28.12. Vyhlásenie Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat (1973) s cieľom ochrany a zveľaďovania prírody a prírodných zdrojov, zabezpečenia koordinácie jej hospodárskeho využívania v súlade s ochranou prírodného bohatstva a prírodných krás vzhľadom na ich všestranný kultúrny, vedecký, ekonomický a zdravotno - rekreačný význam. V tomto chránenom území platí druhý stupeň ochrany.
svište hvízdajú? Hvizd je v skutočnosti výkrik, pretože ho svišť vydáva hlasivkami. Najčastejšie ním svište upozorňujú ostatných členov kolónie na nebezpečenstvo pred predátormi, alebo človekom. Svište však používajú tento hlasový prejav aj ako akustické označenie svojho teritória.
motýle ochutnávajú svojimi nohami? Motýle majú na chodidlách chuťové senzory, vhodnú potravu teda rozpoznajú, keď sa na ňu postavia. Nemajú ústa. Ak nájdu nektár, namiesto úst používajú sosák, dlhú trubičku, pomocou ktorej kvet vysávajú.
vydry sa držia za ruky? Vydry sa pri spánku držia za ruky aby od seba neodplávali.